Klavyede Yaklaşık İşareti (~) Nasıl Yapılır ? | Tilde Sembolü

Klavyede yaklaşık işareti ~ nasıl yapılır ? Klavyeden yaklaşık işareti nasıl yazılır ? Klavyeden tilde ~ sembolü nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden yaklaşık işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar.

Bilgisayar klavyelerinden tüm harf ve rakamları tek tuş vasıtasıyla basitçe yazabiliyoruz. Klavyeler üzerinde bulunan bazı sembol ve işaretleri de tek tuş vasıtasıyla yazabiliyoruz. Ancak klavyeler üzerinde bulunan ya da bulunmayan bir çok sembolü bazı tuş kombinasyonları ile oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden işaret ve sembolleri oluşturmak için genellikle ”Shift” ve ”Alt” tuşları ile sembollerin olduğu ya da sembolleri oluşturacak diğer tuşları kombine ediyoruz. Klavyelerde yapacağımız tuş kombinasyonları ile bir çok sembol ve işareti basitçe oluşturabiliyoruz.

Klavyelerden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulan bu sembollerden biri de konumuzun ana teması olan yaklaşık işareti (~) bir başka deyişle tilde sembolüdür.

Yaklaşık (~) işareti bilgisayar klavyesinde yapacağımız 2’li tuş kombinasyonu ile basitçe oluşturulmaktadır. Yaklaşık işaretini sadece 2 tuş vasıtasıyla basitçe oluşturabilirsiniz. Şimdi aşağıdan bu işaretin hangi tuşlar vasıtasıyla nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDE YAKLAŞIK (~) İŞARETİ NASIL YAPILIR ? 

Klavyede eşittir (~) işareti, ikili tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Yaklaşık  (~) işaretini oluşturmak için; 2’li tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Yaklaşık işaretini yapmak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

YAKLAŞIK (~) İŞARETİ : ‘ Alt gr + ü ‘

Yaklaşık (~) işaretini oluşturmak için; Alt gr tuşuna basılı tutun ve harf tuşlarından ‘ ü ‘ tuşuna basın bırakın.

Bu ikili tuş kombinasyonu ile birlikte tilde sembolü (yaklaşık işareti) oluşturulacaktır. Bu tuş kombinasyonu biraz oldukça zordur. Alt gr tuşuna basılıyken ü harfine basın ve birden ikisini bırakın. Eğer yaklaşık işaretini bu adımlar sonucunda oluşturamıyorsanız; Alt gr tuşuna basılıyken ü harfine 2 kere ardı ardına basın. Bu adımın sonunda muhtemelen ardı ardında 2 tane yaklaşık işareti çıkacaktır. Birini silmeniz gerekecektir.  Dilerseniz işareti oluşturmanın diğer yollarına da aşağıdan bakabilirsiniz.

NOT: Alt gr tuşu, bilgisayar klavyesinde space (boşluk) tuşunun sol ve sağında yer alan alt tuşlarından sağ taraftaki tuştur. 

Yaklaşık işaretini oluşturmanın diğer yolları:

1- Yaklaşık işaretini yukarıda da bahsettiğimiz şekilde Alt gr + ü tuş kombinasyonu ile oluşturabilirsiniz.

2- Yaklaşık işaretini, Windows karakter eşlem uygulamasından bulabilir. Burada bulduğunu işareti kopyalayıp dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

NOT: Tilde işaretinin (yaklaşık işareti) Unicode’u  007E ‘dir. 

3- Yaklaşık işaretini buradan ‘ ~ ‘ kopyala yapıştır metodu ile dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti kopyalayıp, kullanmak istediğiniz yere yapıştırmak.

4- Tilde işaretini (yaklaşık işareti)  Alt + 0126 tuş kombinasyonu ile de oluşturabilirsiniz. Klavyenizde space (boşluk) tuşuna basılı tutun ve klavyenizin sağ tarafındaki numara pad kısmından sırasıyla 0,1,2,6 rakamlarına basın. Bu tuş kombinasyonu sonunda tilde işareti oluşacaktır.

”Bu yazımızda sizlere klavyeden yaklaşık işaretinin (~) klavyeden nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.