iPhone X – XR – XS – XS Max Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ?

iPhone’da ekran görüntüsü nasıl alınır ? iPhone X ekran görüntüsü alma, iPhone XR ekran görüntüsü alma, iPhone XS ekran görüntüsü alma, iPhone XS Max ekran görüntüsü alma. iPhone X ve sonrası modellerde ekran görüntüsü nasıl alınır ? Bu yazımızda sizlere iPhone X ve sonrasında çıkan modellerde ekran görüntüsünün nasıl alındığını anlattık. İşte detaylar..

iPhone bildiğiniz üzere X modeli ile birlikte neredeyse tamamen çerçevesiz denebilecek ekran modeliyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Günümüzde neredeyse tüm telefon marka ve modellerinin de kullandığı bu ekran modeli kullanıcılar tarafından oldukça çok beğeniliyor.

Apple’ın iPhone X ile birlikte geçmiş olduğu bu ekran modeli günümüzdeki en son modeller olan iPhone XR , XS ve XS Max modellerinde de bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Apple’ın geçmiş olduğu bu ekran modeli ile birlikte bu zamana kadar ki iPhone’lardan alışık olduğumuz HOME TUŞU yani telefonun en alt orta kısmında yer alan tuş artık yok. Bu tuş zaten artık günümüzde Apple’ın gelişen yazılımıyla birlikte oldukça gereksiz bir duruma gelmişti. Ancak alışkanlıktır ki bir çok eski iPhone kullanıcısı bu tuşun eksikliğini yeni modellerde kısa bir süre de olsa hissediyor.

Bunun yanı sıra bu tuş ile yapılan bazı işlemler de yeni modellerde kullanıcıların kafasını karıştırıyor ve bazı sorular doğruyor. Bu sorulardan biri de Home Tuşu bulunmayan iPhone X ve sonrası modeller de ekran görüntüsü nasıl alınıyor ? sorusu oluyor. Bizde sizler için bu sorunun cevabını sizlere bu yazımızda sunduk.

İşte iPHONE X ve sonrası modellerde ekran görüntüsü nasıl alınır ? 

Bildiğiniz üzere Home Tuşu bulunan iPhone modellerinde ekran görüntüsü home tuşu ve güç tuşunun birlikte basılı tutulması ile alınıyordu. Ancak Apple, Home tuşunu X modeli ile birlikte kaldırdı. Bu sebeple de Apple kullanıcılarına, iPhone X ve sonrasında ki modellerde ekran görüntüsü almak için farklı bir tuş kombinasyonu sundu.

iPhone X ve sonrası modellerde ekran görüntüsü almak için aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere cihazınızın sağ tarafında yer alan yan tuşa basılı tutun ve hemen ardından cihazınızın sol tarafında yer alan ses arttırma tuşuna basın ve ardından 2 tuşu da bırakın. Ekran görüntüsünün alındığını fark edeceksiniz. Yalnız bu işlemi uygulamak için oldukça hızlı yapmaya çalışın.

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra iPhone’unuzun sol alt köşesinde, çekmiş olduğunuz ekran görüntüsünün küçük resmi belirecektir. Bu küçük resme dokunarak resimde oynamalar yapabilir, çizim ve metin ekleyebilirsiniz. Herhangi bir işlem yapmayacaksınız küçük resmi kapatmak için küçük resmi sol kaydırıp ekrandan kaldırabilirsiniz. Ekran görüntüsüne FOTOĞRAFLAR kısmından dilediğiniz zaman erişebilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Diğer iPhone modellerinde ekran görüntüsü nasıl alınıyor ? 

iPhone X öncesi, çerçeveli ve home tuşu bulunan iPhone modellerinde ekran görüntüsü home tuşu ve güç tuşu ile birlikte alınıyor. Eski model iPhone’lar da ekran görüntüsü almak için bu iki tuşa birlikte basın ve bırakın.

Bu yazımızda sizlere iPhone X ve sonrası modellerde ekran görüntüsünün nasıl alındığını anlattık. Konu ile ilgili tüm sorularınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz. Yeni bir anlatımda görüşmek dileğiyle.. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.