Connect with us

HABERLER

iPad Konum Servisleri Nasıl Açılır / Kapatılır ?

Apple iPad konum nasıl açılır ? iPad’de konum bilgisi nasıl kapatılır ? Apple iPad’de konum servisleri nasıl kapatılır ? iPad’de konum servisleri nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPad cihazlarında konum servislerini açma ve kapama işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Günümüzde bir çok mobil uygulama da konum servislerinin açık olması gerekiyor. Uygulamalar bizlerin konumlarına erişerek bizlere uygulamadaki özellikleri daha doğru ve kolay bir şekilde sunabiliyor.

Örnek verecek olursak; akıllı telefonumuzda yer alan herhangi bir harita uygulamasından yol tarifi almak için konum servisini aktif etmemiz gerekiyor. Aynı şekilde Facebook, Instagram gibi uygulamalarda bazı özelliklerden yararlanmak için konum servislerini aktif etmemiz gerekiyor.

Bunun yanı sıra otel, kiralık ev gibi şeyleri internette ya da bazı uygulamalarda aradığımızda yine konum servisinin açık olması hem uygulamanın bizlere doğru hizmet sunabilmesi hem de doğru ve ihtiyacımız olan sonuçların karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Günümüzde bir çok uygulama bu ve benzeri şekillerde bizlere almış oldukları konum bilgileri ile hem daha iyi hem de daha doğru hizmet verebiliyor.

Ancak günümüzde bu özellik, özellikle Android cihazlarda yer alan uygulamalar da daha sık kullanıcılar açısında problem yaratsa da iOS platformunda da bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Konum bilgimizi vermiş olduğumuz 3.taraf, güvenilirliği belirsiz bazı uygulamalar her daim bizleri izleyebiliyor.

Bu sebeple bazı kullanıcılar konum servislerinin güvenmedikleri uygulamalarda her daim açık olmasını istemeyebiliyor. Ayrıca konum servislerinin daima her uygulamada açık olması bizlerin cihazlarının pil performansını da etkileyebiliyor. Bu yüzden bazı kullanıcılar gerek tüm uygulamalardan gerekse bazı uygulamalardan konum servislerini kapatmayı tercih ediyor.

Apple’da kullanıcıların hem iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarında hemde iPadOS işletim sistemine sahip iPad cihazlarında bunu mümkün kılıyor. Yani kullanıcılar cihazlarından bu konum servisi hizmetini dilerlerse tamamen kapatabiliyor ya da dilerlerse belirli uygulamalara belirli şekillerde kısıtlamalar ve izinler sağlayabiliyor.

Oldukça basit bir şekilde yapılan bu ayarlama ile birlikte kendi tercihinize göre ister bazı uygulamalara izin verebilir, isterseniz bazı uygulamalara da konum izni vermeyebilirsiniz. İsterseniz de tüm uygulamalara konum servisini kapatabilirsiniz.

Peki bu işlem nereden, nasıl yapılıyor ? iPad ve iPhone cihazlarında konum servislerini kapatma ve açma işlemi cihazlarda bulunan ayarlar kısmında basit bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda sizlere konum servisi hizmetinin nereden, nasıl açılıp kapatıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak cihazlarınızda konum bilgisini kapatabilir, açabilir ve tercihinize göre kısıtlayabilirsiniz. 

iPad’de Konum Nasıl Açılır ve Kapatılır ? 

iPad cihazınızda konum servislerini pratik bir şekilde kapatabilir veya açabilirsiniz. Dilerseniz bu kısımda tüm uygulamaların konum servisini kapatabilir ya da dilerseniz tercih ettiğiniz belirli uygulamaların konum özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

iPad’de konum servislerini açmak veya kapatmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”AYARLAR” kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden ”GİZLİLİK” seçeneğine dokunun.

3- Ardından gizlilik sayfasında en üstte yer alan ”KONUM SERVİSLERİ’‘ seçeneğine dokunun.

4- Daha sonra açılacak olan Konum Servisleri sayfasında yer alan butona dokunarak cihazınızdaki tüm konum servislerini kapatabilirsiniz.

Eğer bu özellik kapalı ve aktif hale getirmek istiyorsanız; kapalı durumda olan konum servislerini aktif hale getirmek ilgili butona dokunun.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken; konum servisleri açık durumda, gri görünümdeyken; kapalı durumdadır. 

Ayrıca ilgili sayfada yer alan uygulamalara dokunarak bu uygulamalara ne zaman, hangi durumlarda konum bilgisi verileceğini de belirleyebilirsiniz. Bunu ayarlamak için; konum özelliğini değiştirmek istediğiniz uygulamaya dokunun karşınıza gelen seçeneklerden sizin için uygun olanı seçin.

Bu seçenekler; ”Asla” , ”Bir dahaki sefere sor” , ”Uygulamayı kullanırken” ve ”Her zaman” şeklindedir.

NOT: Bazı uygulamaların çalışabilmesi için ilgili uygulamalarda ”konum servisinin” aktif olması gerekmektedir. Bu sebeple bazı uygulamalara konum izni seçeneklerinde ”Asla” seçeneğini uyguladığınız takdirde o uygulamaları kullanamayabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPad’de konum servislerinin nereden, nasıl açılıp kapatılacağını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


HABERLER

eFootball PES 2021 Android ve iOS için Ücretsiz Olarak Sunuldu !

Oyun dünyasının en popüler futbol oyunlarından biri olan Pro Evolution Soccer’in mobil sürümü, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına sunuldu.

Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler futbol oyun serisi olan Pro Evolution Soccer’in en son versiyonu PES 2021 oyun severlerin beğenisine sunuldu.

Ancak PES 2021, bu sene de yeni bir oyun şeklinde değil de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcıların karşına sunuldu. Oyun severlerin bildiği üzere ilgili oyunun mobil versiyonu geçtiğimiz sene de sezon güncellemesi şeklinde kullanıcılara sunulmuştu. Konami bu sene de mobil pes oyununu kullanıcılara aynı şekilde sundu.

eFootball Pes 2021 oyununda bu sene yapılan değişiklikler; oyuncu, takım güncellemeleri ve görsel iyileştirmeler ile yeni müziklerin eklenmesi şeklinde oldu. Oyunda kontrol bakımından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1.9 GB büyüklüğünde bir indirme boyutuna sahip olan eFootball PES 2021’i telefonuza indirebilir ve hemen oynayabilirsiniz. Ancak oyun online bağlantı üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için sürekli bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

NOT: Dosya boyutunu göz önüne alırsak 1.9 GB gibi bir indirme boyutuna sahip olan oyunu indirmek için; Wi-Fi bağlantısı kullanmanız da yarar var. 

PES 2021 Android ve iOS cihaza nasıl yüklenir ? 

eFootball PES 2021 oyununu akıllı telefonunuza cihazınızın uygulama marketi üzerinden indirebilirsiniz.

eFootball Pes 2021’i akıllı telefonunuza indirmek için; 

Android için eFootball Pes 2021;

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.konami.pesam&hl=tr

iOS için eFootball Pes 2021;

https://apps.apple.com/in/app/efootball-pes-2021/id1117270703

eFootball Pes 2021 oyununu akıllı telefonunuza yukarıdaki bağlantılara giderek indirebilir ya da cihazınızın uygulama marketine (Google Play Store veya AppStore) giderek indirebilirsiniz.

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

PUBG’nin PlayStation 5 ve Xbox Series X için Çıkış Tarihi Resmiyet Kazandı.

Dünyanın her yerinde oyun severler arasında oldukça çok popüler olan oyun PUBG’nin yeni oyun konsolları olan Playstation 5 ve Xbox Series X için çıkış tarihi belli oldu.

İlk olarak 2017 yılında oyun severlerin karşına çıkan ve çok kısa bir süre sonra milyonlarca oyuncuya ulaşan, sevilen oyun Battle Royale oyunu PUBG, günümüzün en popüler oyunlarından biri konumundadır.

Bildiğiniz üzere ilk olarak bilgisayar oyuncularına sunulan oyun daha sonra Playstation, Xbox ve akıllı telefonlar için de yayınlanmıştı.

Günümüzde hala özellikle de oyun konsollarında oldukça popüler olan oyun, çok kısa bir süre sonra yeni oyun konsolları olan Playstation 5 ve Xbox Series X için de sunulacak.

PUBG PS5, XBOX SERİES X VE S MODELLERİNE GELİYOR !

Oyun şirketi tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte PUBG’nin yeni konsollara geliş tarihi resmiyet kazandı.

Yapılan açıklamalara göre,

PUBG, Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X ve Series S için 10 KASIM 2020‘de  çıkış yapacak.

Oyun, Sony’nin yeni oyun konsolu Playstation 5 içinse 12 KASIM* tarihinde çıkış yapacak.

*İlgili oyun belirli ülkelerdeki oyuncular için 12 KASIM tarihinde, tüm dünya genelinde ise 19 KASIM tarihinde indirilebilir, satın alınabilir hale gelecek. 

NOT: Eğer şu anda önceki model bir oyun konsolu için PUBG’yi satın aldıysanız, yeni oyun konsollarında bu oyunu oynayabilmeniz için herhangi bir ek ücret ödemenize gerek yok. İlgili oyunu herhangi bir ek ücret ödemeden, tüm verilerinizle yeni oyun konsolunuzdan oynamaya devam edebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.


Continue Reading

HABERLER

Opera Mini, Google Play Store’da 500 Milyon İndirilmeye Ulaştı!

Opera Mini, Android cihazlarda yer alan uygulama marketi Google Play Store’da 500 Milyon indirilmeyi aştı. Web tarayıcıları içerisinde en popüler ve en eski tarayıcılardan biri olan Opera’nın mobil uygulaması olan Opera Mini, bugün itibariyle Google Play Store’da 500 Milyon indirilmeye ulaştı.

Geçmişte özellikle Symbian işletim sistemine sahip telefonlarda oldukça popüler olan mobil web tarayıcısı, günümüzde de Android ve iOS cihazlarda oldukça popüler bir web tarayıcı konumunda yer almaktadır.

Basit bir arayüze sahip olan Opera mini,  kullanıcılarına sunmuş olduğu hızlı internet deneyimi ile de dikkat çekiyor.  Bu başarısını ve popülaritesini de indirilme sayısıyla kanıtlıyor. Google Play Store’da yer alan verilere göre, Opera mini uygulaması, bir çok Android kullanıcısının vazgeçilmezi olmuş durumdadır.

OPERA MİNİ 500 MİLYON İNDİRİLMEYİ AŞTI !

Google Play Mağazası tarafından kullanıcılara sunulan verilere göre, Opera mini tarayıcısı bugün itibariyle 500 milyon indirilme rakamına ulaştı.

Kullanıcıları tarafından oldukça çok beğenilen Opera Mini uygulamanın kullanıcı puanı ise 4.3 ortalamasındadır. Opera Mini uygulamasını Android cihazınıza Google Play Store’dan indirebilirsiniz..

Android için Opera Mini uygulamasını indirmek için;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.mini.native

OPERA MİNİ HAKKINDA: 

Opera Mini, Opera Software AS tarafından geliştirilen bir mobil web tarayıcısıdır. Öncelikle Java ME platformu için, Opera Mobile için alt sınıf kardeş olarak geliştirildi. Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, BlackBerry, Symbian, S60, Nokia X platform, Nokia Asha platform, MeeGo ve Bada platformlarında çalıştı. Günümüz itibariyle de Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için kullanılabilir durumdadır.

TeknoAjan.com | TeknoAjan.com


Continue Reading

ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2016 TeknoAjan.com