Connect with us

HABERLER

İnternet Hızımı Nasıl Öğrenirim ? | İnternet Hız Testi (Resimli Anlatım)

İnternet hızımı nasıl öğrenebilirim ? İnternet hızımı nereden öğrenebilirim ? İnternet hızımı nasıl ölçebilirim ? İnternet hızım ne kadar ? İndirme (Download) hızım ne kadar ? Yükleme (Upload) hızım ne kadar ? Tüm bu sorularınızın cevabı sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.. Bu yazımızda sizlere kullanıyor olduğunuz internet bağlantınızın hızını nereden, nasıl ölçebileceğinizi resimli olarak anlattık. İşte detaylar..

İnternet günümüzde her yerde kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir teknoloji haline geldi. Evimizde, iş yerimizde ve her an yanımızda olan mobil cihazlarda internet bağlantısına sahibiz. İnternet kullanımı ise her ne kadar bir çok kullanıcı için bağımlılık haline gelse de internet artık günümüzde iş, eğitim ve yaşamın her alanında bir ihtiyaç haline geldi.

Gelişen internet dünyası ile birlikte bir çok uygulama ve içeriğe erişmek artık yüksek hızda internet gerektirebiliyor. Ülkemizde ise her geçen gün internet alt yapıları gelişse de kullanıcılara sunulan yüksek hızda internet servisleri oldukça cep yakabiliyor. Bazense vaad edilen internet hızları sağlayıcılar tarafından kullanıcılara bazı sebeplerden ötürü isteyerek ya da istemeyerek sağlanmıyor.

Herhangi bir sağlayıcıdan internet bağlantısı bağlattığınızda sağlayıcılar kullanıcılara sunulan internet hızını belirtirken maksimum erişilebilecek internet hızını belirtiyor. Mesela 24mbps internet bağlantısına sahipseniz bu sizin erişebileceğiniz maksimum hızı belirtmektedir. Bir çok kullanıcı ise bu hıza ne yazık ki erişememektedir. Hatta bir çok kullanıcı ise bu hızın oldukça çok aşağısından bir internet hızına sahip olmaktadır.

Peki sizde internet hızınız ne merak ediyor musunuz ? Bir çok internet kullanıcısının en çok merak ettiği noktalardan biri; sağlayıcıların kullanıcılarına sağladıkları internet hızı olmaktadır. Bir çok internet kullanıcısı internet hızlarını düzenli olarak test etmektedir. Özellikle yüksek hızda internete ihtiyaç duyan bir çok kullanıcı neredeyse her gün düzenli olarak internet hızlarını test etmektedir.

Peki internet hızımı nasıl ölçebilirim ? İnternet hızını ölçmek aslında oldukça kolay bir durum. Günümüzde bir çok sağlayıcı kullanıcılarına bu işlemi kendi internet siteleri üzerinden sağlıyor. Sağlayıcıların sağladıkları bu hizmetin yanı sıra internet dünyasında bir çok web sitesi üzerinden internet hızınızı ölçen uygulamaları kullanarak internet hızınızı anında ölçebilirsiniz.

İnternet hızınızı hemen ölçmek isterseniz; yazımızın devamındaki adımları sırasıyla uygulayarak internet hızınızı basit bir şekilde hemen ölçebilirsiniz. 

İşte Adım Adım İnternet Hız Testi ! 

İnternet hızını ölçen bir sürü internet sitesi bulunmaktadır. Ancak bu internet sitelerinin her ne kadar bazıları doğru sonuç vermese de bir çoğu kullanıcılara doğru sonucu sunmaktadır.

İnternet hızınızı ölçen en popüler internet siteleri; ”Speedtest.net , Fast.com” ‘dur.

Ancak biz bu anlatımımızda TürkTelekom’un tüm internet kullanıcılarına (sağlayıcı fark etmiyor) sağlamış olduğu internet hız testi uygulamasını kullandık. TürkTelekom’ın internet hız testi sayfasına gitmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

TurkTelekom İnternet Hız Testi : ” https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

1- İnternet hızınızı ölçmek için ilk olarak yukarıda belirttiğimiz internet sayfasına gidin.

2- TurkTelekom internet hız testi sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza bir pencere çıkacaktır. Buradaki pencerede yer alan evet, hayır seçeneklerinden ”EVET” seçeneğine tıklayarak, hız testi sayfasına geçiş yapın.

3- Ardından karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfa da internet hız testini başlatmak için sayfanın ortasında yer alan ”BAŞLAT” butonuna tıklamanız gerekiyor. Ancak internet hız testine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Sağlıklı bir test sonucu almanız için testi başlatmadan önce aşağıdaki maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

Testi başlatmadan dikkat edilmesi gerekenler: 

 • Bilgisayarınıza internet bağlantınızı modem cihazınızın Ethernet girişi ile bağlayın.
 • Kablosuz internet bağlantısını (Wi-fi) bilgisayarınızda kapatın.
 • Modeminizin kablosuz internet ile bağlı olduğu tüm bağlantıları kapatın.
 • Bilgisayarınızda çalışan programları ve uygulamaları kapatınız.
 • İnternet tarayıcınızda sadece bağlantı testi sayfası açık olsun. Diğer tüm sekmeleri kapatın.
 • İnternet bağlantısı ile çalışan uygulamaları kapatın.

