Klavyede Çap (Ø) İşareti Nasıl Yapılır ? | Çap İşareti Kısayolu

Klavyeden Çap İşareti (Ø) Nasıl Yapılır ? Klavyeden çap işareti nasıl yazılır ? Bilgisayarda Çap işaretinin kısayol tuşu nedir ? Bu yazımızda sizlere bilgisayar klavyesinden çap işaretinin (Ø) nasıl yapıldığını sizlere anlattık. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde yüzlerce tuş bulunmaktadır. Bu tuşların bir çoğu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Bilgisayar klavyeleri üzerinde bulunan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra fonksiyonel tuşlar ve sembol tuşları yer almaktadır.

Klavyeler üzerinde yer alan sembol ve işaret tuşlarının bazıları tek bir tuş üzerinde yer alırken bazıları başka işlevi olan harf ve rakam tuşlarının üzerinde yer almaktadır. Harf ve rakam tuşları üzerinde yer alan işaret ve semboller, bazı tuş kombinasyonları ile basit bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Klavye üzerinde yer alan sembol ve işaret tuşlarının yanı sıra yine klavyeler üzerinden oluşturabileceğimiz yüzlerce sembol ve işaret bulunmaktadır. Bu semboller diğerlerine nazaran biraz daha farklı bir şekilde ve biraz daha karmaşık şekilde oluşturulmaktadır.

Bahsettiğimiz bu işaretlerden biri de konumuzun ana başlığı olan ‘ÇAP (Ø)’ işaretidir. Çap işareti klavyede görünür bir şekilde yer almamaktadır. Ancak bu işaret çok basit bir şekilde klavyeden yapacağınız bir tuş kombinasyonu ile oluşturulabilmektedir.

Peki klavyeden çap işareti nasıl oluşturulur ? İşte detaylar.. 

Klavyeden Çap İşareti (Ø) Nasıl Oluşturulur ? [Çap İşareti Kısayolu]

Klavyede çap işaretini oluşturmak için; klavyenizde bulunan ”Boşluk (Space)” tuşunun solundaki “Alt” tuşunu basılı tutarak klavyenin sağında bulunan sayı tuşlarından “1-5-7” sayılarına sırasıyla bastıktan sonra “ALT” tuşunu bırakın. Bu tuş kombinasyonunun ardından Çap İşareti oluşturulacaktır.

NOT: Bilgisayarınızda sayısal tuş takımı bulunmuyorsa, Windows işletim sisteminin ekran klavyesini çalıştırarak bu tuşları kullanabilirsiniz. 

2.YOL:

Dilerseniz Çap İşaretini buradan; ( Ø )  kopyala yapıştır metodu ile dilediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows’un karakter eşlem tablosunu çalıştırarak bu işarete oradan da erişerek kopyalayabilirsiniz. Karakter eşlem tablosunu Windows arama kısımdan aratıp açabilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın klavyesinden Çap işaretini (Ø) nasıl oluşturabileceğinizi anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.