Mac’te Varsayılan Web Tarayıcısı Nasıl Değiştirilir ?

Mac’te varsayılan tarayıcı değiştirme, Mac’te varsayılan web tarayıcısı nereden değiştirilir? Mac’te saptanmış web tarayıcısı nasıl değiştirilir? Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sisteminde varsayılan web tarayıcısının nasıl değiştirilebileceğini gösterdik. İşte detaylar.. 

Bildiğiniz üzere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında Apple’ın kendi web tarayıcısı olan Safari uygulaması yer almaktadır.

Apple’ın web tarayıcısı olan Safari uygulaması, kullanıcılarına performans ve işlevsellik anlamında bir çok nokta da avantaj sağlıyor. Bu sebeple de bir çok Mac kullanıcısı internete erişimde Safari uygulamasını kullanmayı tercih ediyor ve kullanıyor.

Tabi bütün Mac kullanıcıları Safari uygulamasını kullanmayı tercih etmeyebiliyor. Özellikle Google Chrome, Opera gibi eklentiler ile özelleştirilebilen ve zengilleştirilebilen tarayıcılar günümüzde varken kullanıcıların bu uygulamaları daha çok kullanmaya yönelmesi gayet olağan bir durum.

Bu sebeple Mac cihazında Chrome ya da Opera gibi web tarayıcılarını kullanmak isteyen Mac kullanıcıları cihazlarına bu uygulamaları indiriyor ve kullanıyor. Ancak bu uygulamaları kullanan kullanıcılar bazı durumlarda yine safari uygulamasını kullanmak zorundalığında kalabiliyor. Bunun sebebi de MacOS işletim sisteminde varsayılan web tarayıcısının değiştirilmemiş olması ve haliyle varsayılan web tarayıcısının Safari olarak tanımlı olmasından kaynaklanıyor.

Apple kendi internet tarayıcısı olan Safari uygulamasını işletim sistemi olan MacOS’ta varsayılan tarayıcı olarak belirliyor. Böylelikle kullanıcılar internette erişim sağlanan bağlantılara (mail, mesaj gibi platformlardan gelen bağlantılar) tıkladıklarında ya da herhangi bir içeriği açtıklarında bu içerikler otomatik olarak Safari uygulaması açılıyor.

Bunun önüne geçmek için; kullanıcılar kullanmakta oldukları web tarayıcısını (Opera, Google Chrome vs.) MacOS işletim sisteminde varsayılan tarayıcı olarak belirlemesi gerekiyor.

Bu işlem Mac’te sistem tercihleri sayfasında pratik bir şekilde yapılabiliyor. Aşağıda sizlere Mac’te varsayılan tarayıcısının nereden, nasıl değiştirildiğini adım adım gösterdik. Sizde Mac cihazınızda varsayılan tarayıcınızı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Mac’te Varsayılan Tarayıcı Değiştirme :

MacOS işletim sistemine sahip iMac veya Macbook cihazınızda varsayılan web tarayıcınızı değiştirmek için; 

1- İlk olarak Mac cihazınızda ekranın en üst kısmında yatay bir şekilde yer alan menü çubuğudan ”Apple Logosuna” tıklayın.

2- Ardından açılacak olan alt pencereden ”Sistem Tercihleri” seçeneğine tıklayın.

3- Daha sonra karşınıza açılacak olan sistem tercihleri penceresinden ”Genel” seçeneğine tıklayın.

4- Son olarak açılan sayfadan varsayılan tarayıcınızı değiştirebilirsiniz. Varsayılan web tarayıcınızı değiştirmek için; ilgili sayfada yer alan ”Saptanmış Web Tarayıcı” seçeneğinin yanındaki kısma tıklayın ve varsayılan tarayıcınızı belirleyin.

İşlem bu kadar basit. 

NOT: MacOS işletim sisteminde varsayılan tarayıcı seçeceğini dilediğiniz zaman yine bu kısımda aynı şekilde anında değiştirebilirsiniz. 

”Bu yazımızda sizlere MacOS işletim sistemine sahip iMac ve Macbook cihazlarında varsayılan web tarayıcısını nereden, nasıl değiştirildiğini gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru veya sorunlarınızı bizlere aşağıdan ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.”

TeknoAjan.com | Teknoloji Ajanınız.