MAC Klavyede Büyüktür (>) Küçüktür (<) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Büyüktür (>) İşareti Nasıl Yapılır ?  Mac Klavyede Küçüktür (<) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Büyüktür, Küçüktür İşaretleri Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede büyüktür ve küçüktür işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100 dolayında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” BÜYÜKTÜR (>) VE KÜÇÜKTÜR (<) ” işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden büyüktür ve küçüktür işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta büyüktür (>) ve küçüktür (<) işaretlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden  nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN BÜYÜKTÜR (>) VE KÜÇÜKTÜR (<) NASIL YAPILIR ?

MacOS klavyede küçüktür işareti, ilgili işaretin bulunduğu tuş vasıtasıyla oluşturulmaktadır. Ancak büyüktür işareti, Shift ve ilgili işaretlerin yer aldığı tuş ile uygulayacağınız 2’li tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. 

Klavyeden küçüktür (<) işaretini oluşturmak için; klavyede büyüktür ve küçüktür işaretlerinin yer aldığı tuşa basmanız yeterlidir. 

Klavyeden büyüktür (>) işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede büyüktür ve küçüktür işaretlerinin yer aldığı tuşa basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile büyüktür işaretini tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz büyüktür ve küçüktür işaretlerini aşağıdan kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. 

Büyüktür işareti: ( > )
Küçüktür işareti: ( < )

Tek yapmanız gereken büyüktür veya küçüktür işaretlerini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

MAC’TE KÜÇÜK EŞİTTİR VE BÜYÜK EŞİTTİR İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

MacOs klavyede küçük eşittir işaretinin nasıl yapıldığına ”buradan” ve büyük eşittir işaretinin nasıl yapıldığına ise ”buradan” erişebilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden büyüktür ve küçüktür işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.