Windows 11 Bluetooth Cihaz Ekleme

Windows 11’de Bluetooth Cihaz Nasıl Eklenir?

Windows 11’de Bluetooth cihaz nasıl eklenir ? Windows 11’de Bluetooth aygıt ekleme işlemi nereden yapılır? Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde Bluetooth cihaz ekleme işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. İşte detaylar…

Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında bilgisayar kullanıcılarına birçok noktada kolaylık ve işlevsellik sağlamaya devam ediyor. Windows işletim sistemi gelişen teknoloji ile beraber işletim sistemine her geçen gün birbirinden farklı ve işlevsel özellikleri katmaya devam ediyor.

Son olarak piyasaya sürülen Windows’un son sürüm işletim sistemi olan Windows 11 ile birlikte  kendini daha da geliştiren Windows işletim sistemi, günümüz teknoloji dünyasında birçok bilgisayarda kendine yer ediniyor.

Tüm dünyadaki bilgisayarların neredeyse %50’sinden fazlasının üzerinde yer alan bu işletim sistemi bizlere birçok özellik sunuyor. Windows işletim sisteminin bizlere sunduğu bu özellikler saymakla bitmiyor. 

Kullanıcıların büyük bir kısmı sunulan bu özelliklerden bir çoğuna günlük hayatta ihtiyaç duyuyor ve bunları kullanıyor. Ancak bazı kullanıcılar ne yazık ki Windows işletim sisteminin sağlamış olduğu bazı özelliklerden bihaber olabiliyor veya bu özelliklerin nasıl kullanıldığını bilmeyebiliyor.

Bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bazı bilgisayar kullanıcıları kullanmak istedikleri bazı özelliklerin nasıl kullanılabileceğini internette araştırma gereksiniminde bulunuyor.

Bizde bu sebeple Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sisteminde yer alan bir takım bazı özelliklerin nasıl kullanıldığına dair bazı yazıları hazırlamaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcılarına Windows 11 işletim sisteminde yer alan bir özelliği ve bu özelliği nasıl kullanıldığını gösterdik.

Bu yazımızda Windows işletim sistemine sahip kullanıcılara göstermiş olduğumuz özellik; ‘’Bluetooth Cihaz Ekleme’’ imkanıdır.

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları, Bluetooth teknolojisi ile beraber birçok kablosuz aygıtı cihazlarına bağlayabiliyor.

Kullanıcılar tarafından Bluetooth teknolojisi ile bilgisayarlara bağlanan cihazlar genellikle klavye, mouse ve kulaklık gibi aygıtlar oluyor.

Bunların haricinde yine kullanıcılar ihtiyaçları dahilinde trackpad, webcam, harici ekran vs. gibi bazı aygıtları da Bluetooth teknolojisi ile birlikte kablosuz olarak bilgisayarlarına bağlayabiliyor.

Üstelik bu cihazları bilgisayarımızda uygulayacağımız sadece bir kaç adım ile cihazlarımıza ekleyebiliyoruz. Bunun için tek yapmamız gereken cihazlarımızda Bluetooth özelliğini aktif hale getirmek ve hemen ardından ise cihazı eşleştirmek.

Peki Windows 11’de Bluetooth cihaz ekleme işlemi nereden, nasıl kapatılıyor ? Aşağıda sizlere Windows 11’de Bluetooth cihaz ekleme işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Aşağıdaki adımları uygulayarak sizde bilgisayarınıza herhangi bir Bluetooth aygıtını pratik bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Windows 11’de Bluetooth Cihaz Nasıl Eklenir?

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza Bluetooth cihaz (aygıt) eklemek için;

1- İlk olarak bilgisayarınızda ”Ayarlar” kısmına gidin.

Not: Ayarlar kısmına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; ”Windows 11’de Ayarlar Kısmına Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza ”BURAYA” tıklayarak gidebilirsiniz. 

2- Ayarlar uygulaması penceresinde sol menüde yer alan ”Bluetooth ve cihazlar” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Bluetooth cihaz ekleme

3- Sonra bilgisayarınıza Bluetooth cihaz eklemek için; ”Bluetooth ve cihazlar” sayfasında yer alan ”Cihaz Ekle” seçeneğine tıklayın.

Windows 11 Bluetooth cihaz ekleme

4- Daha sonra karşınıza gelecek olan ”Cihaz Ekle” sayfasında en üst kısımda yer alan ”Bluetooth” seçeneğini seçin.

Windows 11 Bluetooth cihaz ekleme

5- Ardından etrafınızdaki Bluetooth aygıtlar taranmaya başlayacaktır. Tarama işlemi yapılırken veya tamamlandıktan sonra Bluetooth cihazınız buradaki ekranda karşınıza çıkacaktır. Buradaki ilgili cihazınızı eşleştirmek için üzerine tıklayın.

Bu adımların sonunda ilgili Bluetooth aygıtınız bilgisayarınıza eklenmiş olacaktır.

Not: İlgili işlem uygularken eklemek istediğiniz aygıtın açık ve Bluetooth özelliği aktif edilebilirse aktif edilmesi gereklidir. Aksi halde tarama işleminde ilgili cihazınız karşıya çıkmayacaktır.

Bunun yanı sıra, mouse, klavye gibi bazı aygıtlarda  bazen eşleşme problemi yaşanabiliyor. Bununda sebebi genellikle ilgili aygıtın daha önce başka cihazlar ile eşleştirilmiş olması oluyor. Bu gibi durumlarda ilgili cihazı sıfırlamanızda yarar.  

İşlem bu kadar basit.

”Bu yazımızda sizlere Windows 11 işletim sisteminde ‘Bluetooth Cihaz Ekleme‘ işleminin nereden, nasıl yapıldığını adım adım gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

Teknoajan.com | Teknoloji Ajanınız…