Klavyede Noktalı Virgül (;) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede noktalı virgül (;) nerede ? Klavyeden noktalı virgül (;) nasıl yapılır ? Klavyede noktalı virgül nasıl yazılır ? Bu yazımızda sizlere klavyeden noktalı virgül (;) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Klavyeler üzerinde onlarca tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir kısmı harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Klavyeler üzerinde çoğunluğu harf ve rakam tuşları olan tuşların haricinde sembol ve işaret tuşları da bulunmaktadır.

Klavyeler üzerinde bulunan sembol ve işaretlerin sayısı 50’nin üzerindedir. Klavyeler üzerinde bulunan bu onlarca sembol ve işaret daha çok klavyelerin üst rakamsal tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Bu kısımda yer alan işaret ve semboller, klavyelerden yapılan 2’li tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır.

Klavyelerde yer alan sembol ve işaretler genellikle ‘Shift’ ve ‘alt gr’ tuşlarından biri ile yapılmak istenen sembolün yer aldığı tuş ile yapılan tuş kombinasyonları ile oluşturulmaktadır. Bunların yanı sıra klavyelerden herhangi bir tuş kombinasyonu yapmadan da bazı işaretler oluşturulmaktadır.

Klavyelerden tek bir tuş ile oluşturulan işaretler ise; nokta (.) , virgül (,) gibi noktalama işaretleridir. Bu noktalama işaretleri günlük hayatta metinlerde oldukça sık kullanıldığından, hatta kullanılmamasının imkansız olduğundan daha pratik bir şekilde klavyeden tek bir tuş ile oluşturulmaktadır.

Nokta ve virgül haricinde iki nokta üst üste ve noktalı virgülde oldukça sık kullanılan noktalama işaretlerinden biridir. Bu işaretlerde nokta ve virgül tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Ancak bu işaretler 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere konumuzun ana teması olan noktalı virgül (;) işareti, klavyeden 2’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır. Şimdi hep birlikte aşağıdan bu işaretin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

KLAVYEDE NOKTALI VİRGÜL (;) NASIL YAPILIR ?

Klavyede noktalı virgül (;) işaretini oluşturmak için 2’li tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyeden noktalı virgül (;) işaretini oluşturmak için kullanacağımız tuş kombinasyonu; ‘Shift’ tuşu ve ‘virgül’ tuşu ile yapılmaktadır.

Klavyeden noktalı virgül (;) işareti: SHİFT + VİRGÜL (,) TUŞU

Klavyede nokta tuşunun hemen yanında yer alan ”SHİFT” tuşuna basılı tutun ve ‘VİRGÜL (,)‘ tuşuna basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile noktalı virgül (;) işaretini basitçe oluşturabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere klavyeden noktalı virgül (;) işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.