Dosyayı Zip Yapma | (Resimli Anlatım)

Dosya ya da klasör nasıl sıkıştırılır ? Windows’ta dosyayı nasıl zip dosyası yapabilirim ? Windows’ta dosyaları ya da klasörleri nasıl sıkıştırabilirim ?  Bu yazımızda sizlere Windows’ta herhangi bir dosya ya da klasörü nasıl sıkıştırarak Zip formatına çevireceğinizi resimli olarak sizler için anlattık. İşte detaylar..

Bu yazımızda sizlere dosya sıkıştırma yöntemi olan ZİP dosyası hakkında bilgiler sunduk. Windows bilgisayarınızda dosyalarınızı nasıl sıkıştırıp, ZİP dosyası haline getireceğinizi ve ZİP dosyalarının program vasıtasıyla ya da programsız bir şekilde nasıl açılabileceğini anlattık.

İlk olarak ”Zip nedir?” sorusunun cevabına kısaca bir değinelim ! 

Zip, sıkıştırılmış bir dosya türüdür. Bir diğer deyişle Zip, bir veri sıkıştırma ve arşivleme biçimidir. Teknoloji dünyasında ilk olarak Phil Katz tarafından yazılan PKZIP adlı zip biçimli sıkıştırma ve arşivleme yapan programı ile kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde internet dünyasında bir çok kolaylık sağlamasından dolayı oldukça sık karşılaştığımız dosya türlerinden olan Zip, kullanıcıları hem veri tasarrufu sağlıyor hem de dosya karmaşıklığından kurtarıyor.

Zip dosyalarını nasıl açabilirim ? 

Zip dosyalarını Windows Me sürümü ve üzeri tüm windows bilgisayarlarından herhangi bir ekstra program indirmeden açabilirsiniz. Windows’un ME  sürümü öncesi sürümlerde ne yazık ki ekstra bir programı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu programlar ise; winZip ya da winRar programlarıdır.

Günümüzde windows işletim sistemini kullanan bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Windows 8 ve üzeri işletim sistemi kullanıyor olmasından dolayı; yani yüksek olasılıkta sizinde Windows ME  ve üzeri bir windows işletim sistemine sahip olmanızdan dolayı ZİP dosyalarını açmanız ve dosyalarınızı ZİP dosyasına çevirmeniz için ekstra bir programa ihtiyacınız yok.

PEKİ WİNDOWS’TA DOSYAYI YA DA DOSYALARI NASIL ZİP YAPABİLİRİM ? 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ZİP dosyalarını açmak ve dosyalarınızı ZİP dosyası haline getirmek (sıkıştırmak) için Windows ME ve üzere işletim sistemine sahipseniz eğer; herhangi bir program indirmeden Windows’un kullanıcılarına sağlamış olduğu kendi özelliği ile bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Aşağıda sizler için resimli olarak anlattığımız adımları takip ederek, 1 veya 1’den fazla tüm formattaki dosyalarınız Zip dosyası haline getirerek sıkıştırabilirsiniz.

İşte adım adım dosyaları ZİP yapmanın yolu! 

Dosya ya da dosyalarınızı ZİP haline getirmek için ilgili dosya ya da dosyalarınızı seçmeniz gerekiyor. Biz aşağıdaki resimde sizlere 3 adet Word dosyasını nasıl ZİP dosyası haline getirdiğimizi gösterdik. Sizde bu adımları uygulayarak ilgili dosyalarınızı çok basit bir şekilde ZİP dosyası haline getirebilirsiniz.

1- İLK olarak aşağıdaki resimde de belirttiğimiz gibi ilgili ”dosyalarınızı seçin”.

2- Ardından dosyaları seçtikten sonra dosyalarının üzerine ”SAĞ TIK” yapın ve karşınıza çıkacak pencereden yukarıdaki resimde de kırmızı ok ile belirttiğimiz ”GÖNDER” seçeneğinin üzerine gelin.

3- Daha sonra GÖNDER seçeneğinin üzerine geldiğinizde yan pencere olarak açılacak olan kısımdan sağ taraftaki kırmızı ok ile belirttiğimiz ”SIKIŞTIRILMIŞ KLASÖR” yazan seçeneğe tıklayın.

Bu işlemin ardından aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi bir klasör bu işlemi uyguladığınız yerde (masaüstü, ilgili klasör vs..) karşınıza çıkacaktır.

İşlem bu kadar kolay ve basit. Sıkıştırmak istediğiniz dosya ya da dosyalar artık ZİP dosyası haline geldi. Zip dosyası haline gelen dosyanıza dilediğiniz ismi verebilirsiniz. Ayrıca bu işlem sonunda işlemi uyguladığınız dosyalarınızda yerli yerinde duracaktır.

PEKİ WİNDOWS’TA ZİP DOSYALARI NASIL AÇILIR ? 

Bu sorunun cevabını da yazımızın sonuna ekleyelim dedik. Windows ME ve üzeri işletim sistemine sahip bilgisayarınızda ZİP dosyalarına tıkladığınızda dosya zaten doğal olarak bir klasör şeklinde açılacaktır.

Ancak ZİP dosyaları açılmıyorsa; aşağıdaki adımları uygulayarak bilgisayarınızda Zip dosyalarını açabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza ayrıca olarak bir program indirmeniz gerekiyor. Bu programı bilgisayarınıza kurarak ZİP dosyalarınıza erişebilirsiniz. ( bknz. WinZİP, WinRAR)

Bilgisayarınızda ZİP dosyaları açılmıyorsa WinZİP ya da WinRAR programlarından birini kurmanız gerekiyor. Bu programlar 60 gün süre ile resmi yayımcısı tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak süre dolduktan sonra da uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bu programlardan ise WinRAR’ı indirmenizi tavsiye ediyoruz çünkü günümüzde ZİP dosyalarından çok RAR dosyaları daha yaygın olarak kullanılıyor. WinZİP programı sadece ZİP dosyalarını açarken WinRAR programı hem ZİP hem de RAR dosyalarını açabiliyor.

WinRAR’ı bilgisayarınıza indirmek için; WinRAR’ın resmi Web sitesine erişip, uygulamayı bilgisayarınıza indirin ardından kurulumunu yapın.

WİNRAR RESMİ SİTESİ :  ” https://www.win-rar.com/ ”

İndirme ve kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra ZİP ve RAR dosyalarınız artık WinRAR programı ile hemen açılacaktır. Ancak bu işlemler sonunda dosyalarınız hala açılmıyorsa; aşağıdaki resimde belirteceğimiz adımları uygulayın.

1- İlk olarak açmak istediğiniz ya da herhangi bir zip dosyasına ”SAĞ TIK ” yapın. Ardından çıkan pencereden en altta yer alan ”ÖZELLİKLER” seçeneğini seçin.

2- Daha sonra açılacak olan pencereden aşağıdaki resimde de gördüğünüz ”DEĞİŞTİR”  butonuna basın ve buradan WinRAR uygulamasını seçin.

3- WinRAR uygulamasını bulup seçtikten sonra son olarak yukarıdaki resimde sağ alt köşedeki seçeneklerden ”UYGULA”  ve  ” TAMAM”  butonlarına sırası ile basarak işleminizi tamamlayın.

Bu adımların sonunda ZİP dosyanıza tıkladığınızda artık dosyanız WinRAR uygulaması ile hemen açılacaktır.

Konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.