iPhone Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?

iPhone kullanıcılarının özellikle de 16 GB Hafızaya sahip olan iPhone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği şey bir hayli yer kaplayan önbellek dosyalarıdır. Bilindiği üzere iPhone’da önbellek temizleme işlemi oldukça zahmetli olmaktadır. Bu işlemi en kolay şekilde nasıl yapabilirim? diyorsanız. Bu yazımızda sizler için 3 farklı yöntem ile iphone önbellek temizlemeyi anlattık.

İlk yöntemimiz ”yüklü uygulamaları silip yeniden yüklemek” !

 1. İlk önce uygulamanın ne kadar yer kapladığını öğrenmek için Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı sekmesine gelin.
 2. Saklama Alanı altında yer alan Alanı Yönet seçeneğini seçin. Burada telefonunuzda yüklü olan uygulamaları ve kapladığı yeri göreceksiniz.
 3. Buradan fazla yer kaplayan uygulamayı silin ve tekrar o uygulamayı yükleyin. Bu şekilde kullanmış olduğunuz o uygulamanın ön belleği silinmiş olacaktır.

NOT: Bu işlem her ne kadar zor gibi gözükse de iPhone kullanıcılarının %90’ının tercih ettiği yöntemdir. Tabi ki Wi-fi bağlantısı ile bu işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Bir hayli yüksek dosya kapasitesine sahip uygulamaları mobil internet paketiniz ile indirmeyi tercih etmezsiniz.

2. Yöntemimiz ise ”iPhone yedeği alıp, iPhone’a yedeklemeyi yeniden yüklemek” !

 1. İlk olarak, iPhone’u PC’ye bağlayın ve iTunes uygulamasını PC’den açın.
 2. Ardından, iTunes üzerinden iPhone simgesine tıklayın.
 3. Sonra, “Şimdi Yedekle” seçeneği ile iPhone yedeği alın.
 4. Son olarak, Yedekleme işlemi bittikten sonra “Yedeklemeyi Geri Yükle” seçeneği ile almış olduğunuz yedeği iPhone’a geri yükleyin.

NOT: Bu işlem ise en zahmetli uygulama metotlarından biridir. Kullanıcıların bir çoğu bu yöntemi bilmez, bilenler ise kullanmaz. Tercih sizin.

Son yöntemimiz ise en basit, en kolay ve tavsiye ettiğimiz bir yöntemdir. 

Bu yöntem iPhone kullanıcıları tarafından pek bilinmese de en etkili ve en kolay yöntemdir. Bu yöntemi öğrendikten sonra her zaman bu yöntemi uygulayacağınız şüphesiz.

İşte yöntemimiz!

 1. Öncelikle iTunes Store’a giriyorsunuz. Merak etmeyin bir şey satın almayacaksınız.
 2. Daha sonra filmler kategorisi’ne geliyorsunuz.
 3. Burada telefonumuzdaki boş alandan daha büyük boyutu olan bir filmi seçiyorsunuz.
  (”Saklama alanı dolmak üzere” uyarısı alıyorsanız yada hafızanızda bir 1-2 GB gibi bir kullanıcı alanı kaldıysa bütün filmler sizin için uygun olacaktır.)
 4. Filmle girip ”satın al” ya da ”Kirala” seçeneğine tıklıyorsunuz. (Yine söylemekten yarar var merak etmeyin herhangi bir şey satın almayacaksınız.)
 5. ”Satın al” ya da ”Kirala” seçeneklerinden birini seçtikten sonra ekranınızda ”yeterli saklama alanı yok” benzeri bir uyarı alacaksınız.
 6. Buna ekrandaki seçeneğe tamam diyin ve uygulamadan tamamen çıkın.
 7. Daha sonra tekrar saklama alanı yönete girin. Telefon durumunuza göre 1-2-3 hatta 4 GB’a kadar alan açıldığını göreceksiniz. Ve tabi ki bu işlem sonunda sadece telefonunuzun ön belleğini temizlemiş olacak, herhangi bir veri silmeyecek ya da uygulama silinmiş olmayacak !

TeknoAjan.com