Telegram’da Otomatik Video (Medya) Oynatma Nasıl Kapatılır?

Telegram’da otomatik video oynatma nasıl kapatılır? Telegram’da otomatik medya oynatma nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da otomatik video oynatma özelliğinin nereden, nasıl kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram, her geçen gün bu popülaritesini daha da arttırmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden toplamda 500 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Telegram bu sayısını her geçen gün daha da arttırıyor.

Özellikle geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu yeni gizlilik sözleşmesi sebebiyle bir çok WhatsApp kullanıcısı Telegram ve benzeri alternatif mesajlaşma uygulamalarına geçiş kararı aldı.

Whatsapp’ın tepki çeken bu yeni gizlilik sözleşmesinin ardından WhatsApp kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Telegram uygulamasına geçme kararı aldı. Bununda başlıca sebebi, Telegram uygulamasının hem daha çok popüler olması hem de uygulamanın bir mesajlaşma uygulamasının verebileceği bir çok özelliği kullanıcılarına sunuyor olması oldu.

Telegram uygulaması uygulama içerisinde kullanıcılara bir çok özelliği sunuyor. Telegram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. Uygulama hem görsel hem de işlevsel açıdan bir çok özellik ve imkanı kullanıcılara sunuyor.

Telegram uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de ”Otomatik Video Oynatma özelliğidir. Telegram kullancıları uygulama içerisinde herhangi bir sohbet penceresindeki video ve gif uzantılı içerikleri herhangi bir temasta bulunmadan, otomatik bir şekilde görüntüleyebiliyor.

İlgili özellik bir çok noktada kullanıcılara avantaj sağlıyor. Ancak ilgili özellik bazı açılardan ise kullanıcılara dezavantaj sağlayabiliyor. İlgili özellik sebebiyle fazla data tüketimi oluşturabilecek videolar uygulama içerisinde otomatik olarak oynatılıyor. Bu durum özellikle mobil internet kullanıcılarına bazen sıkıntılar yaratabiliyor.

Bu sebeple bir çok Telegram kullanıcısı uygulama içerisinde özellikle video içeriklerinin otomatik olarak oynatılmasını kapatmak istiyor. Telegram’da bu imkanı kullanıcılarına sunuyor. Telegram kullanıcıları dilerlerse otomatik video oynatma özelliğini diledikleri an kapatabiliyor.

Peki Telegram’da otomatik video (medya) oynatma nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere Telegram uygulamasında otomatik video oynatma özelliğinin nereden, nasıl kapatıldığını gösterdi. Aşağıdaki adımları uygulayarak Telegram uygulamasındaki otomatik video oynatma özelliğini kapatabilirsiniz.

Telegram’da Otomatik Video (Medya) Oynatma Nasıl Kapatılır ? 

Telegram’da otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için; 

1- İlk olarak Telegram uygulamasını açın.

2- Uygulamada ”Ayarlar” kısmına gidin.

3- Ayarlar kısmında yer alan seçeneklerden ”Veri ve Depolama” kısmına dokunun.

4- Veri ve Depolama ayarları sayfasından otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için; ”Otomatik Medya Oynatma” başlığının hemen altında yer alan ”Videolar” yazısının yanındaki butona dokunarak ilgili özelliği kapatın.

İşlem bu kadar basit.

Bu adımların sonunda uygulamada otomatik medya oynatma özelliğinde yer alan otomatik video oynatma seçeneğini kapatmış olacaksınız. Artık uygulamada otomatik video oynatma özelliği kapalı olacaktır. 

Dilerseniz istediğiniz zaman yine aynı yerden ilgili butona dokunarak bu özelliği tekrar aktif hale getirebilirsiniz. 

NOT: Ayrıca ilgili kısımda otomatik medya oynatma özelliğinin seçeneklerinden biri olan ”GIF’ler” için bu özelliği kapatarak ”.Gif” uzantılı içeriklerinde uygulamada otomatik olarak oynatılmasını kapatabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Telegram uygulamasınında otomatik video oynatma özelliğinin nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.