Instagram Arama Geçmişimi Nasıl Silerim ? [Resimli Anlatım]

Instagram arama geçmişi nasıl silinir ? Instagram’da arama geçmişi nasıl temizlenir ? Bu yazımızda sizlere Instagram’da arama geçmişinin nasıl silindiğini/temizlendiğini resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

Bildiğiniz üzere Instagram günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biri konumundadır. Her geçen gün popülaritesi daha da artan Instagram’ın dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır.

Artık günümüzde ülkemizde dahil neredeyse herkesin şahsi ya da ticari amaçla da kullanılmak üzere açılmış bir Instagram hesabı bulunmaktadır. Instagram’da kullanıcılar kendi hesaplarında dilekleri gibi hikayeler,resimler ve videolar paylaşabiliyor ve bu paylaşımlarını ister sadece takipçileri ile isterlerse de herkese açık olan hesaplarında tüm kullanıcılara paylaşabiliyor.

Her saniye binlerce paylaşımın yapıldığı Instagram’da böylelikle aklımıza gelebilecek her türlü içerikten paylaşımlara erişebiliyoruz. Instagram’ın arama kısmından da ilgili olduğumuz içerikleri ya da kişileri aratabiliyoruz. Bunun yanı sıra arama kısmında konum ya da etiket bazlı paylaşımlara da her an kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Ancak bu nokta da Instagram arama kısmında, her sosyal medya ya da bir çok mobil uygulama da karşımıza çıkan durum yine karşımıza çıkıyor. Instagram’da aradığımız ve daha önce arattığımız her şey arama kısmında listeleniyor. Aslında bakarsak bu arama geçmişinin listelenmesi bir çok nokta da kullanıcılara kolaylık tanıyor. Ancak her ne kadar bu imkan kullanıcılara kolaylık tanısa da bazen rahatsız edici bir hal de alabiliyor.

Bir çok Internet kullanıcısı İnternet’te yapmış oldukları aramaların listelenmesini pek hoş karşılamıyor. Bunun sebebi her kullanıcı için aynı olmayabilir. Bu durum şahsi sebeplerden de kaynaklanabilir ya da kişinin gizliliğine önem vermesinden de kaynaklanabilir. Sonuç olarak bir çok kullanıcı bu durumdan rahatsız oluyor, olabiliyor.

Instagram’da bir çok uygulama ve benzerlerinin de kullanıcılarına tanımış olduğu arama geçmişini temizleme özelliği ile bu durumdan rahatsız olan kullanıcılara diledikleri her an arama geçmişlerini silme imkanı tanıyor. Oldukça kolay olan bu işlemi kullanıcılar hesaplarının ayarları kısmından basit bir şekilde yapabiliyor.

PEKİ INSTAGRAM ARAMA GEÇMİŞİ NASIL TEMİZLENİR ? 

Instagram’da arama geçmişi uygulama içerisinde yapacağınız bir kaç adım yoluyla basit bir şekilde silinebilmektedir. Bu arama geçmişini temizleme/silme işlemini dilediğiniz her an herhangi bir kısıtlama olmadan uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki anlatımımızda adımları sırasıyla uygulayarak; Instagram arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.

İŞTE INSTAGRAM’DA ARAMA GEÇMİŞİ NASIL SİLİNİR ? 

1- Instagram’da arama geçmişinizi silmek için; ilk olarak Instagram ”profil” kısmınıza gidin.

2- Ardından profil kısmınızda sağ üst kısımda yer alan ”üst üste 3 çizgi ikonuna” dokunun.

3- Ardından çıkan alt pencereden ”ayarlar” seçeneğine dokunun.

4- Ayarlar sayfasında karşınıza çıkan seçeneklerden ”güvenlik” seçeneğine gidin.

5- Güvenlik ayarları sayfasında en altta yer alan ”ARAMA GEÇMİŞİNİ TEMİZLE” seçeneğine dokunun.

6- Ardından karşınıza arama geçmişiniz sıralı olarak listenecektir. Bu kısımdan istediklerinizi tek tek yanlarında yer alan çarpı işaretine dokunarak silebilirsiniz. Tümünü toplu olarak silmek içinse; ekranın sağ üst köşesinde yer alan ”TÜMÜNÜ TEMİZLE” yazısına dokunun.

7- Son olarak yine karşınıza çıkacak olan onay penceresinden ”TÜMÜNÜ TEMİZLE” yazısına dokunarak, tüm arama geçmişinizi temizleme işlemini tamamlayın. İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Instagram’da arama geçmişinin nasıl silindiğini resimli olarak anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.