Windows’ta Bilgisayar Ekranını Kilitleme Tuşu Nedir ?

Windows ekranı kilitleme kısayolu nedir ? Windows’ta bilgisayar ekranı hangi tuş ile kilitlenir ? Bilgisayar ekranı hangi kısayol tuşu ile kilitlenir ? Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bilgisayarınızın ekranının nasıl pratik bir şekilde kilitlenebileceğini gösterdik. İşte detaylar.. 

Windows işletim sistemi, bir çok işlevsel özelliği ve kolaylığı kullanıcılarına sağlıyor. Windows’un kullanıcılarına sağladığı işlevsel özelliklerin büyük bir çoğunluğu belirli kısayol tuşları ile anında kullanılabiliyor.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden yapacağımız sadece 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonları ile işletim sisteminin bizlere sağlamış olduğu bir çok işlevsel özelliği anında uygulayabiliyor ve kullanabiliyoruz.

Windows’ta kısayol tuşları ile yapılabilecek işlevsel özellikler ve kolaylıklar saymakla bitmiyor. Bu yazımızda sizlere Windows’un saymakla bitmeyen kolaylıklarından biri olan Windows’ta kullanılan gerekli kısayol tuşlarından birini paylaşacağız.

Günlük hayatta bir çok bilgisayar kullanıcısı bu kısayol tuşunu kullanarak bilgisayarlarını pratik bir şekilde kilit moduna alabiliyor. Özellikle kişisel verilerinin güvenliği ve gizliliği sebebiyle bir çok kullanıcı bilgisayarlarının başından ayrılacakları zaman saniyeler içerisinde bu kısayol tuşu ile kilitleyebiliyor. Böylelikle kilitlenmiş olan oturumun tekrardan açılabilmesi için parola girmesi gerekiyor.

*Tabi şunu da belirtelim, kullanılan Windows oturumunun parola ile korunuyor olması gerekiyor. Eğer kullanılan oturum parola ile korunmuyorsa bilgisayarınızın ekranını kilitlemek güvenlik ve gizlilik açısından pek bir önemi olmayacaktır. Çünkü kilidi kaldıran kişinin oturumu açması için sadece bir tık yeterli olmaktadır.

Peki Windows’ta bilgisayarı kilitlemenin en kolay yolu olan bu kısayol tuşu nedir? Şimdi hep birlikte bu sorunun cevabına bakalım. 

WİNDOWS’TA BİLGİSAYAR EKRANI NASIL KİLİTLENİR ?

Windows işletim sisteminde sadece 2 tuşa basarak bilgisayarınızın ekranını kilitleyebilirsiniz. Windows’ta bilgisayar ekranını kilitlemek için uygulayacağınız kısayol tuşu şu şekildedir;

Windows Ekranı Kilitleme Kısayolu :    ” Windows TUŞU + L

Windows’ta bilgisayar ekranını kilitlemek için; klavyede üzerinde Windows logosunun yer aldığı ‘Win‘ tuşuna basılı tutun ve klavyedeki harf tuşlarından ”L” harfine basın. Bu ikili tuş kombinasyonunun ardından bilgisayarınızın ekranı kilitlenecektir.

”Bu yazımızda sizlere Windows işletim sisteminde bilgisayar ekranının kısayol ile nasıl kilitlendiğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘YORUMLAR‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.