Connect with us

HABERLER

Unutulan Wifi Şifresini Bulma | Unutulan Wifi Şifresi Nasıl Bulunur ?

Unutulan kablosuz ağ (wireless) şifresi nasıl bulunur ? Unutulan WiFi şifresi nasıl öğrenilir ? Bilgisayarda kablosuz ağ (WiFi) şifresi nasıl bulunur, öğrenilir ? Bu yazımızda sizlere bağlı olduğunuz kablosuz ağın şifresinin nasıl öğrenileceğini resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

Günümüz internet dünyasında birbirinden farklı uygulamalara ya da sitelere üye oluyoruz. Tabi bu üyelikleri oluştururken kullanıcı adlarının yanı sıra giriş yapmak için şifrelerde oluşturuyoruz. Mail adresleri olsun haber ve forum siteleri olsun , internet bankacılık uygulamaları olsun her nokta da kişisel giriş için şifreler oluşturuyoruz.

Oluşturulan şifreleri ise kullanıcıların bir çoğu kişisel güvenlikleri için birbirinden farklı olacak şekilde oluşturuyor.  Bu durumda bir çok internet ve teknoloji kullanıcısı açısından bir şifre karmaşıklığına yol açıyor. Her bir uygulama, site veya cihaz vs.. için oluşturulan şifreler bazen unutulabiliyor. Kullanıcılar tüm şifrelerini ya da unutulma olasılığı olan şifreleri de yine güvenlikleri açısından herhangi bir not defteri uygulamasına ya da not kağıdına not etmiyor.

Bu gibi durumlarda unutulan şifreler bazen baş ağrıtabiliyor. Ancak her unutulan şifrenin bir kurtarma yolu bulunuyor. Unutulan şifrenin kurtarılabilmesi için her uygulama farklı bir yöntem kullanıyor. Mail ile parola sıfırlama yöntemi bir çok uygulama ve internet sitesinin ilk tercih yolu oluyor. Bunun haricinde telefon ile ya da hatırlatma sorusu gibi yöntemler ile de parola sıfırlama işlemi yapılabiliyor.

Ancak bu durum konu başlığımız olan unutulan Wifi şifresini öğrenme durumu için geçerli olmuyor. En çok unutulan şifrelerden biri olan Wifi şifreleri farklı yollar ile öğrenilebiliyor. Peki bir çok cihaz ile bir kere bağlandıktan sonra otomatik olarak (şifre istemeden) bağlanmasından dolayı en çok unutulan şifre türlerinden olan kablosuz ağ şifresi nasıl öğrenilir ?

İŞTE UNUTULAN KABLOSUZ AĞ (WİFİ) ŞİFRESİ NASIL ÖĞRENİLİR SORUSUNUN CEVABI! 

Wifi şifresini öğrenmek için farklı farklı bir çok yöntem bulunuyor. Ancak bu yazımızda sizlere en pratik olanını ve en çok tercih edilen yöntemi adım adım resimli olarak anlattık. Aşağıdaki adımları uygulayarak bağlı olduğunuz wifi şifresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki yöntem haricinde Wifi (Kablosuz ağ) şifrenizi, modem arayüz sayfanızdan da öğrenebileceğinizi belirtelim. Modeminizin ara yüzüne internet tarayıcınız vasıtasıyla erişip kablosuz ağ ayarlarından şifrenizi öğrenebilirsiniz. Kablosuz ağ modem arayüzüne giriş IP adresi bir çok modemde ”192.168.1.1” şeklindedir. Ancak bazı modemlerde bu ip adresi değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca modem ara yüzünüze giriş yaparken kullanıcı adı ve şifre oluşturulduysa o bilgileri girmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz kablosuz ağ modemi Ttnet, KabloNet, VodafoneNet vs. gibi kurumlar tarafından verildiyse; günümüzde bu firmaların vermiş oldukları modemlerin arkasında cihazın Wi-Fi şifresi yer almaktadır. Eğer daha önce şifrenizi değiştirmediyseniz Wi-Fi şifreniz modemin arka ya da alt yüzünde yer alan şifredir.

Şimdi hep birlikte bilgisayardan unutulan Wifi şifresini öğrenmenin yoluna bakalım !

NOT: Aşağıdaki işlemi uygulayabilmek için bilgisayarınızın modeme bağlı olması gerekmektedir.

1- İlk olarak unutulan Wifi şifresini öğrenmek için ”Ağ bağlantılarını” görüntülemeniz gerekmektir.

