Klavyede Türk Lirası (TL) (₺) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede Türk Lirası (TL) işareti (₺) Nerededir ? Klavyeden Türk Lirası işareti nasıl yapılır ?  Türk Lirası sembolü nasıl yazıya eklenir ? Bu sorunun cevabını mı arıyorsunuz ? İşte sorunuzun cevabı burada ! Bu yazımızda sizlere klavyeden TL (₺) işaretinin nerede yer aldığını ve bu TL işaretini nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Bildiğiniz üzere Türk lirası simgesi (₺) 1 Mart 2012 itibarıyla kabul edildi. Bu sembol (₺) ,Türkiye ve KKTC’de de kullanımda bulunan resmi para birimimiz Türk lirasını simgelemekte kullanılan semboldür.

Günümüzde bu sembol artık neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Mağazalarda, bankalarda, bilgi fişlerinde, internet dünyasında ve aklınıza gelebilecek bir çok yerde artık Türk Lirası, ”TL” kısaltması yerine bu sembol (₺) ile belirtiliyor.

Ancak günümüzde internet dünyasında bu sembol bazı internet ve bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılmıyor ya da kullanılamıyor. Bunun sebebi ise bu sembolün kullanımının bilinmemesi ya da kullanılan işletim sisteminin sürümünün bu sembolü desteklememesidir.

Windows 8 ve üzeri Windows sürümlerinde bu sembolü klavyenizde 2 tuş vasıtayla çok basit bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yani Türk Lirası sembolünü (₺) herhangi bir kurulum işlemi yapmadan yazılarınıza vs. nerede kullanmak istiyorsanız, basit bir şekilde kullanabilirsiniz.

PEKİ TÜRK LİRASI SEMBOLÜ NEREDE, NASIL YAZILIR ? 

Türk lirası sembolü klavyeler üzerinde ne yazık ki yer almamaktadır. Ancak bu sembolü yine klavyeniz vasıtasıyla oluşturacaksınız. Bunun için yapmanız gereken sadece 2 tuşa ardı ardına basmak. Bu iki tuş ise; klavyeniz de yer alan ”Alt Gr” ve ”T” tuşudur. Türk Lirası sembolünü yazınıza eklemek için bu iki tuşa sırası ile birlikte basmanız gerekiyor.

Türk Lirası (₺) sembolü için kullanılan tuş kombinasyonu :  ” ALT GR + T TUŞU ”

(NOT: Günümüzde bir çok bilgisayarda sağ tarafta yer alan Alt tuşu, ”Alt Gr” olarak belirtilmektedir. Bu tuşun görevi klavyedeki sembollerin kullanımıdır. Diğer bilgisayarlarda yer alan sağ taraftaki ”ALT” tuşuyla tamamen aynı görevdedir. Bu tuş teknoloji dünyasında Alt Graph, Alt Graphic, Alt Car ve Right Alt olarak da bilinmektedir.)

İlk önce klavyeniz de Space (boşluk) tuşunun sağında yer alan ” Alt Gr ” tuşuna basın, bu tuşa basılı iken ardından klavyeniz de yer alan harf tuşlarından ”T” tuşuna basın. Türk lirası sembolü yazınıza eklenecektir.

Bu işlem sonunda TL sembolü yazılmıyor mu ? Çözümü için yazımızın devamını okuyun..

TL Sembolünü oluşturamıyorum ? Ne yapmalıyım ? 

TL (₺) sembolünü yazınıza ekleyemiyor musunuz ? Bunun sebebi aslında çok açık. Yazımızda da belirttiğimiz üzere yukarıdaki tuş kombinasyonu ile oluşturacağınız TL sembolü sadece Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde yapılabilmektedir.

Windows 7 , Windows Vista ve Server 2008 işletim sistemleri için bu sembol yeni gelen güncellemeler ile sağlanmıştır. Bu işletim sistemlerini kullanıyorsanız; TL sembolünü oluşturmak için gerekli güncellemeyi yapmanız gerekiyor.

TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) ‘nın resmi internet sayfasında da belirtildiğini gibi bu sembolü ilgili güncellemeyi işletim sisteminizde yaparak kullanabilirsiniz.

Bu güncellemeleri dilerseniz Microsoft’un resmi sayfasından indirebilirsiniz. Güncelleme sayfalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

32-bit sistemleri için kurulum :  ” http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34836
64-bit sistemleri için kurulum :  ” http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=34825

İlgili güncellemeyi yaptıktan sonra yukarıda belirttiğimiz  ( Alt Gr + T ) tuş kombinasyonu ile sizde artık bu sembolü kullanabilirsiniz.

İPUCU : 

Bu simgeyi eski sürüm Windows işletim sisteminizde sadece 1 kez kullanacaksınız ve kurulum işlemlerini yapmak zor geliyor ise; buradan  ” ₺ ”  Türk Lirası sembolünü sağ tık, kopyala, yapıştır adımlarını uygulayarak ilgili yazınıza ekleyebilirsiniz. Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )