E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir ? | RESİMLİ ANLATIM

E-Devlet şifresi nasıl değiştirilir ? E-Devlet şifremi değiştirmek istiyorum nasıl değiştirebilirim ? E-Devlet şifrenizi değiştirmek mi istiyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere E-Devlet şifresinin nasıl değiştirileceğini anlattık. Adım adım resimli olarak anlattığımız bu yazımız sayesinde E-devlet şifrenizi çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. İşte E-Devlet şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır !

Günümüzde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları neredeyse bütün resmi işlemlerini internet ortamından kolayca yapabiliyor. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık devlet tarafından verilen hizmetlerin bir çoğu internet üzerinden yapılabiliyor. Bu hizmetlerin kolayca, hızlı ve güvenli bir şekilde yapıldığı elektronik ortamın adı ise E-Devlet kapısı’dır.  Peki nedir bu E-Devlet kapısı ? 

E-Devlet Nedir ?

Kısaca E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

Peki E-Devlet şifremi nasıl alabilirim ? 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR ?

E-devlet sistemi üzerinden bir çok işlem artık yapılabiliyor. Buda vatandaşlara istedikleri belgelere zaman kaybı yaşamadan basit bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlıyor. e-Devlet sisteminde işlem yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifresini aldıktan sonra ” https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir ” internet adresi üzerinden ya da e-devlet sistemi mobil uygulaması üzerinden TC.Kimlik No ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şifreyi nereden alabilirim ?

Şifrenizi PTT Merkez müdürlüklerinden ya da yetkili tüm şubelerden alabilirsiniz.

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR ? 

Kullanmış olduğunuz E-Devlet şifrenizi çok basit bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey E-Devlet sisteminize mevcut şifreniz ile giriş yapmanız. Ardından aşağıda belirteceğimiz adımları uygulayarak şifrenizi basit bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu işlemi kolay bir şekilde tamamlamanız için E-Devlet şifre değiştirmenin nasıl yapılacağını sizlere resimli olarak anlattık. Şimdi hep birlikte E-Devlet şifresinin nasıl değiştirileceğine adım adım bakalım !

E-DEVLET ŞİFRESİ DEĞİŞTİRME İŞLEMİ ! (RESİMLİ ANLATIM) 

1- İlk olarak E-Devlet sistemin giriş sayfasını açın.

E-Devlet giriş sistemi :  ” https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

NOT: İnternet üzerinde E-Devlet ya da benzeri siteleri giriş yaparken güvenliğiniz için her zaman dikkatli olmanızda yarar var. Güvenliğiniz için internet üzerinde başka sitelerden paylaşılan bağlantılara tıklayarak bilgileriniz ile giriş yapmamayı, ilgili siteye direk internet tarayıcınız üzerinden kendiniz erişmeyi tercih edin. Ayrıca giriş yapacak olduğunuz sistemlerin bağlantılarının https:// şeklinde olmasına dikkat edin. 

2- Sisteme T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifreniz ile (ya da diğer yöntemler ile) giriş yaptıktan aşağıdaki resimde de kırmızı ok ile belirttiğimiz kırmızı kutucuk içerisinde adınızın yazdığı butonun yanındaki ”aşağı ok” ikonuna tıklayın.

3- Karşınıza çıkacak bir alt penceredeki seçeneklerde yine yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere ”Şifremi Değişir” yazısını göreceksiniz. ”Şifremi Değiştir” yazısına tıklayın ve şifre değiştirme sayfasına gidin.

4- Yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz şifre değiştirme sayfasında 3 kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuklardan ilkinde sizden şuan ki e-Devlet şifreniz istenecektir. Şuan kullanmakta olduğunu e-Devlet Şifrenizi girin ve ardından aşağısındaki diğer 2 kutucuğa yeni şifrenizi girin.

Son olarak işlemi tamamlamak için pencerenin sonundaki mavi buton olan ”DEĞİŞTİR” butonuna basarak şifre değiştirme işleminizi bitirin.

İŞLEM BU KADAR BASİT ! 

TEKNOAJAN.COM – KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ.