Instagram’da Video Duraklatma Nasıl Yapılır ? [Çözüm Yolu]

Instagram’da video duraklatma (Pause) var mı ? Instagram’da video duraklatma nasıl yapılır ? Instagram’da izlediğim videoyu nasıl durdurabilirim ? Instagram’da videoyu duraklatıp kaldığım yerden devam edebilir miyim ? Tüm bu sorularınızın cevabı ve detaylar sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. 

Bildiğiniz üzere Instagram günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biridir. Instagram her geçen gün yapmış olduğu güncellemeler ile birlikte kullanıcılarına sunduğu yeni özellikler sunarak popülerliğimi daha da arttırıyor.

Instagram yapmış olduğu güncellemeler ile uygulamaya yeni yeni özellikler katıyor ve uygulamadaki bazı eksiklikleri de gün geçtikçe gideriyor. Instagram uygulamasındaki eksiklerin giderirken ise genellikle kullanıcıların kullanım şekline ve isteklerine göre davranıyor. Ancak bazen Instagram kullanıcıların bazı taleplerini görmezden geliyor ya da bu talepler Instagram’ın işine gelmiyor.

Son zamanlarda Instagram’dan kullanıcılar tarafından en çok istenen taleplerden biri konu başlığımızdan anlaşılacağı üzere ”Instagram’da video duraklatma” özelliğidir. Instagram kullanıcıları bu özelliği uygulamada kullanmayı oldukça çok istiyor.

Peki Instagram’da duraklatma özelliği var mı ? 

Intagram’da oynatılan videoları duraklatma imkanı ne yazık ki yok. Instagram kullanıcılarına bu özelliği günümüz itibariyle tanımıyor. Kullanıcılar Instagram’da izledikleri videoyu diledikleri an ne yazık ki duraklatıp, tekrar kaldığı yerden devam edemiyor. Günümüz bir çok sosyal medyasında (Facebook, Twitter vs.) ve video platformunda yer alan duraklatma (pause) imkanı Instagram’da mevcut değil.

Peki Instagram’a video duraklatma özelliği gelecek mi ? 

Instagram yapmış olduğu güncellemeler ile uygulamasına yeni özellikleri her geçen gün ekliyor. Duraklatma özelliği ne yazık ki bu zamana kadar yapılmış olan güncellemeler de yer almadı. İlerleyen güncellemeler de yer alıp yer almayacağını Instagram’dan başkası şuan bilmiyor. Ancak ilerleyen güncellemeler de yine bu özelliği kullanıcılara sunmamaları yüksek ihtimal.

Peki Instagram bu özelliği neden kullanıcılara sunmuyor ? 

Instagram’da ya da herhangi bir platforma bir video izlerken sizde bir çok kullanıcı gibi ara sıra videoyu duraklatma ihtiyacında bulunuyorsunuzdur. İzlenilen videoyu ihtiyaç halinde duraklatıp, kaldığınız yerden devam etmeyi; en başından itibaren izlemenin yerine tercih ediyorsunuzdur. Bu imkan tüm platformlarda aktif ancak Instagram’da işin garip yanı aktif değil. Bu sebepten dolayı genellikle bazı videoları hep en baştan 2-3 defa izlemiş oluyoruz. Instagram bu konuda kullanıcılarına bir nevi zulüm ediyor.

Peki Instagram oldukça ihtiyaç duyulan bu özelliği neden kullanıcılarına hala sunmuyor? Instagram’ın kullanıcılarına bu özelliği sunmamasının geçerli sebeplerine bakacak olursak; pek bir geçerli sebep bulamıyoruz. Sadece akla yatan bir geçerli sebep bulunuyor. Instagram kullanıcılarının uygulamada olabildiğince fazla zaman harcamasını istiyor. Kullanıcılar 30 saniyelik bir videoyu izlerken uygulamada 30 saniyesini değilde eğer videoyu tamamen izleyemedi ise tekrar en baştan izleyip 30sn + ilk izlerken geçen süre kadar zaman harcasın. Bu da hem videolardaki etkileşim sayısını arttırsın hem de uygulamanın kullanım oranınını daha da arttırsın.

PEKİ INSTAGRAM’DA VİDEOLARI DURAKLATMANIN HERHANGİ BİR YOLU VAR MI ?

Açıkçası Instagram’da videoları duraklatmanın normal ve kolay bir yolu pek yok. Instagram’da duraklatma işlemini uygulamanın sağlamış olduğu şekilde kullanıcıların hikayelerde paylaştığı videolarda bildiğiniz üzere ekranın üzerine basılı tutarak duraklatabiliyoruz. Ancak videonun üzerinden parmağımızı kaldırdığımızda hikaye devam ediyor. Bu da herhangi bir ihtiyaç halinde bir işimize yaramıyor.

Kullanıcı profillerinde paylaşılan video içeriklerinde ise videoları duraklatmanın değişik bir yolu bulunuyor. Herhangi bir kullanıcının profilindeki videoyu izlerken; örneğin izlenilen videonun 20.saniyesinde telefonumuzun bildirim ekranının yukarında aşağı çekip açarak ilgili videoyu duraklatabiliyoruz. Daha sonra bildirim ekranını yukarı iterek videoya 1 saniye geriden 19. saniyeden yani neredeyse kaldığımız yerden devam edebiliyoruz.

Bu yöntem iPhone cihazlarında %99 olasılıkla genellikle çalışıyor. Ancak bu yöntem diğer tüm akıllı telefonlarda her zaman gerçekleşmeyebiliyor.

Sonuç olarak Instagram video duraklatma özelliğini kullanıcılarına sağlamıyor. İlerleyen zamanlarda yeni güncelleme ile bu özelliği uygulamaya eklenmesi bekleniyor ancak ipler tamamen Instagram’ın elinde. Şu an itibariyle Instagram kullanıcıların bu özelliği kullanmak için yapabileceği tek çare yukarıdaki yöntemi uygulamak. Umuyoruz ki Instagram kullanıcılarının bu talebini geri çevirmeyecek ve ilerleyen günlerde uygulamaya bu özelliği ekleyecektir. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.