Dünyanın İlk Web Sitesi !

Günümüzde internet dünyasında bir birinden farklı türden milyarlarca internet sitesi bulunuyor. Her geçen dakika yeni siteler hayatımıza giriyor. Peki ya internet dünyasının ilk internet sitesini hiç merak ettiniz mi ? 

Dünyanın ilk internet sitesi yayınlanmaya başlayalı 27 yılı geçti. Site günümüzde hala aktif durumda. Dünyanın ilk internet sitesi hakkında tüm detaylar işte bu yazımızda..

İLK İNTERNET SİTESİ NE ZAMAN YAYINLANDI !

Dünyanın ilk web sitesi, 20 Aralık 1990’da yayınlanmaya başlandı. Ancak yayınlanan ilk web sitesi bu tarihten belli bir süre sonra Ağustos 1991 yılında halka açıldı.

SİTENİN KURUCUSU KİM?

Sör Tim Berners-Lee, 8 Haziran 1955 yılında Londra’da doğmuştur. Kendisi İngiliz bilgisayar profesörüdür. Eğitimini Oxford Üniversitesi’nde Fizik dalında almıştır. 1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Ayrıca Web’in babası kabul edilir.

World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, 1990 yılında ilk internet sitesini kurmuştur.

(Resim: İlk internet sitesinin kurucu,  ”Tim Berners-Lee” )

 Tim Berners-Lee, 1994 senesinde Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C’yi kurdu. Halen de başkanlığını yürütmektedir.

Berners-Lee, şu anda World Wide Web Consortium’un (W3C) başkanı, MIT’de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

2004 senesinde kendisine insanlık kültürüne katkılarından ötürü İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.

SİTEDE NELER VAR?

Sitede HTML ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Ayrıca sitede bir internet sitesinin nasıl kurulacağı anlatılıyor.
Bunun yanı sıra sitede internet üzerinde nasıl arama yapılabileceği de belirtiliyor.

SİTENİN KURULDUĞU BİLGİSAYAR CERN’DE SERGİLENİYOR !

Sitenin kurulduğu NeXT bilgisayar CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ‘de sergileniyor. Sergilenen bilgisayarda dikkat çeken şey ise; bilgisayarın üzerinde kırmızı kalemle yazılan “Bu makine bir sunucudur. KAPATMAYIN” yazısıdır.

(Resim: İlk internet sitesinin kurulduğu bilgisayar) 

Sitede dünyanın ilk web sitesini merak ediyorsanız;

Dünyanın ilk web sitesine aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.
http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Merak edenler için; ”CERN NEDİR?”

Avrupa Nükleer Araştırma Merkez veya Fransızca adı olan Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire’in kısaltmasıyla CERN, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır.

(Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)
TeknoAjan.com