MAC Klavyede Denden (“) İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede DENDEN ( “) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede DENDEN İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede denden (“) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde ortalama 100 civarında tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde çoğunluğu olan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin belirli bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyede ” DENDEN ( ” ) ” işaretinin nerede olduğunu, nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyede denden (“) işareti nerede, nasıl yapılır ?” adlı konumuzda giderek, Windows’ta denden işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden denden (“) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN DENDEN (“) İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden denden işaretini sadece tek bir tuş ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Denden işareti Windows işletim sistemine sahip klavyelerde olduğu gibi klavyenin sol üst köşesinde yer almaktadır. 

Klavyeden denden ( ” ) oluşturmak için; klavyede sol üst kısımda yer alan denden işaretine basın. Bu tuş ile denden işaretini ( ” ) tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz DENDEN ( ” ) işaretini buradan > ( ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken denden (“) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyede denden (“) işaretinin nerede yer aldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.