Connect with us

HABERLER

Twitter Yazı Boyutu Büyütme / Küçültme Nasıl Yapılır ?

Twitter’da yazı boyutu nasıl değiştirilir ? Twitter’da yazı boyutu nasıl büyütülür ? Twitter’da yazı boyutu nasıl küçültülür ? Twitter mobil uygulamasında yazı boyutu nasıl ayarlanır ? Bu yazımızda sizlere günümüzün en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Twitter’da mobil uygulamada yazı boyutunun nasıl değiştirildiğini gösterdik. İşte detaylar..

Twitter bildiğiniz üzere günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biri konumundadır. Günümüzde Instagram ve Facebook ile birlikte en çok kullanıcıya sahip olan Twitter, her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile birlikte popülaritesini daha da arttırmaya devam ediyor. 

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Twitter’da aklımıza gelebilecek her türden ve kategoriden kullanıcılar ve hesaplar bulunmaktadır. Gerek politika, futbol, sanat vs.. gibi bir çok alandan şahıs hesapları olsun gerek ticari firma hesapları gerekse de ilginç ve bilgi veren hesaplar. Twitter’da herkesin ilgisini çeken, ilgi alanında olan bir çok hesap bulunmaktadır.

Hal böyle olunca da insanlar günümüzde büyük bir vaktini Twitter gibi sosyal medya ağlarında geçiriyor. Artan kullanımı ile birlikte de bir çok nokta da kullanıcılara kolaylık sağlayan ve sağlamaya devam eden uygulama geliştiricileri bu konuda oldukça hassas çalışıyor. 

Twitter’da bu konuda bir çok çalışma yapıyor ve uygulamasına her geçen gün kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda bir çok yenilik ve özellik katıyor. Katmış olduğu bu yenilikleri de kullanıcılara sunduğu yeni güncellemeler ile birlikte uygulamasında sağlıyor. 

Twitter yeni özelliklerini kullanıcılarına sunmaya devam ediyor.  Uygulama içerisinde kullanıcıların bir çoğunun işine yarayan özellikleri de kullanıcılara sağlıyor. Bu konumuzda da Twitter’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bir özellikten sizlere bahsedeceğiz.

Her ne kadar yeni bir özellik olmasa da bazı Twitter kullanıcıları bu özelliği bilmiyor ya da ihtiyaç duyanlar da nasıl yapılacağını bilmiyor. Bu sebeple de biz bu konumuzda sizlere Twitter’ın ‘Yazı boyutu değiştirme’ özelliğinden bahsettik ve bu özelliğin nasıl ayarlandığını resimli olarak anlattık. 

Özellikle göz rahatsızlığı olanların daha çok kullanmayı tercih ettiği ‘yazı boyutunu değiştirme’ özelliği, kullanıcılara ufak gelen yazıların boyutunun büyütülmesini sağlıyor. Ayrıca ekrana daha fazla içeriğin sığmasını isteyenlere de bu boyutların küçültmesine olanak tanıyor. 

Bir çok Twitter kullanıcısının kendi tercihleri doğrultusunda ayarlayabildiği (değiştirebildiği) bu özellik ile Twitter mobil uygulamasında yazı boyutunu her zaman değiştirebilirsiniz. 

Şimdi hep birlikte Twitter’da yazı boyutunun nasıl küçültüldüğüne ve büyütüldüğüne aşağıdan resimli olarak bakalım.

TWİTTER’DA YAZI BOYUTU BÜYÜTME VE KÜÇÜLTME NASIL YAPILIR ?

Twitter mobil uygulamasında yazı boyutunu ayarlar kısmından pratik bir şekilde tercihiniz doğrultusunda küçültebilir ya da büyültebilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde yapılan bu işlem ile uygulama içerisindeki yazıların boyutunu her zaman dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. 

Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak Twitter’da yazı boyutunuzu değiştirebilirsiniz. 

1- İlk olarak Twitter mobil uygulamasını açın. 

2- Ardından ”Profil” ikonuna dokunun. 

3- Profil ikonuna dokunduktan sonra açılan yan seçenek kısmından ”Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.

4- Ardından karşınıza çıkan ‘Ayarlar ve gizlilik’ seçenekleri sayfasında yer alan seçeneklerden ‘Görüntü ve ses‘ seçeneğine dokunun.

5- Daha sonra açılan ayar sayfasından Twitter yazı boyutunu dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Twitter yazı boyutunu küçültmek ve büyültmek için; 4 seviyeden oluşan yazı boyutlarından birini seçin. 

İşlem bu kadar basit. 

NOT: İlgili işlem iPhone cihazlarında bu şekilde yapılabilmektedir.

