Bizimle iletişime geçin


HABERLER

Safari’de Adres Çubuğu Nasıl Üste Taşınır ? [iOS 15]

iPhone Safari’de adres çubuğu nasıl üste taşınır? iOS 15 güncellemesi ile değişen adres çubuğunun yeri nasıl eski haline çevrilir? iPhone’da adres çubuğu nasıl aşağıdan yukarı taşınır ? Bu yazımızda sizlere Apple’ın iOS 15 güncellemesi ile birlikte Safari uygulamasında yapmış olduğu yeniliklerden biri olan adres çubuğunun nasıl eski konumuna yerleştirilebileceğini gösterdik. İşte detaylar…

Apple’ın iPhone cihazlarında kullanmış olduğu iOS işletim sisteminin son versiyonu iOS 15, güncellemeyi destekleyen tüm iPhone kullanıcıları için sunuldu.

7 Haziran 2021 tarihinde Apple’ın düzenmiş olduğu WWDC konferansında tanıtımı yapılan iOS 15 güncellemesi, 20 Eylül itibariyle tüm dünyada destekleyen iPhone modelleri için yayımlandı. Apple’ın iOS 15 güncellemesi an itibariyle güncellemeyi destekleyen tüm iPhone modelleri için indirilebilir durumda.

Apple yayımlamış olduğu bu güncellemede işletim sistemine yine bir sürü yenilikler getirdi. Özellikle gizlilik alanında sunmuş olduğu bir çok yenileme ile dikkatleri çeken Apple, bunun haricinde işletim sisteminde yer alan FaceTime, Notlar ve Safari gibi bir çok uygulamada da geliştirmeler yapıp yenilikleri kullanıcılarına sundu.

Apple’ın iOS 15 ile birlikte yapmış olduğu yeniliklerden biri kullanıcıların bir hayli dikkatini çekti. Apple’ın bu oldukça fazla dikkat çeken değişikliği bir çok iPhone kullanıcısının gün içerisinde en çok kullanmış olduğu uygulamalardan biri olan Safari’de oldu.

Apple, internet tarayıcısı olan Safari’de bir takım yeniliklere gitti. Bu yeniliklerden en çok dikkat çekenler ise Safari’de arka planı değiştirme ve adres çubuğunun yeri oldu.

Apple, iOS 15 güncellemesi ile birlikte Safari uygulamasında ”adres çubuğu” kısmını alışık olduğumuzun aksine en üstten en alta taşıdı. Haliyle bu durum bir çok iPhone kullanıcısı tarafından garipsendi.

Garipsendi ama aslında pek de garipsenmemesi gerekiyor çünkü bir çok Apple kullanıcısı artık Apple’ın her şeyde ben farklıyım hissi uyandıran değişikliklerine alışkın durumda. Ama ne yapacaksın işte o kadar ilginç ki garipsememek elde değil.

Hal böyle olunca da bir çok Apple iPhone kullanıcısı bu bir türlü alışmadıkları adres çubuğunun yerini değiştirmek için arayışlara girdi. Kullanıcılar ilgili adres çubuğunun nasıl alttan üste taşınabileceğine dair soruları gerek arama motorlarında gerekse sosyal medya ortamlarında aramaya başladı.

Bizde bu sebeple bu yazımızda sizlere Apple’ın iOS15 güncellemesi ile birlikte Safari’de yapmış olduğu bu değişikliğin nasıl eski haline getirilebileceğini sizlere gösterdik. Aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak Safari’de adres çubuğu kısmını dilerseniz tekrar iOS 14 ve önceki sürümlerde olduğu gibi üste taşıyabilirsiniz.

Safari’de Adres Çubuğu Nasıl Alttan Üste Taşınır ?

Apple iOS 15 güncellemesi ile birlikte Safari uygulamasında bir takım yenilikler ve değişiklikler sundu. iOS 15 güncellemesi ile birlikte Safari uygulamasında gerçekleşen değişikliklerden biri adres çubuğunun konumu oldu.

iOS 15 güncellemesinini ardından Safari’de adres çubuğu en üstten en alta taşındı. Ancak Apple kullanıcıların bu güncellemede dilerlerse bu adres çubuğunu tekrar en üste taşıyabileceğini belirtti.

Böylelikle iPhone kullanıcıları sadece bir kaç adım yoluyla Safari uygulamasında adres çubuğunu diledikleri gibi eskiden olduğu gibi üstte ya da altta kullanabilecek.

Peki Safari’de altta yer alan adres çubuğu nasıl üste taşınır ? İşte sorunuzu cevabı…

1- İlk olarak cihazınızdan ”Safari” uygulamasını açın.

2- Safari’de herhangi bir siteye erişim sağlayın.

3- Sonra adres çubuğunun hemen sol köşesinde yer alan ”AA” yazısına dokunun.

4- Daha sonra karşınıza bir alt pencere çıkacaktır. Bu penceredeki seçeneklerden ”Üst Adres Çubuğunu Göster” seçeneğine dokunun.

