Klavyede Sonsuzluk İşareti (∞) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede sonsuzluk işareti (∞) nerede ? Klavyeden sonsuzluk işareti (∞) nasıl yapılır ?  Bu yazımızda sizlere özellikle sosyal medyalarda paylaşımlarda oldukça sık kullanılan sonsuzluk işaretinin nasıl yapılacağını anlattık. Aşağıda belirteceğimiz adımları uygulayarak sonsuzluk işaretini dilediğiniz yerde basitçe oluşturabilirsiniz. İşte ayrıntılar..

Günümüzde bilgisayarlarda ve internet ortamında binlerce sembol ve işaret kullanılmaktadır. Bu semboller her ne kadar günlük hayatta çok sık kullanılmasa da özellikle sosyal medyalarda ve sohbet ortamlarında bu sembol ve işaretler oldukça sık karşımıza çıkmaktadır.

Herhangi bir ifadeyi, birimi ya da herhangi bir şeyin sembolünü ifade eden işaret ve sembollerin sayısı oldukça fazladır. Bilgisayarlarda ise on binlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Ancak bu sembol ve işaretlerin maksimum 100 tanesi klavyelerimizin üzerinde görünmektedir. Görünmeyen bu sembollerin ise nerede yer aldığı ve nasıl kullanılacağı pek bilinmemektedir.

Kullanımı pek bilinmeyen bu sembollerden biri de konumuzun ana başlığı olan ”Sonsuzluk İşareti” ‘dir. Sonsuzluk işareti bilgisayar klavyelerinde yer almamaktadır. Sık olarak kullanılmayan bu işaretin klavyelerin üzerinde yer almaması da oldukça normal bir durumdur.

Ancak bu işaretin klavye üzerinde yer almaması bu işaretin kullanılmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu işareti klavyenizde yapacağınız basit bir tuş kombinasyonu yöntemi ile oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız bu sonsuzluk işaretini (∞) ise dilediğiniz  yazı veya içeriğe ekleyebilirsiniz.

PEKİ SONSUZLUK İŞARETİ (∞) NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden sonsuzluk işaretini yapmanız için diğer sembol ve işaretlere (örn. € , $ , _ , % vs.) nazaran daha zor bir tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Mesela Euro para biriminin sembolünü oluşturmak için ”ALT Gr” + ”E” tuşuna basarken, sonsuzluk işareti için 2 tuştan fazlasını kullanmanız gerekiyor.

Ama merak etmeyin sonsuzluk işaretini de basit bir şekilde oluşturabiliyorsunuz. Tek sıkıntısı sık kullanılmadığı için bu kombinasyon hafızalarda pek yer edinmiyor. Konuyu uzatmadan sonsuzluk işaretini oluşturmada kullanacağımız tuş kombinasyonuna bakalım.

Sonsuzluk işareti için kullanılan tuş kombinasyonu:  ”ALT TUŞU” + ”8735”  

Yani sonsuzluk işaretini oluşturmak için klavyemizden ilk olarak sol tarafta yer alan ”ALT” tuşuna basın ve bu tuşa basılı tutarken ” sırası ile 8, 7, 3, 5 ”  rakamlarına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından sonsuzluk işareti yazınıza ya da içeriğinize eklenmiş olacaktır.

İşlem bu kadar basit. 

İPUCU: DİLERSENİZ BURADAN (∞) SONSUZLUK İŞARETİNİ KOPYALA YAPIŞTIR YÖNTEMİNİ KULLANARAK, DİLEDİĞİNİZ YERE YAPIŞTIRIP KULLANABİLİRSİNİZ. BU DA BİR FARKLI BİR ÇÖZÜM YOLU. TERCİH SİZİN.

( TEKNOAJAN.COM | KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ. )