MAC Klavyede İki Nokta Üst Üste (:) Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede İki Nokta Üst Üste (:) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede İki Nokta Üst Üste Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin bir kısmı tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından ve almasının imkanının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için ikili ya da üçlü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir. Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden iki nokta üst üste (:) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) NASIL YAPILIR ?

MacOS klavyede iki nokta üst üste (:) işareti, Shift ve Nokta tuşları ile uygulayacağınız 2’li tuş kombinasyonu ile basit bir şekilde oluşturulmaktadır. 

MAC’TE İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) İŞARETİ :   ”Shift + Nokta Tuşu” 

Klavyeden iki nokta üst üste işaretini (:) oluşturmak için; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyede nokta işaretinin bulunduğu tuşa basın. Bu ikili tuş kombinasyonu ile iki nokta üst üste işaretini tüm metin içeriklerinde oluşturabilirsiniz.

2.YÖNTEM:

Dilerseniz İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) işaretini buradan > ( : ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken İKİ NOKTA ÜST ÜSTE (:) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden iki nokta üst üste (:) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.