Ağ bağlantılarını görüntülemek için sırasıyla; ”DENETİM MASASI- AĞ VE İNTERNET – AĞ BAĞLANTILARI ” sayfasına gitmeniz gerekmektedir.

Dilerseniz direk Windows arama kısmından ”Ağ bağlantıları” yazarak, Ağ bağlantılarını görüntüleme sayfasını açabilirsiniz. Tercihimiz budur. Aşağıdaki resimdeki şekilde aramayı yapabilirsiniz.

Windows ”Ara” kısmına ”Ağ bağlantıları” yazın ve çıkan seçeneklerden yukarıdaki resimde kırmızı kutucuk ile belirttiğimiz ”Ağ bağlantılarını görüntüle” seçeneğine tıklayın.

2- Ağ bağlantıları sayfanızda bağlı olduğunu modeme sağ tık yapın.

3- Açılacak pencereden yukarıdaki resimde de belirttiğimiz ”DURUM” yazan seçeneğe tıklayın. ”Durum” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza ”Wi-Fi Durumu” penceresi çıkacaktır.

4- Ardından aşağıdaki resimde sol taraftaki pencerede (Wi-Fi Durumu) göreceğiniz ”Kablosuz ağ özellikleri” butonuna tıklayın.

5- Kablosuz özelliklerine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bağlı olduğunuz kablosuz ağ’ın özellikleri çıkacaktır. Bu pencerede yer alan ”bağlantı” ve ”güvenlik” sekmelerinden ”Güvenlik” sekmesine gelin.

6- Güvenlik sekmesini seçtikten sonra yukarıdaki resimde okla belirttiğimiz üzere ”karakterleri göster” yazısı göreceksiniz. Bu yazının yanındaki boş kutucuğa tıklamanız gerekiyor. Bu kutucuğa tıkladıktan sonra gizli olarak gözüken Wifi şifreniz gözükecektir.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Takıldığınız bir yer, soru ya da sorunlarınız varsa bunları aşağıdan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Soru ve sorunlarınıza mümkün olduğunca yardımcı olamak isteriz. 

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. ) 


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABERLER

Mac’te Magic Mouse (Fare) Pil Yüzdesine Nereden, Nasıl Bakılır?

Mac’te fare pil yüzdesine nereden bakılır? Magic Mouse pil düzeyi nereden görüntülenir? MacOS’ta Mouse (fare) kalan pil yüzdesi nereden, nasıl öğrenilir? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde Apple Magic Mouse aygıtının pil yüzdesine nereden, nasıl bakıldığını gösterdik. İşte detaylar… 

Apple cihazlarına harici olarak Bluetooth aygıtlarını anında bağlayabiliyoruz. Bilgisayarlarımıza kablosuz bir şekilde Bluetooth üzerinden klavye, fare, kulaklık, telefon vs. gibi bir sürü aygıtı bağlayabiliyoruz.

Bu aygıtları cihazlarımızda herhangi bir kablo bağlantısı yapamadan Bluetooth üzerinden kullanabiliyoruz. Özellikle iMac cihazlarında yer alan kablosuz Magic Mouse ve Magic Keyboard bizlere bu noktada büyük kolaylık sağlıyor.

Bu aygıtları cihazlarımıza herhangi bir kablo bağlantısı yapmadan oldukça uzun bir süre kullanabiliyoruz. Çünkü Apple’ın kablosuz klavye ve fare aygıtları oldukça uzun süreli bir kullanım süresini kullanıcılarına sunuyor.

Ancak tabi ki bu süre sonsuza kadar sürmüyor. Bu cihazlarımızı ara ara şarj etmemiz gerekiyor. Özellikle de ani şarj bitmesi gibi durumlar ile karşılaşarak sıkıntı yaşamamak adına, cihazlarımızın şarj düzeyini ara ara kontrol etmemizde yarar bulunuyor.

Apple’da kullanıcılarına bunu MacOS işletim sisteminde sunuyor. Kullanıcılar MacOS işletim sistemine sahip iMac veya Macbook cihazlarında harici olarak bağlanan Bluetooth aygıtlarının şarj durumlarını (şarj düzeylerini) anında, pratik bir şekilde görüntüleyebiliyor.

Oldukça basit bir şekilde 2 farklı yerden yapılabilen aygıt şarj düzeyi görüntüleme işlemi ile sizde cihazlarınıza bağlı olan aygıtların şarj yüzdelerini dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Peki Mac’te bluetooth aygıtların şarj düzeyleri nereden, nasıl görüntüleniyor?  

MacOS işletim sistemine sahip Mac cihazınızdan bluetooth aygıtınızı şarj düzeyini iki farklı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bunlar; Menü çubuğu ve Sistem tercihleri kısmından görüntüleme şeklindedir. 

Aşağıda sizlere konumuzun ana teması olan ”Apple Magic Mouse (Fare)” aygıtının şarj yüzdesinin bu yöntemler ile nereden, nasıl görüntülendiğini adım adım gösterdik. Dilerseniz yine aynı kısımlardan diğer bluetooth aygıtlarınızın şarj durumlarına da göz atabilirsiniz.

MAC’TE MOUSE (FARE) PİL YÜZDESİNE BAKMA :

Mac’te bluetooth mouse (fare) aygıtınızın pil yüzdesine 2 farklı yöntem ile bakabilirsiniz. Bunlar; 

1.YÖNTEM :  ” Menü Çubuğundan Şarj Düzeyini Görüntüleme ” 

MacOS işletim sisteminde Magic Mouse (fare) pil yüzdesini Menü çubuğundan görüntülemek için; 

1- Bilgisayarınızın en üst kısmında yer alan Apple Menü Çubuğundan ”Bluetooth” seçeneğine tıklayın.

2- Ardından açılacak olan alt seçenek penceresinden ”Magic Mouse” bağlantısının üzerine gelin.

Burada Magic Mouse (Fare) aygıtınızın pil düzeyi yüzde şeklinde karşınıza gelecektir.

İşlem bu kadar basit. 

2.YÖNTEM:  ” Sistem Tercihleri Kısmından Şarj Düzeyini Görüntüleme ” 

MacOS işletim sisteminde Magic Mouse (fare) pil yüzdesini Sistem tercihleri kısmından görüntülemek için; 

1- Cihazınızdan ekranının en üst sol kısmında yer alan ”Apple’‘ logosuna tıklayın.

2- Ardından açılacak olan alt penceresinden ”Sistem Tercihleri…” seçeneğine tıklayın.

3- Açılacak olan sistem tercihleri sayfasından ”Fare” seçeneğine tıklayın.

4- Karşınıza fare ayarları penceresi açılacaktır. Buradaki pencerede sol alt kısımdan Magic Mouse (fare) aygıtınızın pil düzeyini yüzde şeklinde görebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere Apple Magic Mouse aygıtının pil düzeyinin nereden, nasıl görüntülendiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

Mac’te Magic Keyboard (Klavye) Pil Yüzdesine Nereden, Nasıl Bakılır?

Mac’te klavye pil yüzdesine nereden bakılır? Magic Keyboard pil düzeyi nereden görüntülenir? MacOS’ta Keyboard (klavye) kalan pil yüzdesi nereden, nasıl öğrenilir? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde Apple Magic Keyborrd aygıtının pil yüzdesine nereden, nasıl bakıldığını gösterdik. İşte detaylar… 

Apple cihazlarına harici olarak Bluetooth aygıtlarını anında bağlayabiliyoruz. Bilgisayarlarımıza kablosuz bir şekilde Bluetooth üzerinden klavye, fare, kulaklık, telefon vs. gibi bir sürü aygıtı bağlayabiliyoruz.

Bu aygıtları cihazlarımızda herhangi bir kablo bağlantısı yapamadan Bluetooth üzerinden kullanabiliyoruz. Özellikle iMac cihazlarında yer alan kablosuz Magic Mouse ve Magic Keyboard bizlere bu noktada büyük kolaylık sağlıyor.

Bu aygıtları cihazlarımıza herhangi bir kablo bağlantısı yapmadan oldukça uzun bir süre kullanabiliyoruz. Çünkü Apple’ın kablosuz klavye ve fare aygıtları oldukça uzun süreli bir kullanım süresini kullanıcılarına sunuyor.

Ancak tabi ki bu süre sonsuza kadar sürmüyor. Bu cihazlarımızı ara ara şarj etmemiz gerekiyor. Özellikle de ani şarj bitmesi gibi durumlar ile karşılaşarak sıkıntı yaşamamak adına, cihazlarımızın şarj düzeyini ara ara kontrol etmemizde yarar bulunuyor.

