Klavye’de Dikey Uzun Çizgi [ | ] Nasıl Yapılır ?

Klavye’de dikey çizgi işareti nasıl yapılır ? Klavye’de dikey uzun çizgi nasıl yapılır ? Klavye’den ayrım çizgisi nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere klavye’den ayrım çizgisinin [ | ]  nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinden 100 dolaylarında tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Klavyelerin üzerinde bulunan harf ve rakamların yanı sıra hepsi klavyelerin üzerinde bulunmasa da kullanabileceğimiz yüzlerce sembol ve işaretler klavyeler vasıtasıyla oluşturulabilmektedir.

Bazı işaret ve sembolleri klavyeler üzerinden oluşturabilmemiz için klavyeden bir takım tuş kombinasyonları yapmamız gerekiyor.

Örnek verecek olursak klavyenizden Dolar () işaretini oluşturmak için klavyenizden alt (alt gr) tuşuna basılı tutarken yine klavyenin üstünden yer alan harflerden ”E harfi” ‘ne basmanız gerekiyor. Bu tuş kombinasyonu ile Euro Sembolünü (€) dilediğiniz yer alanda (içerikte) kullanabilirsiniz.

Örnek 2: Klavyeden artı (+) işaretini oluşturmak için; Shift tuşuna basılı tutarken rakamlar tuşlarından ‘4 Tuşu‘ ‘na basın. Bu tuş kombinasyonu ile artı işaretini oluşturabilirsiniz. Zaten + işareti bir çok klavyenin üzerinde 4 rakamının üzerinde gözükmektedir.

Bu durum klavye’den ‘ayrım çizgisi’ olarak da tabir edilen dikey uzun çizgisini oluşturmak içinde geçerli. Klavyeniz üzerinden dikey uzun çizgiyi oluşturmak için yine 2 li tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor.

KLAVYEDE DİKEY UZUN ÇİZGİ [ | ] NEREDE, NASIL YAPILIR ? 

Klavyede ayrım çizgisini [ | ]  oluşturmak için yukarıda da bahsettiğimiz üzere klavyeniz üzerinden 2li tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Oldukça kolay olan bu tuş kombinasyonu ile dilediğiniz içerik ve alana bu işareti her zaman ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki klavye üzerinde ayrım çizgisi işareti için kullanacağımız tuşları kırmızı kutucuklar içerisine aldık. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işareti oluşturabilirsiniz.

Ayrım çizgisini [ | ]  klavyede oluşturmak için kullanacağımı tuş kombinasyonu şu şekildedir;

Alt (Alt gr) + Tire Tuşu 

Ayrım çizgisini klavyenizden oluşturmak için ilk olarak klavyeniz üzerinde yer alan ALT GR TUŞUNA basın ardından klavyede yer alan TİRE TUŞUNA basın. Artık işaretimizi bu tuş kombinasyonu ile dilediğiniz her yerde oluşturabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

NOT: Alt gr tuşu klavyelerde yer alan 2 alt tuşundan biridir. Alt gr tuşu klavyenizde yer alan bu 2 tuştan sağ tarafta yer alan alt tuşudur. Yeni model bilgisayar klavyelerinde bu tuşun üzerinde alt gr yazmaktadır ancak eski model cihazlarda alt olarak yazdığından bir karmaşıklık yaşanabiliyor. 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere klavyeden ayrım çizgisinin nasıl oluşturulduğunu detaylı bir şekilde anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından dile getirebilirsiniz. Yeni bir içerikte görüşmek dileğiyle..

TEKNOAJAN.COM | KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYINLANAMAZ.