Connect with us

HABERLER

Google Chrome’da Kayıtlı Şifreler Nasıl Görülür ?

Google Chrome’da kayıtlı şifreleri nasıl görebilirim ? Chrome’da kayıtlı şifreler nasıl görülür ? Dünyanın en popüler tarayıcılarından biri olan Google Chrome internet tarayıcısında kayıtlı şifrelere nasıl ulaşacağınızı mı merak ediyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere Google Chrome internet tarayıcısında kayıtlı şifrelere nasıl ulaşacağınız ve onları nasıl görebileceğinizi anlattık. İşte detaylar..

Günümüzde dünya üzerinde en popüler internet tarayıcılarından biri bildiğiniz üzere Google Chrome internet tarayıcısıdır. Google Chrome kullanıcılarına müthiş internet deneyiminin yanı sıra bazı ihtiyaç duyulan özellikler de sunuyor.

Google Chrome’un kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de internet üzerinde giriş yaptığınız sitelerin şifrelerinin kaydı özelliği. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar sık sık ziyaret ettikleri internet sitelerinde her seferinde kullanıcı adı ve şifre girmek zorunluluğunda olmuyor. Kullanıcılar herhangi bir siteye kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıklarında tarayıcının sağında beliren şifreleri kaydet butonuna bastıklarında bu bilgiler giriş yapılan bu siteye bir sonraki ziyaretlerinde otomatik olarak doldurulmuş şekilde çıkıyor.

Bu özellik kullanıcıları bir sonraki ziyaretlerinde tekrardan bilgilerin girilmesi zorunluluğundan kurtarıyor. Bu sayede kullanıcılar hem zamandan kazanıyor hem de girilmesi ve hatırlanması zor olan bazı şifrelerini yazma zahmetinden kurtuluyor.

Peki daha önce giriş yaparken kaydedilen bu şifreleri nasıl görebilirim ? 

Herhangi bir web sitesine giriş yaparken (örn. mail hesabına giriş yaparken) kaydettiğiniz bu şifreyi ve şifreleri dilediğiniz zaman görebilirsiniz. Google Chrome kullanıcılarına bu özelliği de sağlıyor. Kullanıcılar diledikleri zaman kayıtlı şifrelerini görebiliyor.

Bu da bazen bir ihtiyaç olabiliyor. Çünkü günümüzde 3-6 ay gibi sürelerden bir çok sistem zorunlu şifre değişikliği istiyor. Ayrıca gelişen internet dünyası ile birlikte kullanıcılar bir çok yere abone ve üye konumunda. Bu yüzden de bazen şifreleri ve kullanıcı adlarını hatırlamakta problemler yaşanabiliyor.

Google Chrome’un sağladığı bu özellik ile unuttuğunuz şifreleri de basit bir şekilde görebilirsiniz.

DİKKAT: Şunu da belirtmeden geçmeyelim. İnternet üzerinden önemli işlemler yaparken (mesela internet bankacılığı kullanımı) kesinlikle ne mobil ne masaüstü cihazlarınızdaki tarayıcılarda şifrelerinizi kaydetmeyin. Güvenliğiniz için sakınca oluşturabilecek bu durumdan kaçının. 

Şimdi hep birlikte adım adım Google Chrome’da kayıtlı şifreleri nasıl göreceğimize bakalım !

İŞTE GOOGLE CHROME’DA KAYITLI ŞİFRELERİ GÖRMENİN YOLU !

Şifreler sayfasına direkt olarak gitmek için tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki bağlantı linkini kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın. Bu sayede ilgili sayfaya hemen gidip şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Link:  ” chrome://settings/passwords 

Not: Yukarıdaki link yoluyla şifreler sayfasına erişemedi iseniz, aşağıda belirteceğimiz adımları uygulayarak yine şifreler sayfasına ulaşabilirsiniz. Şifreler sayfasına erişmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayabilirsiniz.

KAYITLI ŞİFRELERİ GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI UYGULAYIN !

1- İlk olarak Google Chrome internet tarayıcısını açın.

2- Ardından tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan ”üst üste 3 nokta” ikonuna tıklayın.

3- İkona tıkladıktan sonra bir sekme açılacaktır. Bu sekmenin en altından ”Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

4- Ayarlar sayfasında sol üst köşedeki ”üst üste 3 çizgi” ikonuna tıklayın ve karşınıza çıkacak olan sol pencereden ”Gelişmiş” seçeneğine tıklayın açılan alt sekmeden ”Şifreler ve Formlar”  seçeneğine tıklayın.  (bknz. resim1)

5- Şifreler ve formlar sayfasında yukarıdaki resimde de kırmızı kutucuk ile belirttiğimiz ”Şifreleri Yönet” seçeneğine tıklayın.

