Android Telefonlarda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir ?

Android telefonlarda yazı tipi boyutu nasıl değiştirilir ? Android telefonlarda yazı tipi boyutu nereden ayarlanır ? Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yazı tipi boyutunun nasıl küçültüldüğünü veya büyütüldüğünü gösterdik. İşte detaylar…

2008 yılında Google’ın piyasaya sunmuş olduğu Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında akıllı telefon kullanıcılarına bir çok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor.

Android işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün kullanıcılarına birbirinden farklı ve işlevsel yeni özellikleri de sunmaya devam ediyor.

İlk olarak piyasaya sürülme tarihi olan 2008 yılından bu güne 10’un üzerinde güncelleme alarak her geçen gün kendini daha da geliştiren Android işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bir çok akıllı telefon markasının üretmiş olduğu cihazlarda yer alıyor.

Akıllı telefonlarımızda yer alan bu işletim sistemi bizlere bir çok özellik sunuyor. Android işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor.  Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı akıllı telefon kullanıcıları ne yazık ki Android işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple de Android işletim sistemine sahip bazı akıllı telefon kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple; Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının Android işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına Android işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Android telefon kullanıcılarına göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Yazı Tipi Boyutu’’ özelliğidir.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları cihazlarındaki yazı tipi boyutunu diledikleri gibi diledikleri her zaman kendi tercihlerine göre değiştirebiliyor.

İlgili özellik sayesinde akıllı telefon kullanıcıları cihazlarındaki standart olan yazı tipi boyutunu ister küçültebiliyor isterlerse de büyütebiliyor.

İlgili özellik genellikle daha çok görme konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Ufak yazıları seçmekte zorluk yaşayan bazı akıllı telefon kullanıcıları ilgili özellik ile birlikte cihazlarındaki yazı tipi boyutunu büyüterek yaşamış oldukları bu sorunun önüne geçebiliyor.

Bunun yanı sıra bir çok akıllı telefon kullanıcısı da bu özelliği cihazlarının ekranında daha fazla içerik yer alması adına kullanabiliyor. İlgili özellik sayesinde cihazlarındaki yazı tipi boyutunu küçülten kullanıcılar bir ekrana daha çok yazı içeriğinin sığmasına olanak tanıyor.

Android işletim sistemi de kullanıcılarına bu imkanı sunuyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarında Android işletim sisteminin sağlamış olduğu bu özellik sayesinde cihazlarındaki yazı tipi boyutunu diledikleri her an kendi tercihlerine göre değiştirebiliyor.

Sizde bu özelliği kullanmak istiyorsanız; aşağıda sizlere bu özelliğin nereden, nasıl kullanıldığını adım adım gösterdik. 

Android Telefonlarda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir ? 

Android telefonunuzda yazı tipi boyutunu küçültmek veya büyütmek için; 

1- İlk olarak cihazınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

2- Ayarlar kısmında yer alan seçeneklerden ”Ekran” kısmına dokunun.

3- Açılan ekran ayarları sayfasıdan ”Yazı tipi ve boyutu” seçeneğine dokunun.

4- Ardından karşınıza çıkacak olan sayfada yer alan ”Yazı tipi boyutu” kısmının hemen altında yer alan kademeli çizgi çubuğundan yazı tipini değiştirebiliriniz.

*Yazı tipi boyutunu küçültmek için; ilgili çubukta yer alan noktayı sol tarafa doğru, büyütmek için ise; sağ tarafa doğru sürükleyin.

Bu adımların sonunda artık cihazınızın yazı tip boyutu sizin belirlemiş olduğunuz boyutta karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz yine aynı kısımda telefonunuzun yazı tipi boyutunu yine kendi tercihinize göre küçültebilir veya büyütebilirsiniz.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yazı tip boyutununun nereden nasıl değiştirildiğini adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.