Mesaj sonlarındaki kodlar nedir? Mesajların sonunda yazan kod ne işe yarar? B001 , B002 , B003 … kodları nedir? Bu kodlar neyi ifade ediyor? İşte sorularınızın cevabı ve daha fazlası sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda..

Bu yazımızda sizlere günlük hayatta telefonumuza gelen mesajlarda (SMS) oldukça sık gördüğümüz mesajların sonunda yer alan B001, B002 , B003 diye devam edip B999 ‘a kadar giden kodların ne işe yaradığını , bu kodların neyi ifade ettiğini tüm ayrıntıları ile anlattık.

Teknoloji dünyası her geçen gün büyük bir hızla gelişiyor. Gelişen bu teknoloji bizler için çoğu zaman yararlı olsa da bazen zararlı da olabiliyor. Gelişen teknolojinin kullanıcılara sağladığı problemlerden biride telefon kullanıcılarının telefonlarında gelen istenmeyen mesajlar olmaktadır. Bu istenmeyen mesajlar ise genellik reklam ve tanıtım içeren mesajlar olmaktadır. Yasal olmayan reklam ve tanıtım içerikli mesajların ise bir çoğu ise rahatsız edici içerikler içermekte ya da kullanıcıları dolandırma üzerine kurulu olmaktadır.

Gelişen teknolojinin verdiği bu problemler yine gelişen teknoloji ile birlikte azaltılmaya ve kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK), telefon kullanıcılarının güvenliğini sağlamak ve zararlı olabilecek içeriklerin kontrol altına alıp, gerekli işlemleri ilgili kurumlara yapılabilmek için mesaj kontrol sistemini (kod uygulaması) geçtiğimiz senelere de devreye soktu.

BTK tarafından yayınlanan karara göre, kurum ve kuruluşlardan gelen mesajların sonlarına artık bazı kodlar ekleniyor. Kurumların bu kodu alması zorunlu tutuluyor.  Bu kodlar B001, B002 , B003 diye devam edip B999 ‘a kadar gidiyor.

Her kurum bu kodlardan birini sahiplenip kullanıcılarını bu şekilde bilgilendiriyor.

Şuana kadar B001 ‘den B999 ‘a kadar olan kodları bir bölümü bazı kurumlar tarafından alınmış durumda. İlerleyen zamanlarda bu kodların tamamının kurumlar tarafından alınması da yüksek bir olasılık. Böyle bir durumda ise çok büyük ihtimal C001 , C002 … belki de  D001 , D002 … şekilden giden mesaj kodlarını görebiliriz.

Şuan itibariyle B001 ile başlayıp B999 ‘a kadar giden kodların hangi kurum ve kurumlara ait olduğunu ise BTK’nın yayınladığı ve her yeni gelen kurum ile birlikte güncellenen kod listesinin tümüne aşağıda belirteceğimiz bağlantıdan dilerseniz ulaşabilirsiniz.

Bu kodlara sahip olan kurumlardan bazılarına bakacak olursak eğer; 

İlk kod olan B001 kodu ”AVEA İLEŞİM HİZMELERİ AŞ” ‘e aittir. B002 kodu ‘‘TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ”  ve B003 kodu ise ”VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON AŞ” tarafından kullanılmaktadır.

Bu uygulamada ilk 3 kod GSM operatörleri tarafından alınmış durumdadır.

Örnek verecek olursak telefonunuza gelen mesajınızın sonunda yer alan kod B002 kodu ise bu mesajı gönderen kurumun Turkcell olduğu anlamına gelmektedir.

Yani bu uygulama ile birlikte her kurum kendine ait bir kod alıp, kullanıcılarına gelen mesajın kendileri tarafından gönderildiğini belirtmek için bu uygulamayı kullanabilir. Dilerseniz bu kodları gerekli durumlarda BTK’a hakkında işlem yapılması için şikayet edebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun mesaj ayarlarından da bu kodu içeren birimlerden mesaj gelmesini engelleyebilirsiniz.

Mesaj Kodu Kullanan Bazı Kurum Ve Şirketler: 

B001- AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B002- TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B003- VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON AŞ
B004- FENİX TELEKOM HABERLEŞME BİLİŞİM TELEKOMÜNİKASYON VE TEK. İTH.
B005- FİXNET TELEKOMÜNİKASYON LTD. ŞTİ.
B006- UPTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
B007- BRİNGO TELEKOM AŞ
B008- Bos
B009- BURSASPOR TELEKOMÜNİKASYON DAN. SER. HİZM. TİC. AŞ
B011- DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ
B012- DORUK İLETİŞİM VE OTOMASYON SAN. VE TİC. A.Ş. 
B013- Bos
B014- Boş
B015- İŞ NET ELEKTRONİK BİLGİ ÜRETİM DAĞITIM TİC. VE İLETİŞİM HİZ. A.Ş.
B016- VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B017- MİLLENİCOM TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş.
B018- SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
B019- TTNET A.Ş. 
B020- TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
.
.
.
.
B999-

Tüm listeye Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) ‘nın internet sitesinde yayınlanan sayfadan ulaşabilirsiniz. Listeye aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.btk.gov.tr/nts/BXXX.pdf

İlgili kod’a sahip kurumdan gelen mesajı telefonumda nasıl engellerim ?

Telefonunuza herhangi bir kurumdan gelen mesajlar sizi rahatsız ediyor ise bu mesajların size bir daha gelmesini istemiyorsanız ilgili kurumla irtibata geçip mesaj alım istediğini durdurabilirsiniz. Ancak bunu farklı bir yolla da yapabilirsiniz.

Engellemek istediğiniz kurumun kodunu B999 varsayalım. Bu kurumdan gelen her mesajın sonunda B999 kodu yer alacaktır. Dilerseniz telefonunuzun mesaj ayarlarından B999 kelimesinin içerildiği mesajları engelleyerek bu kurumdan mesaj gelmesini engelleyebilirsiniz. Bu kelimeyi (B999) telefonunuzun ayarlarından engellediğinizde B999 kodu mesaj almak istemediğiniz kurumun mesajlarında yer alacağından bu mesaj size gelmeyecektir.

Peki bu engellemeyi telefonumda nerede yapabilirim ? 

Bu engellemeyi yapmak için ilk olarak telefonunuzdan ”MESAJLAR” kısmına giriş yapın.  Mesajlar kısmından ”AYARLAR” kısmına girin. Karşınıza gelecek olan Mesaj Ayarları sayfasında ”MESAJLARI ENGELLE” seçeneğini seçin. Bu sayfadan da ”İFADELERİ ENGELLE” kısmına girerek  ilgili kodu yazın (örn. B999) ve ekleyin. Bu işlem iOS işletim sistemine sahip (iPHONE) cihazlarda yapılamamaktadır.

TeknoAjan.com


İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.