Apple’da kullanıcılarına bunu MacOS işletim sisteminde sunuyor. Kullanıcılar MacOS işletim sistemine sahip iMac veya Macbook cihazlarında harici olarak bağlanan Bluetooth aygıtlarının şarj durumlarını (şarj düzeylerini) anında, pratik bir şekilde görüntüleyebiliyor.

Oldukça basit bir şekilde 2 farklı yerden yapılabilen aygıt şarj düzeyi görüntüleme işlemi ile sizde cihazlarınıza bağlı olan aygıtların şarj yüzdelerini dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Peki Mac’te bluetooth aygıtların şarj düzeyleri nereden, nasıl görüntüleniyor?  

MacOS işletim sistemine sahip Mac cihazınızdan bluetooth aygıtınızı şarj düzeyini iki farklı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bunlar; Menü çubuğu ve Sistem tercihleri kısmından görüntüleme şeklindedir. 

Aşağıda sizlere konumuzun ana teması olan ”Apple Magic Keyboard (klavye)” aygıtının şarj yüzdesinin bu yöntemler ile nereden, nasıl görüntülendiğini adım adım gösterdik. Dilerseniz yine aynı kısımlardan diğer bluetooth aygıtlarınızın şarj durumlarına da göz atabilirsiniz.

MAC’TE KEYBOARD (KLAVYE) PİL YÜZDESİNE BAKMA :

Mac’te bluetooth klavye aygıtınızın pil yüzdesine 2 farklı yöntem ile bakabilirsiniz. Bunlar; 

1.YÖNTEM :  ” Menü Çubuğundan Şarj Düzeyini Görüntüleme ” 

MacOS işletim sisteminde Magic Keyboard (klavye) pil yüzdesini Menü çubuğundan görüntülemek için; 

1- Bilgisayarınızın en üst kısmında yer alan Apple Menü Çubuğundan ”Bluetooth” seçeneğine tıklayın.

2- Ardından açılacak olan alt seçenek penceresinden ”Magic Keyboard” bağlantısının üzerine gelin.

Burada Apple Magic Keyboard (klavye) aygıtınızın pil düzeyi yüzde şeklinde karşınıza gelecektir.

İşlem bu kadar basit. 

2.YÖNTEM:  ” Sistem Tercihleri Kısmından Şarj Düzeyini Görüntüleme ” 

MacOS işletim sisteminde Magic Keyboard (klavye) pil yüzdesini Sistem tercihleri kısmından görüntülemek için; 

1- Cihazınızdan ekranının en üst sol kısmında yer alan ”Apple’‘ logosuna tıklayın.

2- Ardından açılacak olan alt penceresinden ”Sistem Tercihleri…” seçeneğine tıklayın.

3- Açılacak olan sistem tercihleri sayfasından ”Klavye” seçeneğine tıklayın.

4- Karşınıza klavye ayarları penceresi açılacaktır. Buradaki pencerede sol alt kısımdan Magic Keyboard (klavye) aygıtınızın pil düzeyini yüzde şeklinde görebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere Apple Magic Keyboard aygıtının pil düzeyinin nereden, nasıl görüntülendiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

Mac’te Sağ Tık Nasıl Yapılır? [Apple Magic Mouse]

Mac’te sağ tık nasıl yapılır? Apple Magic Mouse sağ tık özelliği nasıl aktif edilir? Mac bilgisayarlarda sağ tık nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere Mac’te Apple faresinin sağ tık özelliğinin nasıl aktif hale getirildiğini gösterdik. İşte detaylar…

Bilgisayar kullanımında en büyük işlevsel özellik olan ve bir çok bilgisayar kullanıcısının bilgisayar kullanım sürecinde en çok kullandığı özelliklerden biri sağ tık özelliğidir. Windows işletim sistemi olsun MacOS işletim sistemi olsun tüm bilgisayar işletim sistemlerinde sağ tık özelliği kullanıcılara bir çok nokta da kolaylık sağlıyor. 

Bilgisayarlarda sağ tık özelliği ile yapabileceğimiz işlemlerin sayısı saymakla bitmiyor. Uygulamadan uygulamaya farklı seçenekleri sunan sağ tık özelliği bizlere tüm uygulamalarda işlevsellik sağlıyor. 

