Instagram Önerilenler Listesi Nasıl Temizlenir ? | Instagram Önerilenler Listesini Silme !

Instagram’da önerilenler listesi nasıl temizlenir ? Instagram’da önerilenler listesi nasıl silinir ? Instagram’da arama geçmişi nasıl silinir ? Bu yazımızda sizlere günümüzün popüler paylaşım merkezlerinden biri olan Instagram’da arama geçmişinin ve arama geçmişi listesinde oluşan önerilenler listesindeki kişilerin nasıl sileneceğini anlattık. İşte detaylar!

Bildiğiniz üzere günümüzde bütün sosyal medyalarda ve benzeri uygulamalarda geçmişte yaptığınız ve yapacağınız aramalar listelenmektedir. Yapılan aramalar uygulama içerisine arama kayıtları listelerinde karşınıza çıkmaktadır. İlgili uygulamaların ve bu özelliği sağlayan Instagram uygulamasının arama geçmişi özelliği genellikle bir çok kullanıcı için kolaylık sağlamaktadır.

Ancak bu özelliğin sağlamış olduğu kolaylık bazen kullanıcılar tarafından bazı sebeplerden ötürü pek sevilmiyor. Bir çok kullanıcı yapmış oldukları aramaların uygulamada arama geçmişi listesinde kayıt altına alınmasını tercih etmiyor. Bu gibi durumlarda ise kullanıcıların başvurduğu ve başvurabileceği tek çare yapılan aramaların sonrasında bu arama kayıtları listelerini temizlemektir. Kullanıcılar diledikleri her zaman uygulama içerisinde yapmış oldukları arama kayıtlarını basit bir şekilde silebiliyor. İlgili uygulamalar kullanıcılarına bu imkanı sağlıyor.

Peki Instagram’da daha önce yapmış olduğum aramaları nasıl silebilirim ? 

Instagram’da kullanıcıların uygulama içerisinde yapmış oldukları aramalar, arama geçmişi listesinde kayıt altına alınmaktadır. Ancak kullanıcılar bu yapmış oldukları aramaları diledikleri zaman uygulama içerisinden basit bir şekilde silebiliyor.

Arama geçmişini silmek için Instagram kullanıcılarının yapmaları gerek adımlar sırası ile şu şekilde; 

(NOT: Aşağıdaki anlatım şekli en son sürüm Instagram uygulaması üzerinden anlatılmıştır. Güncel olmayan Instagram uygulamalarına göre azda olsa farklılık gösterebilir.) 

Instagram’da Arama Geçmişi Silme İşlemi !

1- İlk olarak Instagram uygulamanızı açın. (Hesabınıza giriş yapmadıysanız giriş yapın.)

2- Instagram uygulamanızda ” profil ” kısmınıza gidin.

3- Profil kısmınıza sağ üst köşedeki ”üst üste 3 çizgi ikonuna” dokunun. Karşınıza çıkacak pencerenin en altında yer alan ”Ayarlar” yazısına dokunarak ayarlar sayfasına gidin.

4- Ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden hesap ayarlarının seçenekleri arasında yer alan ”ARAMA GEÇMİŞİ”  yazısına dokunun.

5- Karşınıza gelen Arama geçmişi silme sayfasında mavi tonlar yazılmış olan ” Arama Geçmişinin Temizle ”  yazısına dokunun ve karşınıza gelecek olan pencerede ”Emin misin? ”   sorusuna  ”Evet, eminim ”  ‘e dokunarak  arama geçmişini silme işlemini tamamlayın.

İŞLEM BU KADAR BASİT ! 

” ARAMA GEÇMİŞİNİ SİLİYORSUNUZ ANCAK ARAMA GEÇMİŞİ LİSTESİNDE DAHA ÖNCE ARADIĞINIZ YA DA TANIMADIĞINIZ KİŞİLER, ÖNERİLENLER KISMINDA KARŞINIZA MI ÇIKIYOR ? ”

Arama geçmişini silseniz dahi arama geçmişinin listelendiği kısımda yer alan önerilenler listesi her zaman karşınıza çıkabilir. Bu listede daha çok takip etmediğiniz ama adını bir kaç defa arattığınız ya da profilini bir kaç defa ziyaret ettiğiniz kişiler listelenmektedir. İstisna durumlarda ise tanımadığınız kişilerde bazen bu listede yer alabiliyor. Ancak yüzde 90 olasılıklar daha önce aradığınız kişiler özellikle de sık aradığınız kişiler bu listede yer alacaktır. Tabi bu kişiler takip etmediğini kişiler olacaktır.

Peki bu liste nasıl silinir ya da listeden kişiler nasıl kaldırılır ? Bu sorunun cevabını merak mı ediyorsunuz ? 

İŞTE INSTAGRAM’DA ÖNERİLENLER LİSTESİNİ TEMİZLEME / SİLME İŞLEMİ !

Bu listeyi tamamen de olmasa evet temizlemenin bir yolu var. Kullanıcıların bir çoğu bu yöntemi bilmemekte. Sizde bu listenin nasıl temizleneceğini bilmiyorsanız bu listenin nasıl temizleneceğinin formülünü açıkladık.

Instagram kullanıcıları bu listede yer alan kişilerin karşınıza çıkmasını istemiyorsanız gizleme imkanı sağlıyor.

Ancak bu listeyi tamamen temizleme ya da kapatma imkanınız ne yazık ki bulunmuyor. Dilerseniz listede karşınıza sık olarak çıkan ve karşınıza çıkmasını istemediğiniz kişileri ”gizleme” yöntemi ile kaldırabilirsiniz. Bunun içinse yapmanız gerek formül çok basit. Uygulama içerisinde yapacağınız 2 adım ile bu listede yer alan istemediğiniz kişileri kaldırabilirsiniz.

Önerilenler listesinde bir daha karşınıza bu listede çıkmasını istemediğiniz kişiyi kaldırmak için; 

İlk olarak önerilenler listesini açın. Ardından karşınıza çıkan kişi ya da kişilerden bu listeden kaldırmak istediğiniz kişiye karar verin ve bu kişinin adına listenin üzerindeyken 1-2 saniye süre ile dokunun (bırakmadan). Dokunma işlemi içerisinde karşınıza bir alt pencere çıkacak ve bu pencere ilgili kullanıcının adı, profili gözükecektir. Bu pencerede ilgili kullanıcının hemen altında yer alan kırmızı tonla yazılmış ”GİZLE” yazısına dokunun ve kişiyi önerilenler listesinde gizleyin.

Bu işlemlerin ardından ilgili kişi ya da kişiler artık bu listede yer almayacaktır. Bu işlemin sonunda o kişi ya da kişilerin herhangi bir bilgisi olmayacak ve olamayacaktır. Kişi ya da kişiler engellenmeyecektir. Dilediğiniz zaman o profile erişebilir ve takip edebilirsiniz. Ayrıca oda sizin profilinizi dilediği zaman takip edebilir ve ziyaret edebilir.

Bu işlemin sonunda sadece gizlemiş olduğunuz o profil ya da profiller bu listede karşınıza çıkmayacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT! 

( TeknoAjan.com – Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. )