İlgili adımların ardından Safari’de alt kısımda yer alan adres çubuğu en üste taşınmış olacaktır. Artık Safari uygulamasını her kullandığını adres çubuğu yine eskiden olduğu gibi en üstte yer alacaktır.

İşlem bu kadar basit. 

NOT: Dilerseniz yine aynı adımları uygulayarak Safari’de adres çubuğunu en üstten en alta tekrar taşıyabilirsiniz. Tercih ve zevk tamamen size ait. 

iOS 15 Güncellemesini Destekleyen iPhone Modelleri : 

 • iPhone 13 Serisi
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone SE 2020

Bu yazımızda sizlere Apple’ın iPhone cihazlarında kullanmış olduğu Safari uygulamasında iOS 15 güncellemesi ile birlikte aşağı ve yukarı taşınabilen adres çubuğunun nasıl tekrar üste taşınabileceğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…

HABERLER

En çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu !

We Are Social, 2021 yılı verilerine göre dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarını açıkladı. İşte tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformları…

En çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu !

We Are Social, 2021 yılı verilerine göre dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarını açıkladı.

Koronavirüs salgını ile birlikte yükselişe geçen internet kullanımı, sosyal medya platformlarının da işine yaradı. Salgın döneminde kullanıcı sayılarını daha da artıran dev şirketler, bununla birlikte gelirlerini de kat ve kat arttırdı. 

We Are Social verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2021 yılında dünyanın en çok kullandığı sosyal medya platformları belli oldu. 

Listenin zirvesinde ‘Facebook’ var ! 

Açıklanan verilere göre, listenin ilk basamağında yer alan Facebook, yaklaşık 2.9 milyar kullanıcı sayısıyla dünya çapındaki en büyük sosyal ağ olarak kayıtlara geçti.

Facebook’tan sonra ikinci sıraya 2.2 milyar ile YouTube yerleşirken, üçüncü sırada 2 milyar ile WhatsApp, dördüncü sırada 1,3 milyar ile Instagram, beşinci sırada ise 1,221 milyar ile FB Messenger yer aldı.

Listenin devamında yer alan diğer popüler platformlar ise 1.2 milyar kullanıcı ile WeChat ve 1 milyar kullanıcı ile Tiktok oldu. 

Twitter’ın üst basamaklarda yer almaması şaşırttı ! 

Tüm dünyada özellikle haber alma amacıyla yaygın olarak kullanılan Twitter listede ilk 5’e giremedi. Popüler sosyal medya ağı Twitter, 454 milyon kullanıcı ile listenin 15. basamağında yer alıyor. 

İŞTE BU YILIN EN ÇOK KULLANILAN 5 SOSYAL MEDYA PLATFORMU!

1-Facebook

Kullanıcı Sayısı: 2 milyar 895 milyon

2-YouTube

Kullanıcı Sayısı: 2 milyar 291 milyon

3-WhatsApp

Kullanıcı Sayısı: 2 milyar

4-Instagram

Kullanıcı Sayısı: 1 milyar 393 milyon

5-FB messenger

Kullanıcı Sayısı: 1 milyar 251 milyon

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız…

Okumaya Devam Edin

HABERLER

15 Yıllık Macera Sona Erdi ! | Twitter Ceo’su İstifa Etti !

Twitter CEO’su istifa etti ! 

Twitter CEO’su Jack Dorsey, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurdu.

Uzun zamandır şirketin CEO’su olarak görev yapan ve aynı zamanda Biz Stone, Evan Williams ve Noah Glass ile birlikte Twitter’ın dört kurucu ortağından biri olan Jack Dorsey istifa etti.

45 Yaşındaki yazılımcı ve iş adamı, Twitter hesabında paylaştığı mektubunda şirketten ayrılma kararının kendisine ait olduğunu ve ayrıldığı için hem çok üzgün hem de çok mutlu olduğunu belirtti. 

15 senelik CEO’luk macerasını tamamlayan Dorsey, geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğu bir Twitter mesajında da “Twitter’ı seviyorum” demişti.

Twitter, Dorsey’in istifasının ardından şirketin başına CEO olarak yine uzun yıllardır şirketin içerisinde yer alan ve şirketin teknoloji sorumlusu olan Parag Agrawal’ın geçeceğini açıkladı.

2011 yılında Twitter ailesine katılan Agrawal, 2017 yılından bu yana Twitter’ın teknolojiden sorumlu başkanlığını yürütüyordu.

Şirketin Hisseleri Fırladı !

Twitter’ın Ceo’su Dorsey’nin görevden ayrılacağı haberlerinin yayılması sonrası Twitter hisseleri yüzde 10 değer kazandı. Dorsey’in aynı zamanda CEO’su olduğu bir diğer şirket olan dijital ödeme firması Square Inc’in hisseleri de yüzde 3 arttı.

Bunun üzerine Nasdaq Borsası’nda Twitter hisseleriyle ilgili işlemler geçici olarak askıya alındı.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

HABERLER

Apple Watch’un IMEI ve Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Apple Watch’un model numarası nasıl öğrenilir? Apple Watch’un IMEI numarasına nereden bakılır? Apple Watch’un seri numarası nereden öğrenilir? Bu yazımızda sizlere Apple’ın akıllı saatininin Imei ve seri numarasının nereden, nasıl öğrenilebileceğini gösterdik. İşte detaylar…

Günümüz dünyasında geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan klasik kol saatlerinin yerini akıllı saatler almaya devam ediyor. Yaklaşık 10 sene önce (2012 yılında) hayatımıza giriş yapan akıllı saat teknolojisi, gün geçtikçe gelişen teknoloji ile beraber daha da gelişmeye devam ediyor.

Günümüzde bir çok markanın birden fazla akıllı saat modeli hayatımızda yer alıyor. Sektöre, Apple, Samsung, Huawei vb. gibi şirketler öncülük ediyor.

İlk akıllı saat üreticilerinden biri olan Apple, her sene yeni bir model Apple Watch çıkarmaya devam ediyor. Bilindiği üzere, Apple akıllı saat sektörüne ilk olarak 2014 yılında Apple Watch serisinin ilk modeli olan Apple Watch 1 ile girmişti. Günümüzde ise Apple, serinin son modeli olan Apple Watch 7 ile bu seriye devam ediyor.

Apple Watch kullanıcılarına hayatlarında bir çok kolaylık sağlıyor. Kullanıcılar iPhone cihazlarında yapabildikleri bir çok şeyi, cihazları yanlarında olmasa dahi akıllı saatleri üzerinden yapabiliyor. Akıllı saatler üzerinden yapılabilenlerden bazılarını; uygulama bildirimlerini anında alma, arama, mesajlaşma, müzik dinleme vb. şeklinde sıralayabiliriz. Bunların yanında ise; akıllı saatlerde yer alan kalp ritmi ölçme, kandaki oksijeni ölçme gibi işlemleri de akıllı saatlerimiz üzerinden yapabiliyoruz.

Akıllı saatler bir ilk bakışta bir lüks olarak gözükebilse de sunmuş olduğu özellikler ile beraber, kullanıldıkça bir ihtiyaç haline dönüşebiliyor.

Günümüzde bir çok akıllı saat kullanıcısı kullanmakta olduğu akıllı saatlerinden bazı noktalarda memnun olmasa da bir çok noktada memnun. Kullanıcılar bir çok noktada bir çok şeye saatleri üzerinden anında, pratik bir şekilde erişebiliyor. Ancak bazen kullanıcılar bazı noktalarda saatlerinde yapmak istedikleri şeye ya da bulmak istedikleri içeriklere erişmede problemler yaşayabiliyor.

Kullanıcıların bu noktada yaşadığı sorunlardan biri de akıllı saatlerininin IMEI, seri no ve model no gibi bazı bilgilerini öğrenme oluyor. Kullanıcılar bazı sebeplerden ötürü bazen bu bilgilere erişmek istiyor ancak bu bilgilerin nereden görüntülendiğini bulamayabiliyor.

Bu sebeple de kullanıcılar bu bilgilere nereden, nasıl erişilebileceğini internet üzerinden Google gibi arama motorlarında araştırma gereksiniminde bulunuyor. Bizde bu sebeple kullanıcıların bu sorunununa çözüm bulmaları adına bu yazımızı oluşturduk.

Bu yazımızda aşağıda sizlere Apple Watch cihazlarının seri numarasının, Imei numarasının ve model numarasının nereden, nasıl görüntülenebildiğini adım adım gösterdik. Sizde aşağıdaki adımları uygulayarak Apple akıllı saatinizin tüm bilgilerine erişebilirsiniz.

Apple Watch’un Seri Numarasını ve IMEI Numarasını Öğrenme: 

Apple Watch cihazınızın seri numarasını veya Imei numarasını öğrenmek için; 

1- İlk olarak Apple Watch cihazınızın ”Ana Ekran Düğmesine (Digital Crown)” basın.

2- Uygulama ekranında ”Ayarlar” ikonuna dokunun.

3- Ardından açılacak olan ayalar ekranından ”Genel” kısmına gidin.

4- Daha sonra genel ayarlar sayfasında en üstte yer alan ”Hakkında” kısmına dokunun.

Bu adımların sonunda karşınıza Apple Watch aygıtınız hakkında bilgiler çıkacaktır. İlgili sayfadan cihazınızın adını, model numarasını, seri numarasını, varsa imei numarasını ve diğer tüm bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

NOT: İlgili bilgilere iPhone cihazınız üzerinden de erişebilirsiniz. İlgili bilgilere iPhone cihazınızda yer alan Watch uygulaması üzerinden bakabilirsiniz. Tabi ki şunu da belirtelim; ilgili bilgileri görüntüleyebilmeniz için Apple Watch ile iPhone cihazınızı daha önce eşleştirmiş olmanız gerekmektedir. 

”Bu yazımızda sizlere Apple Watch’un IMEI ve Seri numarasına nereden, nasıl bakıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.

Okumaya Devam Edin

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com