6- Şifreleri yönet’e tıkladıktan sonra karşınıza şifrelerin kayıtlı olduğu sayfa çıkacaktır. Bu sayfadan şifrelerinizi görebilir, silebilir, dışa aktarabilirsiniz. Şifrelerinizi görmek için aşağıdaki resimde de gösterdiğimiz ”göz ikonuna” tıklayarak şifrelerinizi görebilirsiniz.

Görmek istediğiniz ilgili sitenin yanındaki göz ikonuna tıklayarak daha önce giriş yaptığınız o siteye giriş yaparken kaydettiğiniz kullanıcı adı ve şifreyi görebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit ! 

(TeknoAjan.com – Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.) 


HABERLER

Sony, PS Kullanıcılarına 9 Farklı Oyunu Ücretsiz Yaptı !

Sony, 9 adet Playstation oyununu ücretsiz yaptı. Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. İşte detaylar…

Sony, ”Play at Home” etklinliği kapsamında 9 farklı oyunu Playstation kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde erişime açtı. Sony geçtiğimiz sene koronavirüs sebebiyle başlatmış olduğu ‘‘Play at Home’‘ etkinliğine devam ediyor.

Şirket, etkinlik kapasımında 9 farklı Playstation oyununu oyunseverler için ücretsiz bir şekilde sundu. Sony’nin ücretsiz bir şekilde erişime sunduğu oyunlar 1 ay boyunca ücretsiz bir şekilde indirilebilecek.

Şu an itibariyle ücretsiz bir şekilde Playstation Store’da erişime açılan oyunlar, 23 Nisan tarihine kadar indirilebilecek.

Sony’nin ücretsiz olarak sizler için sunduğu bu birbirinden eğlenceli oyunları 23 Nisan’a kadar kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

NOT: Oyunlar Türkiye saatine göre, 23 Nisan sabahı saat 06:00’da ücretsiz erişime kapatılacaktır. Bu tarihe kadar ilgili oyunları indirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ OLARAK SUNULAN PLAYSTATİON OYUNLARI : 

  • ABZU
  • Enter the Gungeon
  • Rez Infinite
  • Subnautica
  • The Witness
  • Astro Bot Rescue (PlayStation VR)
  • Moss (PlayStation VR)
  • Thumper (PlayStation VR)
  • Paper Beast (PlayStation VR)

NOT: Parantez içerisinde de belirttiğimiz üzere, ücretsiz olarak sunulan 4 farklı oyun PS VR kullanıcıları içindir. 

ÜCRETSİZ OYUNLARI HERKES İNDİREBİLECEK ! 

Ayrıca şunu da belirtelim; Şirket, ”Play at Home” etklinliği kapsamında Playstation kullanıcılarından ücretsiz oyunları indirebilmeleri için PS PLUS aboneliği talep etmiyor. Bildiğiniz üzere şirketin ücretsiz sunduğu oyunlar sadece PS Plus aboneliğine sahip olan kullanıcılar tarafından indirilebiliyordu. Bu şart, bu etkinlik kapsamında geçerli değil. Yani Sony’nin şu an ve bundan sonra bu etkinlik kapsamında sunacağı tüm oyunları PS Plus aboneliğiniz olsa ya da olmasa da ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

iPhone’daki Notları Bilgisayara Aktarma Nasıl Yapılır?

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlar bilgisayara nasıl aktarılır? iPhone’da yer alan notlar bilgisayara nasıl gönderilir? iPhone’daki notlar PC’ye nasıl aktarılır ? Bu yazımızda sizlere iPhone’da notlar uygulamasındaki notları bilgisayara aktarma işleminin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar…

iPhone kullanıcıları iOS işletim sistemine sahip cihazlarında yer alan Notlar uygulaması ile diledikleri an pratik bir şekilde not oluşturabiliyor.

Oldukça basit ve işlevsel olan notlar uygulaması ile kullanıcılar başka herhangi bir not uygulamasına ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde notlarını cihazlarında tutabiliyor.

İşlevsel ve güvenli bir not uygulaması olan Apple’ın notlar uygulaması tüm bunların yanı sıra bir çok özelliği de uygulaması içerisinde kullanıcılara sunuyor.

Apple’ın notlar uygulamasında kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de uygulamada yer alan notları bilgisayara ya da farklı cihazlara gönderme işlemdir.

Apple Notlar uygulamasında bu işlemin pratik ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Bu işlem ile birlikte kullanıcılar notlar uygulamasındaki notlarını diledikleri zaman anında bilgisayarlarına gönderebiliyor.