Bu maddelere dikkat ettikten sonra internet hız testine başlayabilirsiniz.

4- İnternet hız testiniz başladıktan sonra ortalama 20 saniye içerisinde sonuçlanacaktır.

İnternet hız testiniz bittikten sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir test sonucu çıkacaktır.

Test sonucu sayfasında internet hızınız ile ilgili sonuçları görebilirsiniz. Yaptığımız test sonucu sonunda Download (yükleme) hızımızın 5.8 Mbps, Upload (indirme) hızımızın ise 0.6 Mbps olduğunu gördük. Bunun bu kadar düşük olmasının sebebi ise internet hızımızı ölçerken bilgisayarımızdaki tüm uygulamalar yine çalışmaya devam etti ve testimizi Wi-Fi bağlantısı ile modeme en uzak konumdan yaptık. Yukarıdaki maddelere uymadık ve testimiz hiçte hiç sağlıklı bir test olmadı. Bu yüzden internet hızınızı ölçmeden önce yukarıda belirttiğimiz maddeleri uygulayın ve testinizi o şekilde yapın.

İNTERNET HIZ TESTİ İŞLEMİ BİTTİ. İŞLEM BU KADAR BASİT. 

Yapmış olduğunuz testin sonuçlarından memnun musunuz ? İnternet hızının ne durumda ? Fikir ve önerilerinizi ”YORUMLAR” kısmından belirtiniz. Ayrıca konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere yine ”YORUMLAR” kısmından belirtebilirsiniz. Soru ve sorunlarınıza çözüm bulmaktan mutluluk duyuyoruz.

TeknoAjan.com ( Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.) 


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HABERLER

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi Yine Ertelendi ! [Ne Zaman Çıkacak?]

Oyunseverler tarafından merakla beklenen oyun Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi yine ertelendi. Oyunun yapımcıları tarafından bugün açıklanan bilgiye göre, oyun daha önce belirtilen tarihten 21 gün daha sonra oyun severler ile buluşacak. 

Böylelikle daha önce 19 Kasım 2020 tarihinde çıkacağı belirtilen Cyberpunk 2077 oyunu, 21 gün ertelenerek 10 Aralık 2020 tarihinde oyunseverlerin karşısına çıkacak. 

Bildiği üzere oyun geçtiğimiz aylarda da bir erteleme durumu yaşamış ve oyunun çıkış tarihi Nisan 2020 tarihinden Kasım 2020 tarihine ertelenmişti. Bugün oyun için ikinci bir erteleme haberin gelmesi oyunu heyecanla bekleyen oyuncular tarafından tepki ile karşılandı. 

İlgili oyunun yapımcı şirketi CD PROJEKT RED, bugün Twitter sosyal medya ağı üzerinden oyunun resmi hesabı üzerinden göndermiş olduğu bir tweet ile yapılan ertelemeyi duyurdu ve oyunu heyecanla bekleyenlerden özür diledi. 

Şirket, ilgili açıklamada oyun severlerden özür dilerken yaşanan en büyük zorluğun ise şu anda ilgili oyunun yeni nesil oyun konsolları (PS5, Xbox Series) ve PC’ye aynı anda çıkartmak olduğunu belirtti. 

Buna göre, Cyberpunk 2077, 10 Aralık 2020 tahinde oyunseverler ile buluşacak. Tabi yine yeni bir erteleme olmazsa. Bildiği üzere oyun yapımcıları oyunun 19 Kasım’da net bir şekilde oyunseverlere sunulacağını ve herhangi bir ertelemenin bir daha olmayacağını belirtmişti. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

8. Nesil iPad ve iPad Air 2020 Modelleri Ülkemizde Satışa Sunuldu ! [İşte Fiyatları!]

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında tanıtmış olduğu yeni iPad modelleri Türkiye’de satışa sunuldu. Uzun bir bekleyişin ardından 8. nesil iPad modelleri ile yeni iPad Air modelleri, ülkemizde de satışa sunuldu. İşte yeni iPad modellerinin özellikleri ve fiyatı.. 

Apple’ın yeni iPad modelleri olan iPad Air ve 8. nesil iPad’ler uzun bir bekleyişin ardından nihayet ülkemizde de satışa sunuldu. Daha önce belirli ülkelerde satışa sunulan yeni iPad modelleri geçte olsa ülkemizde de meraklılarının karşısına geçti. Döviz kurusu sebebiyle fiyat konusunda oldukça fazla şey söylememiz pek mümkün değil ancak 8.nesil iPad modelleri biraz da olsa fiyatıyla dikkat çekiyor.

