Düşen Domainler Nasıl Bulunur ? | Düşen Domainleri Gösteren Site !

Düşen ya da düşecek olan domainleri nasıl görebilirim ? Düşen domainleri gösteren site ? Düşecek domainleri gösteren site ? Sizde düşen ya da düşecek domainleri mi arıyorsunuz? İşte bu yazımızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere düşen ya da düşecek olan domainlerin (alan adlarının) nasıl bulabileceğinizi anlattık. İşte detaylar! 

Günümüzde teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor. Gelişen bu teknolojiye de aklınıza gelebilecek her alandan insan, kurum ya da kuruluş ayak uyduruyor ya da uydurmak zorunda kalıyor. Gelişen teknolojinin son zamanlarda getirdiği zorunluluk sayılabilecek olan durumlardan biri şahsi ya da kurumsal internet sitesine sahip olmak veya sahip olma gereksinimi olmaktadır.

Günümüzde bir çok şahıs ya da kuruluş gerek ticari amaçla gerek tanıtım ve bilgi vermek amacıyla kendisine veya kendilerine özgü bir internet adresi satın alıp internet sitesi kurma gereksinimindedir.

Bunun içinde ilk önce ilgili olunan sektör ve alana ya da sahip olunan markaya uygun bir alan adı (domain) bulmak gerekli. Ancak bu durum günümüzde oldukça zor bir duruma haline geldi. Çünkü bir çok kişi ya da şahıs ilgili oldukları sektör ya da markası ile alakalı alan adını (domaini) bulamıyor. Bunun sebebi de internet dünyasında aklınıza gelebilecek bir çok kelimeyi veya markalaşmış kelimeleri içeren alan adlarının dolu (daha önce başkası tarafından satın alınmış) olması.

Günümüzde dünya üzerinde 2 milyarı aşkın internet sitesi kişiler tarafından alınmış durumda. Her ne kadar 2 milyar civarında satın alınmış olan alan adı bulunsa da bu 2 milyarı aşkın alan adının yaklaşık 5te1 ‘i aktif bir web sitesi olarak yayın yapmaktadır. Ancak yinede bu durum geriye kalan aktif olmayan domain’lerin (alan adlarının) başkaları tarafından kullanılmasına olanak tanımıyor. Tabi ki bu alan adları daha önce satın almış olan kişilerin elinde ömür boyu kalmıyor.

İşte bu durumda konu başlığımız ile alakalı olan konudan yola çıkarak bu domainlerin sahipleri tarafından yenilenmeyip düşmesini bekleyerek ya da süresi dolup daha önce düşmüş domainleri araştırarak ilgi odağınıza uygun olan domain (alan adlarını) seçerek dilerseniz bunlardan birini satın alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda belirteceğimiz düşen veya düşecek olan domainleri gösteren sitelerden birine girerek gerekli adımları uygulayarak tercihinize uygun domaini bulmak.

Peki bu düşen ya da düşecek olan domainleri gösteren siteler hangileri ? 

İnternet dünyasından düşen ya da düşecek olan domainleri gösteren bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden bir çoğu doğru ve anlık olarak sonuç vermektedir. Ancak konumuzda bu sitelerden bizlere göre en pratik olan site üzerinden düşen dominleri nasıl bulabileceğinizi anlattık.  İlgili siteyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Düşen domainleri gösteren sitelerden en popüler olanı :
‘ https://www.expireddomains.net ”   (ingilizce)

DÜŞEN DOMAİNLERİ NASIL BULURUM ? 

Düşmüş domainleri görmek için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak siteye erişin!

https://www.expireddomains.net/deleted-domains/

İlgili siteden düşen domainleri ilgi odağınıza göre bir çok şekilde aratabilirsiniz. Bir çok arama seçeneği bulunan sitede ilgi odağınıza uygun olan domainleri bulabilirsiniz.

Düşen domainleri göreceğiniz sayfada bir çok filtreleme seçeneği bulunmaktadır. Bu filtreleme işlemini yapmak için ilk olarak ilgili sayfada yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz kutucuk içerisinde belirtilen ”Show Filter”  (Filtreleri göster) butonuna basın. Bu butona bastıktan sonra filtre seçenekleri karşınıza gelecektir.

Domainleri filtreleme seçenekleri tercihinize ve ihtiyacınıza göre bir çok farklı şekilde yapılmaktadır. Bu seçenekler ilgili kelime odağına dayalı arama, domainin içereceği karakter seçeneklerine göre arama, karakter sayısına göre arama, alan adı uzantısına (.com .net .org vs.) göre arama ve daha fazlası şekildedir.

Bu yazımızda sizlere filtreleme seçeneklerinden bazılarını belirteceğiz. Filtreleme sayfasını aşağıdaki resimden görebilirsiniz. Yapılan açıklamaları dilerseniz ilgili site üzerinden dilerseniz aşağıdaki resim üzerinden takip edebilirsiniz.

İLGİLİ KELİME ODAĞINA GÖRE DOMAİN ARAMA ! 

Filtreleme seçeneklerinden en popüler olanlarından biri kullanıcıların tercih ettiği ve ihtiyaç duyduğu kelime odağına göre yaptığı arama olmaktadır.

