İnterneti hızlandırma yolları !

İnternet, artık neredeyse her alanda ihtiyacımızın olduğu günümüzün vazgeçilemez teknolojilerinden biri. Günümüzde internet altyapıları her ne kadar daha da güçlendiriliyor olsa da, internet yavaşlığından şikayet ediyor olmanız gayet normal. Tabi ki bu problemler her zaman altyapıdan kaynaklı olmuyor. En basit örneği modem kutumuzun yanlış yere konması bile internet hızımızın yavaş olmasına sebebiyet verebiliyor. Peki ya internet hızımızı arttırmak yada daha da güçlü hale getirmek için neler yapmalıyız. İşte altın ipucuların olduğu bu haberimiz tam size göre…

1- Modeminizi kapalı yerlere ve uzak alanlara koymayın!

İlk olarak modeminizi dolap, kutu gibi kapalı alanların içine koymayın. Kapalı alanlar sinyalinizi zayıflatacaktır.  Modeminizi en çok kullandığınız odaya yerleştirin ki sinyal gücünden bolca yararlanın. Sinyal, cihazınıza ne kadar güçlü gelirse gelen interneti o kadar hızlı kullanabilirsiniz.

2- Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutun !

Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutun. Çünkü modeminizin yanında veya yakınında bulunan elektronik cihazlar sinyalin zayıflamasına sebep olabilir.

Eğer modeminiz antenliyse, bu antenlerden bazılarını dikey bazılarını da yatay konumlandırmayı deneyin. Antenlerin farklı pozisyonları farklı sinyaller yayılmasını sağlar. Bu nedenle antenleri karışık düzlemlerde tutmak faydalı olacaktır.

3-Modeminizi yere koymayın !

Modeminizi yerden kaldırın. Neden diye soracaksınız? Çünkü modemden gelen sinyaller aşağıya düşeceğinden internet hızınız yavaşlayacaktır. Sonuç olarak cihazınızı yerden birkaç metre yüksekte tutmanızda fayda var.

4-Güncellemeleri ihmal etmeyin !

Modeminizin yazılımını güncelleyin. Aynı şekilde bilgisayarınızdaki donanımların da yazılımlarını güncellemek internet performansınızı artırabilir.

5-Önbellek temizliği önemli !

Tarayıcınız ön belleğe aldığı dosyalar nedeniyle şişmiş olabilir. Bunun için tarayıcınıza göre ayarlar üzerinden ön belleği temizleyin ve yeniden başlatın.

6-Farklı tarayıcıları denemekte yarar var !

Farklı internet tarayıcıları deneyin. Mesela Firefox kullanıyorsanız Chrome veya Opera’yı tercih edebilirsiniz. Size kalmış. İnternetiniz bu tarayıcılardan birinde daha hızlı olabilir.

7- Modeminize başkaları giriyor olabilir !

Herhangi birisi modeminize bağlanmış olabilir. Modem arayüzünden cihaza bağlı aygıtları kontrol edin. Yabancı bir aygıt varsa şifrenizi değiştirin. Bunu belirli aralıklarla yapın.

8-Modeminizi sürekli açık tutmayın!

Modeminizi sürekli açık tuttuğunuz zaman cihazda ısınma problemi veya sinyal değerlerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Kullanmadığınız zamanlarda modeminizi kapatın

9- Kablolu bağlantı ilk tercih olmalı !

Kablolu bağlantı kurma imkanınız varsa ethernet kablosuyla bağlanmayı deneyin. Özellikle online oyun oynarken oldukça işinize yarayacaktır.

10- Virüs taramasını düzenli olarak yapın !

İnternete bağlandığınız cihazları virüs taramasından geçirin. Çünkü bazı virüsler internet bağlantınıza etki edip yavaşlamanıza sebep olabilr.

11- Sıfırlama ve yeniden başlatma işlemlerini ara sıra yapın !

Modeminizi belirli aralıklarla sıfırlayın ya da yeniden başlatın. “Sorun varsa bir aç kapa düzelir” mantığı emin olun işinize yarayabilir.

12- Eski bir modeme sahipseniz yenileme vakti gelmiş olabilir !

Modeminizi değiştirin. Belki de uzun yıllardır kullandığınız modeminizi artık emekli etme vakti gelmiştir.

TeknoAjan.com
25 Aralık 2016