Windows 10 Ekran Klavyesi Açma / Kapama Kısayol Tuşu !

Windows 10’da ekran klavyesi nasıl açılır? Windows 10’da ekran klavyesi nasıl kapatılır ? Windows 10 ekran klavyesi açma ve kapama kısayol tuşu var mıdır? Ekran klavyesi kısayol tuşu nedir? Bu yazımızda tüm bu sorularınıza cevap buluyoruz. Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sistemin sahip bilgisayarlarda ekran klavyesinin pratik bir şekilde kısayol tuşu ile nasıl açılıp, kapatılacağını anlattık. İşte detaylar.. 

Microsoft, Windows işletim sistemi ile bilgisayar kullanıcılarına sunduğu özellikleri ve kolaylıkları her geçen gün daha da arttırıyor. Windows’un en son sürümü Windows 10 ile birlikte kullanıcılara bir çok yeni özellik daha sağlandı. Bu özelliklerden biri de konu başlığımız olan Windows ekran klavyesini pratik bir şekilde açıp, kapatmamızı sağlayacak olan ekran klavyesi kısayol tuşu oldu.

Windows’un fiziksel klavye yerine kullanılabilen ve Ekran Klavyesi (OSK) olarak adlandırılan bu klavyesi ile bilgisayar klavyemize ekranımızda ulaşabiliyoruz. Bu klavyeyi bilgisayarımızın faresi (mouse) ya da dizüstü bilgisayarımızın touchpad’i vasıtasıyla kullanabiliyoruz.

Windows’un kullanıcılarına sağlamış olduğu ekran klavyesi özelliğini arama kısmında ”ekran klavyesi” diye aratarak açabiliyoruz ancak bu işlem bilgisayar kullanıcıları için her ne kadar kolay olsa da kısayol imkanını var iken bu yöntemi kullanmak cazip gelmiyor.

PEKİ EKRAN KLAVYESİNİ KISAYOL TUŞU İLE NASIL AÇABİLİRİM ? 

Windows’un ekran klavyesini yukarıda bahsettiğimiz gibi ”arama” kısmından ”ekran klavyesi” diye aratarak açabilirsiniz ancak bunun daha kolay ve pratik yolunu tercih ediyorsanız; Windows ekran klavyesini kısayol tuşu ile de açıp, kapatabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtelim konu başlığımıza dikkat edin. Bu kısayol özelliği sadece ” Windows 10 ” işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışmaktadır. Windows 8 ve altı sürüm işletim sistemlerinde bu kısayol tuşu ile ekran klavyesi açılmamaktadır. Eski sürüm Windows işletim sistemlerinde arama kısmından bu uygulamaya erişip, ekran klavyesini açabilirsiniz.

PEKİ WİNDOWS 10 EKRAN KLAVYESİ KISAYOL TUŞU NEDİR ? 

Windows 10 ekran klavyesini açma ve kapama kısayol tuşu : Windows Tuşu + CTRL + O

Windows 10’da ekran klavyesini pratik bir şekilde açmak için; Sırasıyla birlikte olarak klavyenizde Windows simgesinin yer aldığı Windows tuşuna, kontrol tuşu (CTRL) ve O tuşuna basın.

Bu üç tuşa birlikte bastığınızda Windows ekran klavyeniz ekranınızda belirecektir.

Ekran klavyesini kapatmak için; dilerseniz ekran klavyesi penceresindeki Çarpı (kapatma) butonuna basın ya da yine bu 3 tuşa birlikte basarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

İŞLEM BU KADAR BASİT !

( TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.)