Mesela aramış olduğunuz alan adının başında  ”HABER” kelimesinin olmasını isteyebilirsiniz. Bu seçenekte karşınıza haber*****.com / haber********.net  vs. tarzı olan düşmüş olan domainleri listeleyerek bulabilirsiniz.

Dilerseniz bu seçeneği alan adının sonunda olarak belirtebilir   ****haber.com /  ******haber.net / ***haber.org  şeklinde düşen domainleri listeyebilirsiniz.

Ayrıca alan adı içerisinde ”HABER” kelimesinin herhangi bir yerinde bulunmasını yani haber kelimesinin aramış olduğunuz alan adının ortasında, başında, sonunda da olabileceğini belirterek ”HABER” kelimesi içeren tüm düşmüş domainleri de listeleyebilirsiniz.

Bu işlemi uygulamak için ilgili olan sitede yukarıdaki resimde 1 numaralı olan kutucukta belirtilen kısımda;

  • **** kelimesinin aranacak domainin içinde bulunmasını istiyorsanız;  ”Contains”  yazan yere bu kelimeyi yazmanız gerekiyor.
  • ***** kelimesinin aranacak domainin başında yer almasını istiyorsanız; ”Starts with”   yazan kutucuğa bu kelimeyi yazmanız gerekiyor.
  • ****** kelimesinin aranacak domainin sonunda yer almasını istiyorsanız;  ”ends with”  yazan kutucuğa bu kelimeyi yazmanız gerekiyor.

Son olarak ilgili seçeneklerden birine kelimenizi yazdıktan sorna diğer filtrelerde de değişiklik yaparak yada yapmayarak filtreleme işlemini 4 numaralı kısımdaki ”Apply filter”  butonuna basarak filtreleme işlemini tamamlayınız. Karşınıza ilgi odağınızdaki kelimeye göre listelenmiş domainler gelecektir.

DOMAİNİN İÇERECEĞİ KARAKTER SAYISINA GÖRE ARAMA !

İlgili sitede arama yaparken domainleri içereceği karakter sayısına göre de filtreleyebilirsiniz. Bunun için yukarıdaki resimde 2 numaralı kutucukta belirtilen seçenekten ufak bir ayarlama yapmanız gerekiyor.

Mesela aradığınız domainin minimum 4 karakter de olmasını istiyorsanız;  2 numaralı kutucuktaki ”min length” yazan kısımdan 4’ü seçerek filtrelemenizi yapınız.

Yada domaninin maksimum 10 karakter olmasını istiyorsanız;  ”max length”  yazan kısımda 10 rakamını seçerek filtreleme yapınız.

Ayrıca domainin hem minimum 4 karakter hemde maksimum 10 karakter aralığında olmasını istiyorsanız; yukarıda belirtilen ilgili iki kutucuğu da doldurun ve aramanızı ona göre tamamlayın.

DOMAİN’İ ALAN ADI UZANTISINA GÖRE ARAMA !

Düşmüş olan domainleri alan adı uzantısına göre de listeleyebilirsiniz. Bunun için yukarıda resimde belirtilen 3 numaralı kutucuktan aramak istediğiniz alan adını seçiniz ve filtreleme işlemini sadece aramak istediğiniz uzantıya ya da uzantılara göre yapınız.

Mesela sadece ” .com ”  alan adı uzantısı olan domainleri aramak için  ”.com” yazan kutucuğa tik atınız.

Hem .com hem .net hemde .org   veya başka alan uzantılarını toplu olarak aramak istiyorsanız. Filtreleme yapmak istediğiniz tüm alan adlarını işaretleyerek filtreleme işlemini yapınız.

SİZLER İÇİN BİR FİLTRELEME ÖRNEĞİ OLUŞTURDUK ! 

Sizler için bir filtreleme örneği oluşturduk. Aradığımız domainin ”HABER” kelimesini içermesini,  maksimum 10 karakter ve minimum 5 karakter olmasını belirttik. Ayrıca domainin rakam içermemesini ve sadece .com ve .net alan adı uzantısında olmasını istedik.

Ve bu seçenekler dahilinde karşımıza aşağıdaki resimde gözüktüğü şekilde son 7 gün içerisinde silinmiş olan 46 domain karşımıza çıktı.

Sonuç olarak bu site üzerinden düşmüş olan (silinmiş) domainleri basit bir şekilde görüntüleyebilir. Aramış olduğunuz kriterlere göre geniş filtre seçenekleri ile listeleyebilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin hepsini de ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Yapacağınız aramalar sonucunda karşınıza oldukça güzel ve akılda kalıcı domainler karşınıza çıkabilir. Tabi ki bunun için hem dikkat hem de biraz şansa ihtiyacınız olacak.

Ayrıca karşınıza çıkacak olan bu şansları kaçırmamak içinde hızlı olmanızda gerekiyor. Bu iş ayrıca bir sektör olduğundan dolayı sizden hızlı olanlar sizden önce beğenmiş olduğunuz alan adını satın alabilir. Bol şanslar !

TeknoAjan.com (kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)