Satışa sunulan yeni iPad modellerinden A14 Bionic yonga setiyle karşımıza çıkan yeni iPad Air modeli ise güç anlamında en güçlü iPad modeli konumuna yerleşmesiyle dikkat çekiyor.

Yeni iPad Air modelinin özellikleri neler ? 

Apple’ın yeni iPad Air modeli, 10.9 inç Liquid Retina ekran ile birlikte geliyor. Görünüş olarak yeni tabletin çerçeveleri küçültülmüş olsa da bir iPad Pro kadar ince değil. Apple yeni iPad modellerinin kasasını yeni iPhone 12 modeline benzer şekilde yapmış. Ayrıca yeni iPad Air’de üst düğmeye entegre edilmiş bir Touch ID parmak izi okuyucusu yer alıyor.

Cihazın güç noktasına değinecek olursak, yeni model iPad Air’de yeni iPhone modellerinde kullanılan 5 nm’lik Apple A14 Bionic işlemcisi bulunuyor. 64 GB ve 256 GB olarak iki ayrı depolama seçeneği ile gelen yeni iPad Air, arka tarafında 12 MP çözünürlüğünde tek bir kameraya, ön tarafında ise 7 MP çözünürlüğünde bir ön kameraya yer veriyor.

Yeni iPad Air, tercihe göre Wi-Fi ve SIM destekli olarak geliyor. Bunların haricinde cihaz Apple Pencil (2. nesil), Apple Magic Keyboard ve Smart Keyboard desteğine de sahip.

Yeni iPad Air 5 Farklı Renk Seçeneğine Sahip !

Apple’ın yeni iPad modellerinden iPad Air, 5 farklı renk seçeneği ile kullanıcılara sunuldu. iPad Air modeli için sunulan renk seçenekleri şunlar; Uzay grisi, gümüş, roze altın, yeşil ve gök mavisi.

Apple’ın bir diğer yeni iPad modeli olan 8. nesil iPad‘ler ise 3 farklı renk seçeneğine sahip. 8. nesil iPad modelleri için sunulan renk seçenekleri ise; uzay grisi, gümüş ve altın şeklinde.

Yeni iPad Air ve 8. Nesil iPad modellerini fiyatı :

Yeni iPad Air modellerinin fiyatı;

 • iPad Air 64 GB (Wi-Fi): 5.799 TL
 • iPad Air 64 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 6.999 TL
 • iPad Air 256 GB + Wi-Fi: 7.199 TL
 • iPad Air 256 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 8.399 TL

8. Nesil iPad modellerinin fiyatı;

 • 8. Nesil iPad 32 GB (Wi-Fi): 3.199 TL
 • 8. Nesil iPad 32 GB  (Wi-Fi ve Hücresel): 4.399 TL
 • 8. Nesil iPad 128 GB  (Wi-Fi): 3.999 TL
 • 8. Nesil iPad 128 GB (Wi-Fi ve Hücresel): 5.199 TL

Not: Hücresel bağlantı özelliğine sahip iPad modellerine Sim kart takabilir ya da e-Sim teknolojisi ile GSM hizmeti alabilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

eFootball PES 2021 Android ve iOS için Ücretsiz Olarak Sunuldu !

Oyun dünyasının en popüler futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer’in mobil sürümü, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına sunuldu.

Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler futbol oyun serisi olan Pro Evolution Soccer’in en son versiyonu PES 2021 oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Ancak PES 2021, bu sene de yeni bir oyun şeklinde değil de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcıların karşına sunuldu. Oyun severlerin bildiği üzere ilgili oyunun mobil versiyonu geçtiğimiz sene de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcılara sunulmuştu. Konami bu sene de mobil pes oyununu kullanıcılara aynı şekilde sundu.

eFootball Pes 2021 oyununda bu sene yapılan değişiklikler; oyuncu, takım güncellemeleri ve görsel iyileştirmeler ile yeni müziklerin eklenmesi şeklinde oldu. Oyunda kontrol bakımından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1.9 GB büyüklüğünde bir indirme boyutuna sahip olan eFootball PES 2021’i telefonuza indirebilir ve hemen oynayabilirsiniz. Ancak oyun online bağlantı üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için sürekli bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

NOT: Dosya boyutunu göz önüne alırsak 1.9 GB gibi bir indirme boyutuna sahip olan oyunu indirmek için; Wi-Fi bağlantısı kullanmanız da yarar var. 

PES 2021 Android ve iOS cihaza nasıl yüklenir ? 

eFootball PES 2021 oyununu akıllı telefonunuza cihazınızın uygulama marketi üzerinden indirebilirsiniz.

eFootball Pes 2021’i akıllı telefonunuza indirmek için; 

Android için eFootball Pes 2021;

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.konami.pesam&hl=tr

iOS için eFootball Pes 2021;

https://apps.apple.com/in/app/efootball-pes-2021/id1117270703

eFootball Pes 2021 oyununu akıllı telefonunuza yukarıdaki bağlantılara giderek indirebilir ya da cihazınızın uygulama marketine (Google Play Store veya AppStore) giderek indirebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com