Sizde oldukça basit bir şekilde uygulama içerisinde yapılabilen bu işlem ile uygulamada dilediğiniz notları dilediğiniz zaman bilgisayarınıza gönderebilirsiniz.

Peki iPhone’da notlar uygulamasında notları bilgisayara aktarma işlemi nereden, nasıl yapılıyor ? Aşağıda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde notlar uygulamasındaki dilediğiniz notları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

iPhone Notları Bilgisayara Aktarma:

iPhone’da notlar uygulamasındaki notlarınızı bilgisayara aktarmak için;

1- Cihazınızdan ”Notlar” uygulamasını açın.

2- Uygulamada bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz notu açın ve notun sağ üst köşesinde yer alan ”Yana yana 3 nokta” ikonunda dokunun.

3- Ardından ekranda belirecek olan alt pencereden ”AirDrop” seçeneğini veya ”Mail” seçeneğini seçin ve ardından notunuzu bilgisayarınıza aktarın.

NOT: iPhone cihazınızdan AirDrop ile anında MAC cihazlarına dosya, not vs. aktarabilirsiniz. Notunuzu MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayara aktarmak için ”AirDrop” seçeneğini seçin ve ardından gerekli adımları tamamlayın. 

NOT 2:  iPhone cihanızdan farklı bir yazılıma ihtiyaç duymadan ve kullanmadan Windows bilgisayara notlarınızı ”Mail” uygulaması ile gönderebilirsiniz. Notunuzu Windows bilgisayara aktarmak için ilgili kısımdan ”Mail” seçeneğine dokunun ve gerekli adımları tamamlayın. 

Ardından ilgili notu göndermiş olduğunuz e-posta adresinize Windows bilgisayarınızdan giriş yapın ve ilgili maildeki notunuzun yer aldığı eki bilgisayarınıza indirin.

Bu adımların sonunda bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınız bilgisayarınıza aktarılmış olacaktır.

ALTERNATİF YÖNTEM: 

iCloud üzerinden notlarınızı bilgisayarınıza aktarabilirisiniz. 

iCloud hesabınızda yer alan notlarınızı hem MAC hem de Windows bilgisayarınıza anında aktarabilirsiniz.

Bunun için; ilk olarak bilgisayarınızdan iCloud.com üzerinden iCloud hesabınıza giriş yapın ve ardından iCloud hesabınızdan notlar kısmına gidin. Ardından buradan bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz not veya notlarınızı ‘dışa aktar’ özelliği ile bilgisayarınıza aktarın.

İşlem bu kadar basit.

NOT: Notları aktarmak için kullanabileceğiniz bazı 3.taraf uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaları kullanmanız gizlilik ve güvenliğiniz için tehlike arz edebilir. Bu sebeple bu işlem için öncelikli tercihlerinizin yukarıda bahsettiğimiz 3 farklı yöntemden (AirDrop, Mail ve iCloud üzerinden -dışa aktarma) biri olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone ve iPad cihazlarında yer alan ”NOTLAR” uygulamasındaki notların nasıl bilgisayara aktarıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

PUBG Mobile, 1 Milyar Kez İndirilme Rekorunu Kırdı !

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu. İşte detaylar…

Oyun dünyasının popüler yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez indirilme barajı aştı. Rekor bir indirilme sayısına erişen PUBG Mobile, rekoru Twitter hesabından takipçilerine duyurdu.

PUBG’nin mobil versiyonu olan PUBG Mobile, toplamda 1 milyar kez akıllı telefon ve tabletler için indirildi.

Dünyanın en popüler oyun yapımlarından biri olan PUBG’nin mobil versiyonu dikkatleri üzerine çeken bir rekora erişti. iOS ve Android platformlarından indirilebilen oyun tüm dünya çapında 1 milyar kez indirilmeyi geride bıraktı.

Bu başarı PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım ile duyuruldu. Şirket, PUBG Mobile’ın resmi Twitter hesabından göndermiş olduğu Tweetler’de bu başarı için tüm oyunculara teşekkürlerini iletti ve yeni güncellemeler hakkında müjdeleri de oyunseverlere sundu.

Yapılan duyurularda yeni bir güncellemenin yakında oyunseverlere sunulacağı belirtildi. Ancak şirket bu konu hakkında net bir detay vermektende kaçındı. Yani yeni gelecek olan güncelleme hakkında henüz hiç bir net bir detay bulunmuyor.

Tek bilinenin ise güncelleme ile birlikte geçtiğimiz haftalarda duyurulan yeni gelecek oyunun bu yıl içinde (2021) oyunseverlerin beğenisine sunulacak olması.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınınız.  


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com