17 Temmuz itibariyle ANDROID cihazlara gelen yeni güncelleme ile birlikte bu işlem doğrudan Twitter uygulaması üzerinden yapılamamaktadır. Yazı tipini boyutunuzu Android cihazınızın ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Twitter’da yazı boyutu değiştirmenin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


4 Comments

4 Comments

 1. Ayşenur

  17 Temmuz 2020 at 14:11

  aynısını yapıyorum fakat hiçbir şekilde yazı boyutunu küçültemiyorum normalde telefonum ile orantılı olarak küçüktü ama dün gece birden büyüdü ve küçülmüyor her şeyi denedim fakat olmuyor neden acaba

  • TeknoAjan

   17 Temmuz 2020 at 17:56

   Merhaba,

   Şu an itibariyle herhangi bir sıkıntı görememekteyiz. Ancak dün gece itibariyle, bugün de dahil olmak üzere bu konuda oldukça çok soru geliyor. Güncelleme ile alakalı bir durum ya da teknik bir sorun olabilir. Muhtemelen kısa bir süre içerisinde bu sıkıntı giderilecektir. Sorunu şu an tek yaşayan siz değilsiniz.

 2. Hüseyin Yıldırım

  23 Temmuz 2020 at 20:10

  Yazı tipini buytemitorum şekil 4 de gösterdiğiniz büyütme işlemini yapacak hiçbir seçenek yok

  • TeknoAjan

   24 Temmuz 2020 at 00:37

   İlgili işlem şu an sadece iPhone cihazlarında bu şekilde yapılabilmektedir.

   17 Temmuz itibariyle ANDROID cihazlara gelen yeni güncelleme ile birlikte bu işlem doğrudan Twitter uygulaması üzerinden yapılamamaktadır. Yazı tipini boyutunuzu Android cihazınızın ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABERLER

iPhone’da Yanan Yeşil, Turuncu ve Kırmızı Işık Nedir?

iPhone’da yeşil, turuncu nokta nedir? iPhone’da yanan yeşil ışık nedir? iPhone’da yanan turuncu ışık nedir?  Bu yazımızda sizlere iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde beliren yeşil ve turuncu ışıkların (nokta) ne anlama geldiğini açıkladık. İşte detaylar.. 

Apple iOS işletim sistemine getirmiş olduğu son güncelleme olan iOS 14 ile birlikte işletim sistemine bir çok yenilik ve özellik ekledi. Apple getirmiş olduğu iOS 14 güncellemesi ile bir çok yenilik ve özelliği kullanıcılarına sundu ve bu özelliklerin bir çoğu tarafından oldukça çok beğenildi.

Ancak iOS 14 ile birlikte iPhone cihazlarına gelen bazı yenilikler kullanıcılar tarafından pek anlaşılmadı ve merak edildi. Apple’ın iOS 14 güncellemesi ile birlikte getirmiş olduğu yeniliklerden bazıları kullanıcılar tarafından oldukça sık sorgulandı. Apple’ın iOS 14 güncellemesi ile gelen, merak edilen ve araştırılan bu yeniliklerden biri cihazların ekranının sağ üst köşesinde belirlen yeni göstergeler oldu.

iOS 14 ile birlikte artık iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde nokta şeklinde bir gösterge yer aldı. Bu gösterge ile birlikte yapılan ilgili işleme göre ekranın sağ üst köşesinde yeşil ve turuncu bir ışık yanmaya başladı.

Peki ya nedir bu iPhone cihazlarında yanan yeşil ve turuncu ışık ? 

iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde nokta şeklinde beliren turuncu ve yeşil ışık, kullanıcılara cihazlarında mikrofon ve kamera ile ilgili erişimin olup olmadığını belirtmektedir. Bu ışıklar iPhone cihazlarında mikrofonun ya da kamera ile mikrofonun her ikisininin de kullanıldığı anlarda kullanıcılara bunu belirtmek amacıyla işaret edilmektedir.

Bu özelliğin asıl amacı kullanıcılara cihazlarında şüpheli bir durumun olup olmadığının fark edilmesini sağlamaktadır. Yani kullanıcılar ekranın sağ süt köşesinde yanan bu ışıklar sayesinde cihazlarında casus, kötü amaçlı bir yazılımın kamera ya da mikrofona bilgileri haricinde erişip erişmediğini öğrenebilmektedir.

iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde yanan turuncu ışık, telefonunuzda mikrofonun herhangi bir uygulama tarafından kullanıldığında yanmaktadır.

Yani cihazınızda o an Siri, sesli bir arama ya da yine mikrofona ihtiyaç duyan bir uygulama kullanıyorsanız ekranın sağ üst köşesinde turuncu ışık yanmaktadır. Bu gayet normal durumdur.

Ancak bu uygulamaları ya da mikrofona ihtiyaç duyan herhangi bir uygulamayı kullanmıyorsanız, bu ışık ekranda yandığında ilgili durumdan şüphelenebilirsiniz. iPhone cihazları kullanıcılarına her ne kadar oldukça güçlü bir güvenlik sunsa da cihazınızdaki herhangi bir casus uygulama sizi dinliyor olabilir. Böyle bir durumda kullanmakta olduğunuz uygulamaları incelemenizde yarar var.

iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde yanan yeşil ışık, telefonunuzda kameranın veya hem kamera hem de mikrofonun her ikisinin aynı anda bir uygulama tarafından kullanıldığı durumlarda yanmaktadır.

Yani cihazınızda o an kamera ile bir fotoğraf çekiyorsanız, cihazınızın ekranının sağ üst köşesinde yeşil ışık yanmaktadır. Yine sadece tek kamerayı kullanan uygulamalarda da bu yeşil ışık yanmaktadır. Cihazınızda herhangi bir uygulama ile kamerayı açtıysanız, ekranın sağ köşesinde yer alan bu yeşil ışık için herhangi bir şüphe duymanıza gerek yok.

Ancak cihazınızda o an herhangi bir uygulama kullanmıyor ya da kameraya erişim verdiğiniz herhangi bir uygulama yoksa, ekranda yeşil ışık yandığında bu durumdan şüphelenmenizde yarar var. Çünkü yazılımsal bir sorun olmadığı sürece cihazınızın kamerasına herhangi bir casus yazılımın erişmiş olma olasılığı çok yüksek.

NOT: İlgili gösterge ışıkları sadece iOS 14 güncellemesi yapılmış iPhone cihazlarında yanmaktadır. 

”Bu yazımızda iOS 14 güncelleme ise birlikte iPhone cihazlarında ekranın sağ üst köşesinde yanan yeşil ve turuncu ışıkların ne anlama geldiğini açıkladık. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.  


Continue Reading

HABERLER

iPhone’da ‘Rahatsız Etme’ Modu Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

iPhone’da rahatsız etme modu nedir? iPhone’da rahatsız etme modu nasıl ayarlanır? iPhone’da rahatsız etme modu nasıl aktif edilir? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında yer alan ”Rahatız Etme” modundan bahsettik. İşte detaylar.. 

Apple, iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarında kullanıcılarına bir çok işlevsel özellik sunuyor. Apple’ın özellikle kullanıcıların bir çok nokta da işine yarayan bir çok özelliği iOS işletim sisteminde kullanıcılarına sunuyor.

Apple’ın kullanıcılarına sunduğu bu özelliklerden biri de ‘rahatsız etme‘ özelliğidir. Kullanıcılar cihazlarını bir kaç adım da rahatsız etme moduna alarak cihazlarına gelen bildirim, uyarı ve aramaların sessize alınmasını sağlayabiliyor.

Apple’ın iOS işletim sisteminde yer alan rahatsız etme özelliği, kullanıcıların cihazları kilitliyken cihaza gelebilecek olan tüm aramaları, uyarıları ve bildirimleri sessize almaktadır. Yani cihazınızda rahatsız etme modunu açtığınızda cihazınıza gelecek olan tüm bildirimleri sessize alınmaktadır.

Bunun yanı sıra rahatsız etme modu, kullanıcılar tarafından dilerlerse özelleştirilebilmektedir. Kullanıcılar bu ilgili özelliğin ayarlar sayfasına giderek bu modu kendi tercihlerine göre özelleştirebilmektedir. Aşağıda sizlere rahatsız etme modunun nasıl açıldığının yanı sıra ilgili özelleştirmenin de nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. Dilerseniz ilgili kısma giderek rahatsız etme modunu kendi tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

iPhone’da Rahatsız Etme Modu Nasıl Açılır?

Apple iPhone cihazınızda ‘rahatsız etme’ modunu 2 farklı şekilde açabilirsiniz. Bunlar; 

1.YÖNTEM: Denetim merkezinden ‘rahatsız etme’ modunu açma

iPhone cihazınızda ‘rahatsız etme’ modunu denetim merkezinden açıp kapatabilirsiniz.

Rahatsız etme modunu açmak için; 

1- iPhone cihazınızın ekranını parmağınızla sağ üst köşeden aşağıda doğru iterek ‘denetim merkezini‘ açın.

2- Denetim merkezinde yarım ay görünümdeki ‘rahatsız etme‘ modu ikonuna dokunun.

