Mac’te Tam Ekran Yap & Tam Ekrandan Çık Kısayolu Nedir?

Mac’te tam ekran nasıl yapılır? Mac’te uygulamalar tam ekran nasıl yapılır? Mac’te tam ekran yap kısayol tuşu nedir? Mac’te tam ekrandan çık kısayolu nedir? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde tam ekran yapma ve tam ekrandan çıkma kısayolunun ne olduğunu gösterdik. İşte detaylar.. 

MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında kullanıcılar uygulamaları tam ekran olarak kullanabiliyor. Kullanıcılar dilerlerse cihazlarında yer alan tüm uygulamaları tam ekran olarak kullanabiliyor.

Bunun için kullanıcıların MacOS işletim sistemine sahip cihazlarında uygulamalarda sol üst köşede yer alan butonlardan yeşil renkte olan ‘ekranı kapla’ butonuna tıklamaları yeterli oluyor. Kullanıcılar bu kısımda yer alan bu buton ile tüm uygulamaları cihazlarının ekranını tam olarak sığdırabiliyor.

Bunun yanı sıra bu işlemi kullanıcılar klavyeden belirli tuş kombinasyonları ile anında, hızlı bir şekilde herhangi bir şekilde mouse ya da touchpad kullanma gereksinimde bulunmadan yapabiliyor.

MacOS işletim sistemi kullanıcılarına bu imkanı tanıyor. Sizde bu kısayol tuşu ile dilediğiniz her an uygulamaları tam ekrana geçirebilir ve yine bu kısayol tuşu ile tam ekranda olan uygulamalarınızı anında tam ekrandan çıkartabilirsiniz. Peki Mac’te tam ekran yapma ve tam ekrandan çıkma kısayol tuşu nedir?

MAC’TE TAM EKRAN YAPMA KISAYOL TUŞU: 

MacOS işletim sisteminde tanımlanmış olan bir kısayol tuşu ile herhangi bir uygulamayı pratik ve hızlı bir şekilde anında tam ekrana alabilir ve yine tam ekran durumunda olan herhangi bir uygulamayı yine bu tuş ile tam ekrandan çıkartabilirsiniz.

Mac’te ekranı kapla kısayolu :  Control + Command + F

MacOS işletim sisteminde herhangi bir uygulamayı tam ekran yapmak için; klavyeden ”Control” tuşu ile ”Command” tuşlarına basılı tutun ve bu tuşlara basılıyken klavyedeki harf tuşlarından ‘F‘ harfine basın.

Ardından ekranınızda açık olan ilgili uygulama ekranı tam olarak kaplayacaktır. Yine aynı kısayol tuşu ile tam ekran yapmış olduğunuz uygulamada tam ekran seçeneğinden çıkabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında tam ekran yapma ve tam ekrandan çıkma işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.