Bilgisayarlarda sağ tık ile yapılan işlemlerin başlıcalarına değinecek olursak; Bilgisayarlarda sağ tık özelliği ile herhangi bir dosyaya kes, kopyala, yapıştır gibi işlemleri uygulayabiliyoruz. Bunun yanı sıra herhangi bir ortamda yeni bir klasörü sağ tık ile pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz. Sağ tık özelliği ile herhangi bir dosya ya da içeriği anında çöp sepetine gönderebiliyor ve dilersek yine sağ tık ile herhangi bir dosya ya da içeriği herhangi biri ile paylaşma seçeneği ile paylaşabiliyoruz. 

Sağ tık ile yapılan en çok işlemlerin bir kısmı bunlardan ibaret ancak yine de sağ tık bir çok işlemi farklı uygulamalarda farklı şekillerde yapabiliyoruz. 

Masaüstü bilgisayarlarımızdan cihazımıza bağlı olan Mouse yani fare ile sağ tık işlemini uygulayabiliyoruz. Dizüstü ya da diğer adıyla taşınabilir bilgisayarlarımızdan ise bilgisayarlarımızın klavye kısmında yer alan izleme dörtgeni (Trackpad) ile yine sağ tık işlemini uygulayabiliyoruz. 

Bunların yanı sıra bilgisayarlardan sağ tık işlemini klavyeden de yapabiliyoruz. Bu işlem MacOS işletim sisteminde klavyeden ”Command” (komut) tuşunu basılı tutarken trackpad ya da mouse üzerinden normal bir tık yapılması ile yapılabiliyor. 

Ancak ilgili işlemi kullanıcılar bu şekilde uygulamayı pek tercih etmiyor. Çünkü ilgili işlemi mouse üzerinden ya da trackpad üzerinde tek bir sağ tık ile tek bir kerede yapmak varken, bu şekilde zahmete girmek bir çok kullanıcıya oldukça saçma ve zor geliyor. 

Değindiğimiz bazı detay ve bilgilerin ardından şimdi hep birlikte asıl konumuza gelelim. MacOS işletim sistemine sahip Macbook ve iMac cihazlarında sağ tık özelliği nasıl aktif hale getirilir ona bakalım. 

Bildiğiniz veya bu durumla karşılaştığınız üzere Mac işletim sisteminde varsayılan ayar olarak kullanımda olan cihazlarınızda sağ tık özelliği aktif halde olmuyor. Bu özellik hem iMac hem de Macbook cihazları içinde geçerli vaziyette. 

Mac cihazına sahip kullanıcıların cihazlarına bağladıkları Magic Mouse yada Trackpad üzerinden sağ tık yapabilmeleri için sağ tık özelliğini cihazlarında aktif hale getirmeleri gerekiyor. İlgili özellik cihazlarda sistem ayarlarından oldukça basit bir şekilde aktif hale getiriliyor. 

Aşağıda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz adımları sırasıyla uygulayarak Mac cihazınızda sağ tık özelliğini hemen aktif hale getirebilirsiniz. 

Mac’te Sağ Tık Nasıl Yapılır? 

Mac cihazınızda Apple Magic Mouse için sağ tık özelliğini aktif hale getirmek için; 

1- Mac cihazınızda ekranın sol üst köşesinde yer alan ”Apple Logosuna” tıklayın. 

2- Ardından açılacak olan alt seçenek penceresinden ”Sistem Tercihleri…” seçeneğine tıklayın.

3- Sonra sistem ayarları sayfasından ”Fare” seçeneğine gidin.4- Daha sonra açılacak olan fare ayarları penceresinden ”İkincil tıklama” seçeneğinin yanındaki kutucağa tıklayarak tik atın ve sağ tık özelliğini aktif hale getirin. 

*Not: İkincil tıklama seçeneğinin hemen altında yer alan seçenek ”Sağ tarafı tıklayın.” şeklinde olmalı. Buradaki kısımda herhangi bir değişiklik yapmayın. 

İlgili adımların sonunda artık cihazınızda kullanmış olduğunuz Apple Magic Mouse’un sağ tık özelliğini aktif hale getirmiş olacaksınız. Artık cihazınızda fareniz ile dilediğiniz yerde sağ tık ile sağ tık penceresini açabilirsiniz. 

İşlem bu kadar basit. 

NOT: Dilerseniz ”BURADAKİ” yazımızda giderek, Macbook cihazlarında yer alan ya da harici olarak kullandığınız Trackpad (izleme dörtgeni) için sağ tık özelliğinin nasıl aktif hale getirildiğini öğrenebilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Apple Magic Mouse için sağ tık özelliğinin nereden, nasıl aktif hale getirildiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com