Ardından rahatsız etme modu aktif hale gelecektir. Dilerseniz yine aynı yerden aynı butona dokunarak rahatsız etme modunu kapatabilirsiniz.

2.YÖNTEM: Ayarlar kısmından ‘rahatsız etme’ modunu açma

iPhone cihazınızda ‘rahatsız etme’ modunu ayarlar kısmından açıp kapatabilirsiniz.

Rahatsız etme modunu açmak için; 

1- iPhone cihazınızda ‘Ayarlar’ kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında yer alan ”Rahatsız Etme” seçeneğine dokunun.

3- Ardından karşınıza gelecek olan sayfada en üstte yer alan ‘Rahatsız Etme” yazısının yanıdaki butona dokunun.

Ardından ‘rahatsız etme’ modu aktif hale gelecektir.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik (mod) aktif, gri görünümdeyken ise ilgili özellik kapalı durumdadır. 

Rahatsız etme modu nasıl özelleştirilir ? 

iPhone cihazınızda rahatsız etme modunu kendi tercihinize göre özelleştirmek için; cihazınızda ‘ayarlar‘ kısmına gidin. Ayarlar sayfasında yer alan ‘rahatsız etme‘ seçeneğine dokunun. Ardından karşınıza gelecek olan rahatsız etme ayarları sayfasında ilgili modu kendi tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında yer alan rahatsız etme modunun ne olduğunu ve bu özelliğine nasıl aktif edildiğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

iPhone’da WhatsApp Bildirimleri Nereden, Nasıl Kapatılır?

iPhone’da WhatApp bildirimleri nasıl kapatılır? iPhone’da WhatsApp bildirimleri nereden kapatılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında WhatsApp bildirimlerinin nereden, nasıl kapatıldığını adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone cihazlarında da uygulamalardan anlık olarak bildirimler gelmektedir. Kullanıcılar cihazlarında yer alan istedikleri uygulamalara bildirim izni verdikleri takdirde ilgili uygulamalardan bildirim alabilmektedir.

Bu bildirim özelliği WhatsApp uygulamasında da yer almaktadır. Kullanıcılar WhatsApp uygulamasından gelen tüm mesaj, arama vs. gibi çağrıları bildirim şeklinde cihazlarının ana ekranında almaktadır.

Bildirimler bizlere bir çok nokta da kolaylık ve işlevsellik sağlamakta ve ilgili içeriklere anında erişerek bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Ancak kullanıcılar bazen bazı uygulamalardan bildirim almayı tercih etmeyebiliyor.

Bunun sebebi de bazı uygulamalardan çok sık bildirim gelmesi ve kullanıcıları oldukça fazla rahatsız etmesinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcıların gelen bu fazla bildirimlerden rahatsız olduğu uygulamalardan biri de WhatsApp uygulaması olmaktadır.

Bazı WhatsApp kullanıcıları bu uygulama üzerinden oldukça sık gelen bildirimlerden bunalmakta ve bu uygulamanın bildirimlerini kapatmak istemektedir.

Sizde WhatsApp uygulamasından gelen bildirimlerden oldukça rahatsızsanız bu yazımızda sizlere bu işlemin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. iPhone cihazınızda WhatsApp bildirimlerini cihazınızın ayarlar kısmından pratik bir şekilde dilediğiniz her an kapatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak cihazınızda WhatsApp bildirimlerini kapatabilirsiniz. 

iPhone’da WhatsApp Bildirimlerini Kapatma: 

iPhone’da Whatsapp bildirimlerini kapatmak için; 

1- iPhone cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden ”Bildirimler” seçeneğine dokunun.

3- Ardından karşınıza gelecek bildirimler sayfasında yer alan uygulamalardan ”WhatsApp” uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.

4- Karşınıza WhatsApp uygulamasının bildirim ayarlarının yapıldığı bir sayfa gelecektir. Buradan WhatsApp bildirimlerini kapatmak için; en üst kısımda yer alan ”Bildirimlere İzin Ver” yazısının yanındaki aktif olan bildirim butonuna dokunarak kapatın.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik aktif, gri görünümdeyken ise ilgili özellik kapalı durumdadır. 

İşlem bu kadar basit.

Artık WhatsApp uygulaması üzerinden gelen tüm bildirimler cihazınızın ekranında size bildirim şekilinde gelmeyecektir. Bildirimleri tekrar aktif hale getirmek isterseniz yine aynı yerden daha sonra ilgili kısma gelerek ilgili butonu aktif edebilir ve bildirimleri tekrar alabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında WhatsApp bildirimlerinin nasıl kapatıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com