Page Up (pg up) ve Page Down (pg dn) Tuşu Ne İşe Yarar ?

Page Up (pg up) tuşu ne işe yarar ? Page Down (pg dn) tuşu ne işe yarar ?  Page Up (pg up) tuşu nedir?  Page Down (pg dn) tuşu nedir ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyelerinde bulunan Page Up ve Page Down tuşlarının ne işe yaradığını anlattık. İşte detaylar..

Standart bir bilgisayar klavyesinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Bilgisayar klavyelerinde bulunan bu tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır. Klavyelerde çoğunluğu olan harf tuşların yanı sıra işaret ve sembol tuşları bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra klavyelerde onlarca fonksiyon ve işlevsel tuş bulunmaktadır. Bu tuşların büyük bir çoğunluğunu klavyenin üstünde sıralı bir şekilde oluşan F tuşları ve klavyenin en sağında ya da en sağında bulunan numberpad kısımda yer alan tuşlar oluşturmaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan bu fonksiyonel ve işlevsel tuşlar bizlere bir çok noktada kolaylık ve hızlı etkileşim sağlamaktadır. Bu tuşlar vasıtasıyla bilgisayarımızda dosyalar arasında, metin içeriklerinde, internet sitelerinde ve saymakla bitmeyen bir çok noktada pratik işlemler yapabiliyoruz.

Konumuzun ana teması olan klavyelerde yer alan ‘‘Page Up’‘ ve ‘‘Page Down’‘ (kısaltılmış haliyle ”pg up, pg dn”) tuşları da bizlere bir çok nokta da kolaylık sağlamaktadır.

Her ne kadar bu iki işlevsel tuş bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmasa da bilgisayar kullanırken oldukça işe yarayan tuşlardan biridir. Aslına bakarsak bu iki tuşun pek kullanılmamasının sebebi; bu tuşun kullanıcılar tarafından ne işe yaradığının bilinmemesidir.

Bizde bu yazımızda sizlere yazımızın asıl amacı olan bu tuşların (page up, page down tuşları) ne işe yaradığını göstermek istedik. Şimdi hep beraber bu tuşların klavyelerde daha çok nerede bulunduğuna bakalım ve  hemen ardından bu tuşların işlevlerine bakalım.

PAGE UP (pg up) ve PAGE DOWN (pg dn) tuşları klavyede nerede?

Page Down ve Page Down tuşları, sayısal tuş takımına sahip klavyelerde genellikle enter tuşu ile number pad kısmının tam ortasında yer alan kısımda yer almaktadır.

Bu tuşlar sayısal tuş takımına sahip olmayan klavyelerde (14 inç ve altı genellikle dizüstü bilgisayarlarda) ise en sağ kısımda yer almaktadır.

Ayrıca Page Up ve Page Down tuşları bir çok klavyede kısaltılmış hali olan ”pg up” ve ”pg dn” şeklinde yazılı olduğunu da belirtelim.

PAGE UP VE PAGE DOWN TUŞLARI NE İŞE YARAR ? 

İngilizce bir ifade olan Page Up ifadesinin Türkçedeki karşılığı Sayfa Yukarı ve Page Down ifadesinin karşılığı Sayfa Aşağıdır. Bu nokta da bu tuşların ne işe yaradığı hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyoruz.

Klavyede yer alan Page Up ve Page Down tuşları sayfa geçişlerinde kullanılmaktadır. Kullanıcılar tarafından daha çok Word uygulamasında kullanılan bu tuşlardan Page Up tuşu ile önceki sayfaya, Page Down tuşu ile ise sonraki sayfaya pratik bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir internet tarayıcısında internette sörf yaparken internet sitelerinde bu tuşlar vasıtasıyla belirli aralıklar ile sayfada aşağı ve yukarı gidebilirsiniz. Aynı şekilde dosya gezgininde ve benzeri uygulamalarda bu tuşları kullanabilirsiniz.

Özellikle Word ve İnternet kullanımında oldukça işlevsel olan bu tuşlar ile bilgisayar kullanımınıza pratiklik kazandırabilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere klavyede yer alan Page up ve Page down tuşlarının ne işe yaradığını anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.