MAC Klavyede Ünlem İşareti (!) Nasıl Yapılır ?

Mac Klavyede Ünlem (!) İşareti Nasıl Yapılır ? Apple Mac Klavyede Ünlem (!) İşareti Nerede, Nasıl Yapılır ? Bu yazımızda sizlere Apple MAC klavyede Ünlem (!) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar..

Bilgisayar klavyelerinde yaklaşık olarak 100 civarında tuş bulunmaktadır. Klavyelerde bulunan tuşların büyük bir çoğunluğunu harf ve rakam tuşları oluşturmaktadır.

Klavyelerde yer alan harf ve rakam tuşlarının yanı sıra onlarca işaret ve sembol tuşu ile fonksiyonel tuşlar da bulunmaktadır. Klavyelerde yer alan bu işaret ve sembollerin bir kısmı (özellikle noktalama işaretleri) tek bir tuş ile oluşturulabiliyor iken bir kısmı belirli tuş kombinasyonları ile oluşturulabilmektedir.

Bunun sebebi de günlük hayatta oldukça sık kullanılan bir çok işaretin klavyelerde tek bir tuş üzerinde yer alamamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden klavyelerde bir tuş üzerinde birden fazla (iki ya da üç) sembol ve işareti görebilirsiniz. Bu işaret ve sembolleri de oluşturmak için klavyeden 2’li ya da 3’lü tuş kombinasyonu yapmanız gerekmektedir.

Klavyelerden bu işaret ve sembolleri oluşturmak için uygulanan tuş kombinasyonlarında genellikle Option ve Shift tuşları kullanılmaktadır.

*Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise; Alt ve Shift tuşları genellikle kullanılmaktadır. 

Klavyelerden işaret ve sembolleri, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda basit bir şekilde yapılan tuş kombinasyonları ile metin içeriklerinde oluşturabiliyoruz. Aynı şekilde MAC işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda da bu işaretleri benzer bir şekilde oluşturabiliyoruz.

Ancak özellikle daha önce Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıp, yeni yeni Mac işletim sistemine sahip bilgisayar kullanmaya başlayanlar klavyelerde ve işletim sistemindeki farklılıklardan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabiliyor.

Mac işletim sistemine yeni geçenlerin yaşadığı bu sıkıntılar her ne kadar bazen can sıksa da kısa bir süre de, alışma döneminden sonra bu durumu atlatacakları şüphesiz.

Bizde bu yazımızda Mac işletim sistemine yeni geçmiş olan kullanıcılara ya da bu işaretin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen MAC kullanıcılarına klavyeden ” ÜNLEM (!) ” işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik.

NOT: Ayrıca buradan ”Windows işletim sisteminde klavyeden Ünlem (!) işareti nasıl yapılır” adlı konumuzda giderek, Windows’ta Ünlem (!) işaretinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi hep birlikte aşağıdan MAC işletim sisteminde klavyeden Ünlem (!) işaretinin nasıl yapıldığına bakalım.

MAC’TE KLAVYEDEN ÜNLEM (!) İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Mac işletim sistemine sahip Apple bilgisayarlarda klavyeden ÜNLEM (!) işaretini 2’li tuş kombinasyonu ile pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Klavyeden ÜNLEM (!) işaretini yapmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu şu şekildedir;

MAC’TE ÜNLEM (!) İŞARETİ : ” Shift + 1 ”

MacOS klavyeden Ünlem (!) işaretini oluşturmak için ; klavyeden ”Shift” tuşuna basılı tutun ve klavyedeki üst sayısal tuşlardan üzerinde ünlem işaretinin de yer aldığı ”1” rakamına basın. Bu tuş kombinasyonun ardından Ünlem (!) işareti ilgili metin içeriğinde oluşturulacaktır.

NOT: İlgili tuş kombinasyonunda klavyede sağ ve sol kısımlarda yer alan her iki Shift tuşunu kullanabilirsiniz. 

2.YÖNTEM:

Dilerseniz ünlem (!) işaretini buradan > ( ! ) < kopyala yapıştır metodu ile de dilediğiniz metin içeriğinde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ÜNLEM (!) işaretini buradan kopyalamak ve ilgili metin içeriğine yapıştır metodu ile yapıştırmak.

Bu da farklı bir çözüm yolu. Tercih sizin.

”Bu yazımızda sizlere MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavyeden ünlem (!) işaretinin nasıl yapıldığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ”yorumlar” kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.