Klavyede Ters Ünlem ( ¡ ) İşareti Nasıl Yapılır ?

Klavyede ters ünlem işareti ¡ nasıl yapılır ? Klavyeden ters ünlem işareti ( ¡ ) nasıl yazılır ? Ters ünlem işaretinin kısayol tuşu nedir ? Bu yazımızda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ters ünlem işaretinin ( ¡ ) nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerinde yer alan bu tuşların büyük bir çoğunluğu harf ve rakam tuşlarından oluşmaktadır. Klavyelerde harf ve rakam tuşlarının yanı sıra da işaret ve sembol tuşları da yer almaktadır.

Klavyelerde yer alan işaret ve sembollerin büyük bir çoğunluğunu ise noktalama işaretleri oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra belirli ifadelerde kullanılan semboller ve dünya üzerinde yaygın olan para birimlerinin sembolleri de klavyeler üzerinde yer almaktadır.

Klavyelerde yer alan işaretlerden oldukça sık kullanılan noktalama işaretlerinin bir kısmı (nokta, virgül vs.) tek bir tuş ile pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bunların haricinde özellikle klavyelerde üst kısımda yer alan sayısal tuşların üzerinde bulunan işaret ve semboller klavyelerden yapılan belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır.

Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için de genellikle 2’li tuş kombinasyonları uygulanmaktadır. Bu tuş kombinasyonları ise; genellikle shift ya da alt gr tuşlarından biri ile ilgili işaretin bulunduğu tuş ile yapılmaktadır.

Klavyelerden pratik bir şekilde oluşturulan bu işaret ve sembollerin haricinde yine klavyelerden belirli tuş kombinasyonları ile yüzlerce işaret ve sembol de yapılabilmektedir.

Biraz karışık da olsa yine klavyelerden yapılabilen bu işaretler, metin içeriklerinde (word, metin belgesi vs..) pratik bir şekilde oluşturulabiliyor.

Konumuzun ana teması olan Ters Ünlem ( ¡ )  işareti de klavyeden belirli tuş kombinasyonu ile oluşturulabilen işaretlerden biridir. Bilgisayarınızda klavyeden belirli tuş kombinasyonunu uygulayarak bu işareti metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz. Şimdi hep birlikte bu işaretin nasıl oluşturulduğuna aşağıdan bakalım.

KLAVYEDEN TERS ÜNLEM İŞARETİ ( ¡ ) NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden ters ünlem işaretini belirli tuş kombinasyonu ile metin içerikleriniz de oluşturabilirsiniz. Windows işletim sisteminde klavyeden ters soru işaretini oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonu şu şekildedir;

TERS ÜNLEM İŞARETİ ( ¡ )  :    ”  ALT  +  0161  ”

Klavyeden ters ünlem işaretini ( ¡ ) yapmak için;  klavyeden ”Alt” tuşuna basılı tutun ve rakam tuşlarından 0-1-6-1 rakamlarına sırasıyla basın.

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda kullanılan ”ALT” tuşu, klavyede boşluk (space) tuşunun hemen sol tarafında yer alan alt tuşu’dur.

NOT: İlgili tuş kombinasyonu klavyelerde sağ kısımda bulunan sayısal tuş takımı (numberpad) üzerinden yapılmaktadır. Eğer kullanmış olduğunuz bilgisayar klavyesinde bu tuş takımı bulunmuyorsa; Windows’un ”Ekran Klavyesi” uygulamasını çalıştırarak ilgili tuşları kullanabilirsiniz.

2.YÖNTEM : 

Dilerseniz ters ünlem işaretini buradan ”  ¡  ”  kopyala yapıştır metodu ile dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken işareti buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metoduyla yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu.

TERS ÜNLEM İŞARETİ NEREDE KULLANILIR ? 

Ters ünlem işareti (¡), dünyada konuşulan diller arasında İspanyolca’da kullanılmaktadır. Ünlem bildiren cümlelerin başında ters (¡) ve sonunda da normal (!) ünlem işareti eklenir.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarda klavyeden ters ünlem ( ¡ ) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.