Uyku Modu Nasıl Kapatılır ?

Bilgisayarınızı kullanmadığınızda ayarlanmış olan belirli süreye ulaştığında aktif olan uyku moduna geçer. Bu durum ise bazı bilgisayar kullanıcıların canını bir hayli sıkmaktadır. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Uyku modunu nasıl kapatabilirim ya da uyku moduna geçme süresini nasıl arttırabilirim diyorsanız? Sorularınızın cevabı sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda..  

Uyku modu aslında bilgisayarınızda güç tasarrufu sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Bilgisayarınızda belirli bir süre hiç bir işlem gerçekleştirmediğiniz de bilgisayarınız otomatik olarak uyku moduna geçmektedir. Uyku modunda bilgisayarınız bazı özelliklerini kapatır ve bu durum size bazen sıkıntılı durumlar oluşturabilir. 

Örneğin; herhangi bir download işlemi yaptığınızda pc’niz uyku moduna geçtiğinde internet bağlantınız kesilecek ve indirme işleminiz yarıda kalıp , iptal olacaktır. Bu durum bir hayli canınızı sıkabilir. Bu gibi durumlardan sıkıldıysanız ya da başınıza böyle bir durum gelebileceğinden endişeli iseniz yapmanız gereken işlem uyku moduna geçiş süresini uzatmak ya da kapatmanız olacaktır. Bu işlemi ise aşağıda belirtmiş olduğumuz bir kaç basit adım ile yapabilirsiniz. 

İşte Bilgisayarda uyku modu nasıl kapatılır ?

  1. Öncelikle bilgisayarınızın arama kısmına ”Uyku Modu” yazınız.  (Dilerseniz ayarlardan ekran ayarları kısmında da bu sayfaya ulaşabilirsiniz.)
  2. Karşınıza ekran ayarları ile ilgili bir pencere gelecek. Burada Ekranı Kapat ayarını Hiçbir Zaman ve Bilgisayarı uyku moduna geçir ayarını Hiç bir zaman olarak belirleyin.

(Bu ayalarını kapatmak yerine istediğiniz süre zarfında aktif hale getirmek için istediğiniz zaman aralıklarını seçerek değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Bu şekilde tercih etmiş olduğunuz sürede bilgisayarınız ekranını kapatır ve uyku moduna geçişi sağlar.)

TeknoAjan.com