Mac’te Yeni Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ? [Kısayol Tuşu]

Mac’te yeni klasör nasıl oluşturulur ? Mac’te yeni klasör oluştur kısayolu nedir ? Mac’te adsız klasör nasıl oluşturulur ? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde yeni klasör oluşturma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Hiç şüphesiz bilgisayarlarda bilgisayar kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu şey klasörlerdir. Klasörler bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezidir.

Bilgisayarlarda oluşturulan ve kullanılan bu klasörler bizlere bir çok nokta da kolaylık sağlamaktadır. Klasörlerin bizlere sağladığı en büyük avantaj kesinlikle düzendir. Bu düzen bizlere her türlü dosya ya da belgeye erişim noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Her bilgisayarda işletim sistemlerinde kendinden belirli klasörler bulunmaktadır. Bunlar; resimler, indirilenler, belgeler vs. şeklindedir.

Bunların yanı sıra da kullanıcılar diledikleri her yere (masaüstüne, belgeler klasörüne vs..) diledikleri gibi yeni klasörler oluşturabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar bu oluşturdukları klasörleri diledikleri gibi adlar koyabilmektedir.

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında da tüm bilgisayar kullanıcılarının en büyük ihtiyacı olan yeni klasör oluşturma işlemini pratik şekilde yapabilirsiniz.

Mac kullanıcıları cihazlarında diledikleri her an diledikleri yerde yeni bir klasör oluşturma işlemini anında, hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Sizde cihazınızdan aşağıda belirteceğimiz iki farklı yol ile dilediğiniz her yerde yeni klasör veya klasörler oluşturabilirsiniz.

İşte Mac’te yeni klasör oluşturmanın yolları !

Mac’te Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur ? 

1.Yöntem: 

MacOS işletim sistemine sahip iMac veya Macbook cihazınızda herhangi klasörün içine ya da masaüstüne yeni bir klasör oluşturmak için; ilgili kısımda cihazınızın faresi ile ”sağ tık” yapın ve açılan penceredeki seçeneklerden ”Yeni Klasör” seçeneğine tıklayın.

Ardından ilgili kısımda oluşturmuş olduğunu yeni klasör, ”adsız klasör” adıyla oluşturulacaktır. Dilerseniz bu klasör adını kendi istediğiniz şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

2.Yöntem:  

Mac’te Kısayol Tuşu İle Yeni Klasör Oluşturma : 

Mac cihazınızda kısayol tuşu ile herhangi bir klasör içinde ya da masaüstünüzde anında yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

MacOS işletim sisteminde kısayol ile yeni bir klasör oluşturma işlemini uygulayacağınız kısayol tuşu şu şekildedir; 

Mac’te yeni klasör oluşturma kısayolu :  ”Shift + Command + N” 

MacOS işletim sisteminde kısayol ile yeni bir klasör oluşturmak için; Klavyeden ‘Shift‘ ve ‘Command‘ tuşlarına basılı tutun ve klavyenizde yer alan harf tuşlarından ‘N‘ harfine basın. Ardından hemen yeni klasörünüz ‘adsız klasör’ adıyla ilgili kısımda oluşturulacaktır.

”Bu yazımızda sizlere macOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında yeni klasör oluşturma işleminin nereden, nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorularınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.