iPhone X, 10, 11 Resetleme Tuşu | Hard Reset Atma Nasıl Yapılır ?

iPhone Hard reset nasıl atılır ? iPhone Hard Reset Nasıl Yapılır ? iPhone X-10-11’de resetleme nasıl yapılır ? iPhone reset atma işlemi nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere özellikle iPhone kilitlenme durumlarında kullanılan reset atma işleminin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar..

iPhone bildiğiniz üzere günümüzün en iyi akıllı telefonlarından biridir. iPhone gerek hızı olsun, gerek işlevselliği olsun, gerekse güvenlik bakımından olsun bir çok akıllı telefondan daha iyi performans sunuyor. Hatta her ne kadar bir çok kesim tarafından (özellikle android kullanıcıları tarafından) her ne kadar inkar edilse de günümüzün en iyi akıllı telefonu konumundadır.

Tabi her ne kadar günümüzün en iyi akıllı telefonu olarak belirtilse de ya da öyle kabul edilse de her teknolojik cihaz gibi iPhone’larda bazen canımızı sıkabiliyor. Son model iPhone’lar da oldukça sık yaşanmasa da bu durum. Ara sıra bazı Apple iPhone kullanıcıları bazı teknik problemlerle karşılaşabiliyor.

Sözünü ettiğimiz bu teknik problemler genellikle donma (kitlenme), takılma ve aşırı yavaşlama durumu oluyor. Bunlardan en sık rastlanılan durum ise telefonun tamamen işlevini yitirerek telefonun kitlenme duruma geçmesidir. Telefonun kitlenme durumunda ne yazık ki power tuşu da dahil hiç bir tuş çalışmamakta ve ekranda herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Hal böyle olunca Power tuşu da çalışmayınca işler tabi ki sarpa sarıyor. Bu gibi durumlarda telefon ne geçen sürede kendine geliyor, ne açılıyor, ne kapanıyor. Eskiden olsa hemen telefonun bataryasını çıkarıp, tekrar takıp telefonu açardık ama tabi telefonun bataryası da çıkmıyor.

Bu gibi durumlarda iPhone kullanıcıları bir hayli panikliyor. Hatta telefonun tamamen ya da kısmen bozulduğunu düşünüyor. Ancak durum böyle değil. Tabi öyle bir durumda olabilir ama %90 olasılıkla yazılımsal bir problemden ötürü telefonunuz kitlendi ve bunun oldukça basit bir yöntemi var.

Peki nedir bu yöntem? Kitlenen telefon nasıl düzeltilir ? 

Bu yöntem Hard reset’te dediğimiz telefonu resetleme yani kapatıp açma imkanıdır. Apple iPhone kullanıcılarına bu gibi durumlarda telefonlarını kapatıp açabilmeleri için resetleme imkanı tanıyor. Bu imkanı da oldukça kolay sağlıyor. Resetleme işlemini sadece 2 parmağınız ile tamamlayabilirsiniz.

Yapılacak olan bu resetleme işlemi ile birlikte telefonunuz kapatılacak ve ardından açılacaktır. Herhangi bir veri,data silinmesinin yaşanmadığı bu resetleme imkanı ile birlikte kitlenmiş bir başka deyişle de donmuş olan telefonlarınızı tekrar aktif hale, eski haline geri getirebilirsiniz.

Peki iPhone resetleme nasıl yapılıyor ? Hangi tuşlara basılıyor ? 

iPhone resetleme işlemini aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek tamamlayabilirsiniz. İşlem oldukça basit ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

İŞTE KİTLENEN iPHONE’U YENİDEN BAŞLATMANIN YOLU !

NOT: Home tuşuna sahip iPhone’larda (iPhone 6s modelleri ve öncesi) bu işlem home tuşu ve power tuşu ile yapılmaktadır. iPhone 7 ve 7 plus modellerinde ses kısma ile güç tuşu ile birlikte yapılmaktadır. iPhone 8 modelinde ise yeni nesil iPhone modellerindeki gibi yapılmaktadır. Yeni nesil Home tuşu bulunmayan iPhone’larda (iPhone X ve sonrası) bu işlem ses kısma tuşu ve power tuşu (güç tuşu) ile yapılmaktadır. 

Şimdi sırasıyla iPhone modellerinde hard reset işleminin nasıl yapıldığına bakalım..

iPHONE 6 VE ÖNCESİ MODELLERDE HARD RESET İŞLEMİ !

iPhone 6 ve öncesi modellerde; cihazınızın home tuşu ve cihazınızın üst kısmında yer alan güç tuşuna birlikte olacak şekilde basılı tutun. (yaklaşık 10sn.)

Bu tuşlara basılıyken ekran kapanacak ve ardından açılacaktır. Apple logosunu göreceğiniz ekran gelene kadar bu iki tuşu bırakmayın. Apple logosu ekranda çıktıktan sonra tuşları bırakabilirsiniz. Ardından işlem tamamlanacak ve cihazınız açılacaktır. (İşlem tamamlanma süresi ise yaklaşık 30-60 sn.)

iPHONE 7 VE 7 PLUS MODELLERİNDE HARD RESET İŞLEMİ !

iPhone 7 modellerinde bu işlem ses kısma tuşu ile güç tuşunun birlikte basımı ile yapılmaktadır. Bu iki tuşa yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Cihazınız kapanıp, açılacaktır. Ekranda Apple logosu görünene kadar bu tuşları bırakmayın.

iPHONE 8 MODELLERİNDE HARD RESET İŞLEMİ ! 

iPhone 8 modelinde bu işlem biraz daha farklı yapılmaktadır. Hard reset işlemi için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

  1. Ses açma tuşuna basın ve hızlı bir şekilde bırakın.
  2. Ses kısma tuşuna basın ve hızlı bir şekilde bırakın.
  3. Apple logosunu görene kadar Güç tuşuna basılı tutun.

iPHONE X VE SONRASI YENİ MODELLERDE HARD RESET İŞLEMİ !

Home tuşu bulunmayan X-10-11 modelleri, en son iPhone modellerinde bu işlem diğerlerine nazaran biraz farklı yapılmaktadır.

iPhone X ve sonrası yeni model iPhone modellerinde hard reset işlemi için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın. 

1- İlk olarak cihazınızın sol tarafında yer alan SES AÇMA düğmesine basın ve ardından hemen bırakın.

2- Ardından cihazınızın yine sol tarafında yer alan SES KISMA düğmesine basın ve ardından hemen bırakın.

3- Son olarak cihazınızın sağ tarafındaki YAN DÜĞMEYE BASILI TUTUN. Bu tuşu ekranınızda APPLE LOGOSU GÖRÜNENE KADAR BIRAKMAYIN. Apple logosu yaklaşık 10 saniye içerisinde görünecektir. Logoyu görünce tuşu bırakabilirsiniz. Cihazınız yeniden açılacaktır. İşlem tamamıyla yaklaşık 30-60 sn. arasında tamamlanacaktır.

İŞLEM BU KADAR BASİT. 

”Bu yazımızda sizlere iPhone cihazlarında zorlu başlatma olarak ta tabir edilen Hard Reset işleminin nasıl yapıldığını anlattık. Konu ile ilgili tüm sorularınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.