Apple AirPods 3.Nesil Dokunma Ayarı Nasıl Yapılır?

AirPods kulaklıklar, günümüz teknolojisinde adeta hayatımızın bir parçası haline geldi. Bizleri kablo karmaşasından neredeyse tamamen kurtaran bir teknolojik yenilik olan AirPods kulaklıklar bizlere kablosuz bir şekilde müzik dinleme ve telefon görüşmeleri yapma imkanı tanıyor.

Tamamen kablosuz olan hatta kablosuz bir şekilde de şarj edilebilme imkanı olan bu kulaklıkları artık her an yanımızda kolayca taşıyabiliyor ve uzun süreli kullanım deneyimi yaşayabiliyoruz.

Bizlere kablosuz olması, taşınılabilirliği, performansı ve tüm cihazlar ile olan senkronizasyonu gibi bir çok noktada avantaj sağlayan bu kulaklıklar tüm bunların yanı sıra bir çok özelliği de yine bizlere sunuyor.

Apple AirPods cihazında kullanıcılarına bir çok ses denetimini ayarlama ve değiştirme imkanını sunuyor. Ayrıca Apple yine AirPods cihazlarında kulaklıklardaki dokunma özelliği de kullanıcılara dokunma eylemlerini kendi tercihlerine göre ayarlama imkanı sunuyor.

AirPods kullanıcıları için büyük bir kolaylık olan bu dokunma eylemleri, cihaz kullanımında hem kolaylık hem de işlevsellik sağlıyor. Bu özellik ile birlikte AirPods kullanıcıları,  kullalıklarına sadece iki defa dokunduklarında oynatılan içeriği durdurabiliyor veya oynatabiliyor. Ayrıca ilgili dokunma seçeneğini değiştirebilen kullanıcılar bunu sonraki veya önceki içerik şeklinde de ayarlayabiliyor.

Yani kullanıcılar AirPods kulaklıkları ile herhangi bir müzik veya video uygulamasında oynatmış oldukları içeriği cihazlarında herhangi bir hamle yapmadan, sadece sol veya sağ kulaklıklarından birine dokunarak durdurabiliyor, oynatabiliyor ve önceki veya sonraki parçaya geçiş yapabiliyor.

Bu özellik, özellikle kullanıcıların cihazlarının uzakta olduğu veya cihaza erişimin zor olduğu gibi durumlarda kullanıcıların bir hayli işine yarıyor.

Apple kullanıcılar açısından hem işlevsel olan hem de bir o kadar da çok sevilen bu özelliğini AirPods cihazlarının bir çoğunda sunuyor ve sunmaya devam ediyor. Apple bu özelliğini ilk olarak 1. nesil AirPods cihazında kullanıcılarına sundu ve hemen ardından 2. nesilde de bu özelliğe yer verdi.

Ancak… Apple bu özelliğe piyasaya sunmuş olduğu 3. nesil AirPods ürününde ne yazık ki yer vermedi. Apple’ın 3. nesil AirPods cihazında dokunmatik özelliği ne yazık ki yer almıyor. Bu sebeple Apple AirPods 3. nesil kullanıcıları ne yazık ki kulaklıklarına sadece dokunarak durdurma, oynatma ve önceki veya sonraki parçaya geçme eylemlerini gerçekleştiremiyor.

Peki AirPods 3. nesil cihazlarında bu özellik nasıl kullanılıyor ? 

1. nesil AirPods ve 2. nesil AirPods kullanıcıları kulaklıklarına dokunarak oynatılan içeriği durdurma, oynatma ve önceki veya sonraki parçaya geçme eylemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu özellik 3. nesilde dokunmatik bir şekilde yapılamıyor ama yine de bu özellik 3. nesil AirPods cihazlarında da yer alıyor. 

3. Nesil AirPods cihazlarında kullanıcılar bu eylemleri ”kuvvet sensörü’‘ ile gerçekleştirebiliyor. Apple AirPods 3. nesil kulaklıklarının hem sol hem sağ kulaklık olmak üzere her iki kulaklığında hemen alt kısmında bir tuş gibi sensör yer alıyor.

Kullanıcılar herhangi bir ayarlama yapmadan bu tuşlara dokunarak AirPods’un bir önceki nesillerindeki tüm eylemleri uygulayabiliyor.

Peki 3. nesil AirPods’ta duraklatma, oynatma, ileri ve geri atlama işlemi nasıl yapılıyor? 

Yukarıdaki tüm bu eylemleri kulaklıklarınızda yer alan kuvvet sensörüne tıklayarak yapabilirsiniz.

3.Nesil AirPods Duraklatma / Oynatma Nasıl Yapılır? 

3. nesil AirPods ile ses çalmak veya sesi duraklatmak için; Airpods’unuzun hemen alt ucundaki kuvvet sensörüne bir kez basın. Duraklatılan içeriği tekrar oynatmak için yine aynı tuşa bir kez basın. 

3. Nesil AirPods İleri Atlama veya Geri Atlama Nasıl Yapılır? 

İleri atlama: 3. nesil AirPods ile herhangi bir müzik veya video uygulamasında ileriki parçaya ya da içeriğe geçmek için; Airpods’unuzun hemen alt ucundaki kuvvet sensörüne iki kez basın.

Geri atlama: 3. nesil AirPods ile herhangi bir müzik veya video uygulamasında önceki parçaya ya da içeriğe geçmek için; Airpods’unuzun hemen alt ucundaki kuvvet sensörüne üç kez basın. 

Not: Bu işlemlerin her birini her iki kulaklığınızdan herhangi biri ile uygulayabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Apple’ın 3. nesil AirPods cihazında bir önceki nesilde kullanılan dokunma eylemlerinin nasıl kullanılabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…