windows 11 büyüteç nasıl açılır

Windows 11’de Büyüteç Nasıl Açılır?

Windows 11’de Büyüteç nasıl açılır ? Windows 11’de büyüteç kısayolu nedir ? Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde büyüteç (zoom) özelliğinin nereden, nasıl kullanıldığını adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bilgisayar kullanıcılarına birçok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor. Windows işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber işletim sistemine her geçen gün birbirinden farklı ve işlevsel özellikleri katmaya devam ediyor.

Son olarak piyasaya sürülen Windows’un son sürüm işletim sistemi olan Windows 11 ile birlikte  kendini daha da geliştiren Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında birçok bilgisayarda kendine yer ediniyor.

Tüm dünyadaki bilgisayarların neredeyse %50’sinden fazlasının üzerinde yer alan bu işletim sistemi bizlere birçok özellik sunuyor. Windows işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. 

Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı kullanıcılar ne yazık ki Windows işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bazı bilgisayar kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarına Windows 11 işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Windows işletim sistemine sahip kullanıcılara göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Büyüteç’’ özelliğidir.

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları, büyüteç özelliği ile birlikte cihazlarında okunması zor alanları daha iyi görebilmek için büyütebiliyor.

Özellikle okunması okunması zor olan alanlardaki metinleri ve ufak görsellerdeki detayları görebilmek adına kullanıcıların bir hayli işine yarayan büyüteç bir diğer deyişle zoom özelliği, kullanıcıların bilgisayar kullanımına kolaylık sağlıyor.

Oldukça pratik bir şekilde kullanılabilen büyüteç uygulamasını kullanıcılar 2 farklı yol ile birlikte açabiliyor.

Peki Windows 11’de büyüteç nereden, nasıl açılıyor? Aşağıda sizlere Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda büyüteç özelliğinin nereden, nasıl açıldığını adım adım gösterdik. Sizde aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak bilgisayarınızda büyüteç özelliğini hemen açabilirsiniz.

Windows 11’de Büyüteç Nasıl Açılır?

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak için;

1- İlk olarak bilgisayarınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

Not: Ayarlar kısmına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; ”Windows 11’de Ayarlar Kısmına Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza ”BURAYA” tıklayarak gidebilirsiniz. 

2- Ayarlar uygulaması penceresinde sol menüde yer alan ”Erişilebilirlik” seçeneğine tıklayın.

windows 11 büyüteç açma

3- Daha sonra bilgisayarınızda büyüteç uygulamasını açmak için; karşınıza gelecek olan ”Erişilebilirlik” ayarları sayfasında en üstte yer alan ”Büyüteç” seçeneğinin en sağında yer alan ”Kapalı” butonuna tıklayarak büyüteç uygulamasını ”Açık” duruma getirin.

Windows 11 büyüteç açma

Bu adımların sonunda büyüteç uygulaması ekranınızda açılacaktır. Uygulamadaki ”Artı (+)” ve ”Eksi (-)” tuşlarıyla zoom oranını pratik bir şekilde arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu işlemi uygulamak için klavyenizdeki ”Artı (+)” ve Eksi(-)” tuşlarını da kullanabileceğinizi unutmayın. Klavye tuşları vasıtasıyla bu işlemi uygulamak daha pratik olacaktır.

Dilerseniz Windows’un büyüteç uygulamasını kısayol tuşu ile de açabilirsiniz.

Windows 11’de Büyüteç Kısayolu Nedir?

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda büyüteç özelliğini dilediğiniz zaman pratik bir şekilde kısayol tuşu ile açabilir veya kapatabilirsiniz.

Windows 11’de büyüteç uygulamasını kısayol tuşu ile açmak için; klavyenizden Windows Logosuna basılı tutun ve Artı (+) tuşuna basın. Uygulayacağınız bu ikili tuş kombinasyonunun ardından büyüteç uygulaması ekranınızda açılacaktır.

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde ‘Büyüteç‘ uygulamasının nereden, nasıl açıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

Teknoajan.com | Teknoloji Ajanınız…