MAC Klavyede YUKARI TİRE (¯) Nasıl Yapılır ? | Üstten Tire İşareti

Mac Klavyede Yukarı Tire ( ¯ ) İşareti Nasıl Yapılır ?  Mac’te ÜSTTEN TİRE (¯) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Üst Tire (¯) Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede yukarı tire ( ¯ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde ortalama olarak 100’e yakın tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili veya üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır. 

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak Windows işletim sistemi ile Mac işletim sistemi arasında bir çok nokta da olduğu gibi klavyeden oluşturulan sembol ve işaretlerde de bazı farklılıklar bulunuyor. Bu sebeple bizde sizlere MAC işletim sistemine yeni geçmiş ya da daha henüz alışamamış kullanıcılara klavyeden bazı sembol ve işaretlerin nasıl yapıldığını gösteriyoruz.

Bu yazımızda da Mac klavyeden ” YUKARI TİRE İŞARETİNİN (¯) ” nasıl yapıldığını sizlere gösterdik. Aşağıdan bu işaretin nasıl yapıldığını hemen öğrenebilirsiniz.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden üstten tire işareti ( ¯ ) nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta üstten tire işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden YUKARI TİRE İŞARETİNİN (¯) nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN YUKARI TİRE İŞARETİ (¯) NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden üstten tire (¯) işaretini işaretini 3’lü tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden yukarı tire işaretini (¯) yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE YUKARI TİRE ( ¯ ) İŞARETİ :   ”⌥ Option + Shift + Ö ” 

Klavyeden üstten tire ( ¯ ) işaretini oluşturmak için; klavyeden ”Option” tuşu ile ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede yer alan harf tuşlarından ”Ö” harfine basın. Bu üçlü tuş kombinasyonunun ardından üstten tire bir başka deyişle yukarı tire işareti tüm metin içeriklerinde oluşturulacaktır. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz ÜSTTEN TİRE İŞARETİNİ buradan > ( ¯ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken YUKARI TİRE (¯) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ÜSTTEN TİRE (¯) işaretlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.