iPhone’da Sesle Mesaj Yazma [Dikte Özelliği]

iPhone’da sesle mesaj yazma nasıl yapılır? iPhone’da konuşarak mesaj yazma nasıl yapılır? iPhone’da ses ile mesaj yazma özelliği nasıl açılır? iPhone’da dikte nasıl etkinleştirilir? Bu yazımızda sizlere Apple iPhone cihazlarında yer alan Dikte özelliği ile nasıl sesle mesaj yazabileceğinizi gösterdik. İşte detaylar..

Apple iPhone kullanıcıları iOS işletim sisteminde yer alan Dikte özelliği ile birlikte ses ile mesaj yazabiliyor. Kullanıcılar cihazlarındaki bu özelliği aktif hale getirerek sadece konuşarak mesajların yazılmasına olanak tanıyabiliyor.

Günümüz teknolojisinde Android cihazlarda da yer alan benzer bu özellik bir çok nokta da kullanıcıların işine yarıyor. Kullanıcılar bu özellik ile mesaj uygulamalarında (SMS, WhatsApp vs.) ses ile yazı yazabiliyorken aynı zaman da kullanıcılar yine bu özellik sayesinde internette arama yaparken ya da not oluştururken de sesle yazı yazabiliyor.

Sizde bu harika özelliği cihazınızda aktif hale getirerek sesle yazı yazmak istiyorsanız, aşağıda sizlere bu özelliğin nereden, nasıl aktif hale getirildiğini ve nasıl kullanıldığını adım adım gösterdik. 

iPhone’da Dikte Özelliği Nasıl Etkinleştirilir? 

iPhone cihazınızda dikte özelliğini aktif hale getirmek için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmında karşınıza gelen seçeneklerden ”Genel” seçeneğine dokunun.

3- Genel menüsünde yer alan ”Klavye” seçeneğine gidin.

4- Ardından karşınıza gelecek olan klavye ayarları sayfasında yer alan ”Dikteyi Etkinleştir” yazısının yanındaki butona dokunarak özelliği aktif hale getirin.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken ilgili özellik aktif, ilgili buton gri görünümdeyken ilgili özellik kapalı durumdadır.

Bu adımların sonunda artık cihazınızda dikte özelliği aktif hale gelmiş olacaktır. Artık cihazınızdan sesle mesaj yazabilir, sesle arama yapabilir ve sesle notlar tutabilirsiniz.

iPhone’da Sesle Mesaj Nasıl Yazılır? 

iPhone’da sesle mesaj yazmak için; 

1- İlk olarak yukarıda da belirttiğimiz Dikte özelliğini cihazınızda aktif hale getirin.Cihazınızda dikte özelliğini aktif hale getirdikten sonra herhangi bir mesaj uygulamasında sesle mesaj yazabilirsiniz.

2- Sesle mesaj yazmak istediğiniz uygulamayı açın.

3- Mesaj yazmak istediğiniz uygulamada sesle mesaj yazmak için; klavye kısmında yer alan ”Dikte” butonuna dokunun. Butona dokunduktan sonra cihazınız sesinizi algılamaya başlayacak ve ekran bir ritim çubuğu belirecektir. Bu butona dokunduktan hemen sonra mesaj olarak yazmak istediğiniz kelimeyi ya da cümleleri sesle cihazınıza iletin.

Ardından ilgili kelime ya da cümleleriniz cihazınız tarafından algılanacak ve mesaj kısmında yazılacaktır. İşlem bu kadar basit.

NOT: Dikte özelliği oldukça her ne kadar oldukça çok gelişmiş olsa da kullanıcıların bu özelliği kullanırken kelimelerin söylenişine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yanlış telaffuzlarda telefonunuz ilgili kelimeleri yanlış olarak algılamakta ve ilgili kısımı yanlış olarak yazılmaktadır. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone’da sesle mesaj yazmanın nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.