Klavyeden Türk Bayrağı ☪ Yapma [Nasıl Yapılır ?]

Klavyede Türk bayrağı ☪ nasıl yapılır ? Klavyeden Türk bayrağı simgesi ☪ nasıl yazılır ? Klavyeden Türk bayrağı ☪ simgesi nasıl oluşturulur ? Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden Şanlı Türk bayrağımızın simgesinin ☪ nasıl oluşturulduğunu anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyeleri üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Klavyeler üzerinde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra  sembol ve fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinden bir çok simge ve sembolü bazı ikili ya da üçlü tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz. Bunlara örnek verecek olursak; Dolar işareti klavyeden Alt+4 tuşlarının ikili kombinasyonu ile basitçe oluşturulmaktadır.

Bunun gibi $,€,½,&,%,=,?,= vs.. gibi sembol ve işaretler klavyelerden basitçe oluşturulmaktadır. Klavyelerde yer alan semboller haricinde ise yüzlerce sembol ve işarette yine klavyeler üzerinde bazı tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Ancak ne yazık ki her sembol ve işaretin klavyeler üzerinden belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulması beklenemez. Çünkü günümüz teknoloji dünyasında binlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Hepsinin belirli bir tuş kombinasyonun olması neredeyse imkansız.

Klavyeler üzerinde tuş kombinasyonu ile oluşturulamayan simgelerden bazıları da ülkemizin ve diğer ülkelerin bayraklarının simgeleridir. Windows işletim sisteminde ülkelerin bayrakları tuş kombinasyonu ile oluşturulmamaktadır. Ancak Windows işletim sisteminde bu simgeleri oluşturabileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu kısımdan Türk bayrağını ve daha bir çok simge ve işareti kopyalayıp dilediğiniz her yerde her zaman kullanabilirsiniz. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

TÜRK BAYRAĞI ☪ SİMGESİ NASIL YAPILIR ? 

1- İlk olarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda ‘‘Karakter eşlem’‘ uygulamasını başlatın.

*Karakter eşlem uygulamasını başlatmak için; arama kısmına ‘karakter eşlem’ yazın ve karşınıza çıkan uygulayama tıklayın. 

2- Karakter eşlem uygulamasında; üst kısımdan yazı tipini ”MS Gothic” şeklinde seçin. Ardından karşınıza gelen simge ve sembollerden Ay yıldız simgesini bulun.

Ay Yıldız simgesinin Unicode :  U+ 262A ‘dır.

Dilerseniz ”Unicode’a git” kısmına bu kodu ”262A” yazarak simgeyi basit bir şekilde hemen bulabilirsiniz.

3- Ardından sembolü seçin ve pencerede bulunan ”Kopyala” butona tıklayarak simgeyi kopyalayın.

Daha sonra dilediğiniz içeriğe bu simgeyi yapıştır metodu ile yapıştırarak kullanabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: Dilerseniz bu sembolü yine kopya-yapıştır metodu ile aşağıdan simgeyi kopyalayarak dilediğiniz herhangi bir yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih tamamen sizin.

TÜRK BAYRAĞI SİMGESİ :    ☪

Mobil cihazlarda Türk bayrağı nasıl oluşturulur ? 

Mobil cihazların (android, ios) klavyelerinde emoji kısmında Türk bayrağı ve diğer ülkelerin bayrakları yer almaktadır. Tek yapmanız mobil cihazınızda klavyeden emoji kısmında bayrakları bulmak olacaktır.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda Türk bayrağı simgesinin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.