Android Telefonlarda Arayanın İsmini Söyleme Nasıl Açılır / Kapatılır?

Android telefonlarda arayan kişinin ismini söyleme nasıl kapatılır? Android telefonlarda arayan kişinin ismini söyleme nasıl açılır? Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda gelen aramaların kim tarafından olduğunun sesli olarak duyurulması özelliğinin nasıl açılıp kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar…

2008 yılında Google’ın piyasaya sunmuş olduğu Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında akıllı telefon kullanıcılarına bir çok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor. 

Android işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün kullanıcılarına birbirinden farklı ve işlevsel yeni özellikleri de sunmaya devam ediyor. 

İlk olarak piyasaya sürülme tarihi olan 2008 yılından bu güne 10’un üzerinde güncelleme alarak her geçen gün kendini daha da geliştiren Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bir çok akıllı telefon markasının üretmiş olduğu cihazlarda yer alıyor. 

Akıllı telefonlarımızda yer alan bu işletim sistemi bizlere bir çok özellik sunuyor. Android işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor.  Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı akıllı telefon kullanıcıları ne yazık ki Android işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor. 

Bu sebeple de Android işletim sistemine sahip bazı akıllı telefon kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor. 

Bizde bu sebeple; Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının Android işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyor. 

Bu yazımızda da Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına Android işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik. 

Bu yazımızda Android telefon kullanıcılarına göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Arayan kişinin adını sesli okuma’’ özelliğidir. 

Android işletim sistemi akıllı telefon kullanıcılarına herhangi bir yazılım kullanmadan sizi kim arıyorsa arayan kişinin isminin size sesli bir şekilde duyurulmasını sağlıyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarında Android işletim sisteminin sağlamış olduğu bu özelliği aktif ederek cihazlarına gelen tüm aramaların kim tarafından geldiğini sesli bir şekilde duyabiliyor.

Android işletim sisteminin kullanıcılarına sağlamış olduğu bu ilgili özellik bazı kullanıcılara çok saçma ve gereksiz gelse de bazı kullanıcıların bazen işine yarayabiliyor.

Sizde bu özelliği kullanmak istiyor veya işinize yaracağını düşünüyorsanız, aşağıda sizlere bu özelliğin nereden, nasıl açıldığını adım adım gösterdik. Ayrıca daha önce bu özelliği bilerek ya da bilmeyerek aktif eden kullanıcılara da bu özelliği nasıl kapatıldığını yazımızın devamında belirttik. 

Android Telefonlarda Arayan Kişinin İsmini Söyleme Nasıl Açılır? 

Android  telefonunuzda sizi arayanların kim olduğunu sesli bir şekilde duymak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Telefon” kısmına gidin.

2- Telefon kısmında ekranın sol üst köşesinde yer alan ”3 noktaya” dokunun.

3- Açılan menüden ”Ayarlar” seçeneğine dokunun.

4- Ardından karşınıza gelecek ekrandan ”Arama yanıtlama ve sonlandırma” seçeneğine dokunun.

5- Son olarak ilgili özelliği aktif hale getirmek için; ‘’Arayanın adını sesli oku’’ seçeceğini aktif hale getirin.

Bu adımların sonunda artık akıllı telefonunuz size cihazınıza gelen tüm aramaların kim tarafından olduğunu sesli bir şekilde iletecektir.

Not: İlgili özellik cihazınızın sesi kapalı olduğu durumlarda çalışmamaktadır. Cihazınızın sesi açık olduğunda size arayanın kim olduğunu sesli olarak belirtmektedir. 

Android telefonlarda arayan kişinin ismini söyleme nasıl kapatılır? 

Android telefonunuza gelen aramaların sesli bir şekilde söylenmesi özelliğini kapatmak için;

1- İlk olarak cihazınızda ”Telefon” kısmına gidin.

2- Telefon kısmında ekranın sol üst köşesinde yer alan ”3 noktaya” dokunun.

3- Açılan menüden ”Ayarlar” seçeneğine dokunun.

4- Ardından karşınıza gelecek ekrandan ”Arama yanıtlama ve sonlandırma” seçeneğine dokunun.

5- Son olarak ilgili özelliği kapatmak için; aktif halde olan ‘’Arayanın adını sesli oku’’ seçeceğini kapalı hale getirin.

Bu adımların sonunda artık cihazınızda arayan kişinin ismi arama geldiği zaman sesli olarak söylenmeyecektir.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda arayanın adını sesli oku özelliğinin nasıl açıldığını ve kapatıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.