Temassız Ödeme Limiti Arttırıldı ? [Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar Oldu ?]

Temassız ödeme işlemleri son günlerde büyük bir artış gösterdi. Tüm dünya üzerinde hızla yayılan korona virüs salgını sebebiyle kredi kartı/ banka kartı kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu ödemelerini artık temassız ödeme yöntemiyle gerçekleştiriyor.

Bankacılık sektörünün kullanıcılarına özellikle zamandan tasarruf etme ve güvenlik amacıyla sağlamış olduğu temassız ödeme hizmeti, bugünler de korona virüs salgını sebebiyle daha çok kullanılıyor. Dünyanın her yerine yayılmakta olan salgın sebebiyle milyonlarca insan virüse karşı önemlerini arttırmaya devam ediyor.

Dünya üzerinde milyonlarca insan virüsten korunmak için her ne kadar evlerine çekilmiş olsalar da günlük ihtiyaçlarını karşılamak için özellikle de gıda ve sağlık hizmetleri için dışarı çıkmak durumunda kalıyor.

Alışverişlerini gerçekleştiren insanlar ödemelerini nakit para ya da kredi kartı ile gerçekleştiriyor. Virüsün nakit para alışverişiyle kolay bir şekilde taşınabilmesini göz önünde bulunduran insanlar, bugünlerde ödemelerini daha çok kredi kartı ve özellikle de bankaların kullanıcılarına sağladığı temassız ödeme yöntemleri ile yapıyor.

Tamamen nakit para temasından kaçınmak ve günde yüzlerce hatta binlerce kişinin temas ettiği pos cihazlarına şifre girmek için dokunmak istemeyen kişiler, temassız ödeme yöntemiyle virüse karşı bir tedbir daha almış oluyor.

Son 3 yıl içinde 10 kat artış gösteren temassız ödeme hizmetleri, bugünlerde ise bu oranı daha da katladı. Uzmanların ve sokaktaki halkın görüşüne göre bugünler de yapılan alışverişlerin her iki tanesinden biri temassız bir şekilde gerçekleştiriliyor.

TEMASSIZ ÖDEME LİMİTİ ARTTIRILDI !

Son günlerde temassız ödeme yöntemlerini daha çok tercih eden banka müşterileri bu limitin yetersiz olduğundan şikayetçiydi. Bildiğiniz üzere bankaların sağlamış olduğu temassız ödeme ile günlük 120 TL ile kısıtlıydı.

Artan talep ve şikayetlerin yanı sıra son günlerde hijyen açısından oldukça önem taşıyan temassız ödeme hizmetlerini değerlendiren BKM (Bankalararası Kart Merkezi), bu limitin 250 TL ‘ye yükseltilmesine karar verdi.

Temassız ödemedeki limit 18 MART 2020 tarihi itibariyle 250 olarak güncellendi.

Temassız ödeme işlemlerini temassız destekli banka ve kredi kartınızın yanı sıra NFC destekli cihazlarınızdan da yapabilirsiniz. 

NEDEN TEMASSIZ ÖDEME YAPMALIYIZ ?

Temassız ödemeler hızlı ve güvenli bir işlemin yanı sıra hijyen konusunda da büyük bir avantaj sağlıyor. Alışverişlerde kullanılan nakit paralar gün içerisinde onlarca el değiştirebiliyor ve böylelikle bakteri ve virüslerin daha hızlı bir şekilde yayılmasına imkan tanıyor.

Bunun yanı sıra kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan işlemlerde yine gün içerisinde elden ele geçiyor. Ödeme yaparken kartı kasa görevlisine vermeniz gerekiyor. Ayrıca kart ile yapılan işlemlerde işlemi tamamlamak için; günde yüzlerce hatta binlerce kişinin temas ettiği pos cihazlarında şifre girmeniz gerekiyor.

Ancak temassız ödemelerde kullandığını kartı kasa görevlisine vermeniz gerekmiyor. Tek yapmanız gereken kartınızı, temassız ödeme yapacağınız NFC destekli telefonunuzu ya da destekli cihazlarınızı pos cihazınızın temassız ödeme yapılan kısmına okutmanız yeterli oluyor.

Böylelikle kart ve nakit paralardan kolaylıkla bulaşabilecek virüs ve bakterilerden korunabilirsiniz.

TEMASSIZ ÖDEME NEDİR ?

Temassız ödeme, kullanıcı ödeme aracı (kredi kartları, banka kartları, NFC destekli akıllı telefonlar ya da cihazlar) ile POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemlerine verilen isimdir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcı temassız kartını veya temassız ödeme yapabilen cihazını işyeri POS cihazına yakın mesafede tutarak ve ödeme işlemini kablosuz olarak gönderir.

TEKNOAJAN.COM | KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ.