MAC Klavyede Türk Lirası TL (₺) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede TL (₺) Sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Türk Lirası (₺) Sembolü Nasıl Yapılır ? Apple Klavyede TL İşareti Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Türk Lirası (₺) Sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan 100’ün üzerindeki bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Bilgisayar klavyelerinde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra işaret ve sembol tuşlarıyla fonksiyonel tuşlarda bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde onlarca işaret ve sembol bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise metin yazılarında olmazsa olmaz olan noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Klavyelerde noktalama işaretlerinin haricinde internet üzerinde oldukça yaygın kullanılan, ihtiyaç duyulan bazı semboller ve dünya üzerinde oldukça yaygın olan semboller de (para birimi sembolleri vs.) yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden basit 2’li tuş kombinasyonları ile hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ayrıca bilgisayar klavyelerinde yer almayan bir çok işaret ve sembolü de klavyelerden yapılan bazı tuş kombinasyonları ile yine metin içeriklerinde pratik bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve semboleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ”TÜRK LİRASI SEMBOLÜ” ‘nün nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Türk lirası işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Türk Lirası (TL) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Türk Lirası (TL) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN TÜRK LİRASI SEMBOLÜ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden TL işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden Türk Lirası / TL işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE TÜRK LİRASI SEMBOLÜ : ” ⌥ Option + T

MacOS klavyeden Türk Lirası (TL) işaretini (₺) oluşturmak için ; klavyeden ”Option” tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından ” T ” harfine basın. Bu tuş kombinasyonun ardından TL işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz Türk Lirası (TL) işaretini buradan > ( ₺ ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken TL işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden Türk Lirası sembolünün nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.