Klavyede Euro (€) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede EURO (€) işareti nerededir ? Klavyeden EURO işareti nasıl yapılır ? EURO sembolü nasıl yazıya eklenir ? Bu sorunun cevabını mı arıyorsunuz ? İşte sorunuzun cevabı burada ! Bu yazımızda sizlere klavyeden EURO (€) işaretinin nerede yer aldığını ve bu işareti nasıl yazıya eklenebileceğini anlattık. 

Bildiğiniz üzere bilgisayarımızın klavyesi ile belirli ülkelerin para birimlerinin bir çoğunu basit bir tuş kombinasyonu ile yazılarımıza ekleyebiliyoruz. Klavyeden ekleyebildiğimiz para birimlerinin başında ise dünya üzerinde en popüler para birimleri olan DOLAR ($) ve EURO (€) geliyor. Bu para kullanım oranının yüksek olmasından dolayı tüm bilgisayar klavyelerin üzerinde bulunmaktadır. Ancak yine de bu tuşların kullanımı için klavye sadece dolar ve Euro sembolüne basmanız yetmemektedir. Bu sembollerin kullanımı için tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir.

Bu para birimlerinin yanı sıra klavyeden belirli tuş kombinasyonları ile başka ülkelerin para birimlerinin de sembolünü yazılarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca 2012’den beri kullanımda olan Türk Lirası (₺) sembolünü de klavyenizden oluşturacağınız tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz. Günümüz yeni nesil laptopların klavyelerinde T harfinin yer aldığı tuşta TÜRK LİRASI sembolünü görebilirsiniz.

TÜRK LİRASI SEMBOLÜNÜ NASIL OLUŞTURABİLECEĞİNİZİ MERAK EDİYORSANIZ; 

BURAYA tıklayarak, TL (₺) sembolünün nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte konumuzun başlığı olan EURO para birimi sembolünün klavyede nerede yer aldığı ve nasıl bu sembolü oluşturabileceğimize bakalım.

KLAVYEDE EURO (€) SEMBOLÜ NEREDE, NASIL YAPILIR ?

Euro sembolü günümüzde neredeyse bütün bilgisayar klavyeleri üzerinde bulunmaktadır. Bu sembolü klavyenizin ”E” harfi tuşunun üzerinde hemen görebilirsiniz. Ancak sadece ”E” harfi tuşuna basarak bu sembolü oluşturamazsınız. EURO sembolünü oluşturmanız için klavyenizden basit bir tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor. EURO sembolünü yazınıza eklemek için aşağıdaki tuş kombinasyonunu yapmanız gerekiyor.

EURO (€) sembolü için kullanılan tuş kombinasyonu : ” ALT GR + E TUŞU

(NOT: Günümüzde bir çok bilgisayarda sağ tarafta yer alan Alt tuşu, ”Alt Gr” olarak belirtilmektedir. Bu tuşun görevi klavyedeki sembollerin kullanımıdır. Diğer bilgisayarlarda yer alan sağ taraftaki ”ALT” tuşuyla tamamen aynı görevdedir. Bu tuş teknoloji dünyasında Alt Graph, Alt Graphic, Alt Car ve Right Alt olarak da bilinmektedir.)

İlk önce klavyeniz de Space (boşluk) tuşunun sağında yer alan ” Alt Gr ” tuşuna basın, bu tuşa basılı iken ardından klavyeniz de yer alan harf tuşlarından ”E” tuşuna basın. EURO sembolü yazınıza eklenecektir.

İPUCU : Dilerseniz buradan ” ” EURO sembolünü sağ tık, kopyala, yapıştır adımlarını uygulayarak ilgili yazınıza ekleyebilirsiniz. Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )