iPad Konum Servisleri Nasıl Açılır / Kapatılır ?

Apple iPad konum nasıl açılır ? iPad’de konum bilgisi nasıl kapatılır ? Apple iPad’de konum servisleri nasıl kapatılır ? iPad’de konum servisleri nasıl kapatılır? Bu yazımızda sizlere Apple iPad cihazlarında konum servislerini açma ve kapama işlemlerinin nasıl yapıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Günümüzde bir çok mobil uygulama da konum servislerinin açık olması gerekiyor. Uygulamalar bizlerin konumlarına erişerek bizlere uygulamadaki özellikleri daha doğru ve kolay bir şekilde sunabiliyor.

Örnek verecek olursak; akıllı telefonumuzda yer alan herhangi bir harita uygulamasından yol tarifi almak için konum servisini aktif etmemiz gerekiyor. Aynı şekilde Facebook, Instagram gibi uygulamalarda bazı özelliklerden yararlanmak için konum servislerini aktif etmemiz gerekiyor.

Bunun yanı sıra otel, kiralık ev gibi şeyleri internette ya da bazı uygulamalarda aradığımızda yine konum servisinin açık olması hem uygulamanın bizlere doğru hizmet sunabilmesi hem de doğru ve ihtiyacımız olan sonuçların karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Günümüzde bir çok uygulama bu ve benzeri şekillerde bizlere almış oldukları konum bilgileri ile hem daha iyi hem de daha doğru hizmet verebiliyor.

Ancak günümüzde bu özellik, özellikle Android cihazlarda yer alan uygulamalar da daha sık kullanıcılar açısında problem yaratsa da iOS platformunda da bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Konum bilgimizi vermiş olduğumuz 3.taraf, güvenilirliği belirsiz bazı uygulamalar her daim bizleri izleyebiliyor.

Bu sebeple bazı kullanıcılar konum servislerinin güvenmedikleri uygulamalarda her daim açık olmasını istemeyebiliyor. Ayrıca konum servislerinin daima her uygulamada açık olması bizlerin cihazlarının pil performansını da etkileyebiliyor. Bu yüzden bazı kullanıcılar gerek tüm uygulamalardan gerekse bazı uygulamalardan konum servislerini kapatmayı tercih ediyor.

Apple’da kullanıcıların hem iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarında hemde iPadOS işletim sistemine sahip iPad cihazlarında bunu mümkün kılıyor. Yani kullanıcılar cihazlarından bu konum servisi hizmetini dilerlerse tamamen kapatabiliyor ya da dilerlerse belirli uygulamalara belirli şekillerde kısıtlamalar ve izinler sağlayabiliyor.

Oldukça basit bir şekilde yapılan bu ayarlama ile birlikte kendi tercihinize göre ister bazı uygulamalara izin verebilir, isterseniz bazı uygulamalara da konum izni vermeyebilirsiniz. İsterseniz de tüm uygulamalara konum servisini kapatabilirsiniz.

Peki bu işlem nereden, nasıl yapılıyor ? iPad ve iPhone cihazlarında konum servislerini kapatma ve açma işlemi cihazlarda bulunan ayarlar kısmında basit bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda sizlere konum servisi hizmetinin nereden, nasıl açılıp kapatıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak cihazlarınızda konum bilgisini kapatabilir, açabilir ve tercihinize göre kısıtlayabilirsiniz. 

iPad’de Konum Nasıl Açılır ve Kapatılır ? 

iPad cihazınızda konum servislerini pratik bir şekilde kapatabilir veya açabilirsiniz. Dilerseniz bu kısımda tüm uygulamaların konum servisini kapatabilir ya da dilerseniz tercih ettiğiniz belirli uygulamaların konum özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

iPad’de konum servislerini açmak veya kapatmak için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”AYARLAR” kısmına gidin.

2- Ayarlar sayfasında yer alan seçeneklerden ”GİZLİLİK” seçeneğine dokunun.

3- Ardından gizlilik sayfasında en üstte yer alan ”KONUM SERVİSLERİ’‘ seçeneğine dokunun.

4- Daha sonra açılacak olan Konum Servisleri sayfasında yer alan butona dokunarak cihazınızdaki tüm konum servislerini kapatabilirsiniz.

Eğer bu özellik kapalı ve aktif hale getirmek istiyorsanız; kapalı durumda olan konum servislerini aktif hale getirmek ilgili butona dokunun.

NOT: İlgili buton yeşil görünümdeyken; konum servisleri açık durumda, gri görünümdeyken; kapalı durumdadır. 

Ayrıca ilgili sayfada yer alan uygulamalara dokunarak bu uygulamalara ne zaman, hangi durumlarda konum bilgisi verileceğini de belirleyebilirsiniz. Bunu ayarlamak için; konum özelliğini değiştirmek istediğiniz uygulamaya dokunun karşınıza gelen seçeneklerden sizin için uygun olanı seçin.

Bu seçenekler; ”Asla” , ”Bir dahaki sefere sor” , ”Uygulamayı kullanırken” ve ”Her zaman” şeklindedir.

NOT: Bazı uygulamaların çalışabilmesi için ilgili uygulamalarda ”konum servisinin” aktif olması gerekmektedir. Bu sebeple bazı uygulamalara konum izni seçeneklerinde ”Asla” seçeneğini uyguladığınız takdirde o uygulamaları kullanamayabilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere Apple iPad’de konum servislerinin nereden, nasıl açılıp kapatılacağını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.