Windows 10 Mikrofon Erişimi Açma / Kapatma Nasıl Yapılır ?

Windows 10’da mikrofon erişimi nasıl kapatılır ? Windows 10’da mikrofona erişim izni nasıl verilir ? Windows 10’da mikrofon açma ve kapama nasıl yapılır ? Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sisteminde mikrofon erişimine nasıl izin verildiğini ve kapatıldığını gösterdik. İşte detaylar.. 

Günümüzde neredeyse tüm teknolojik aletlerde olduğu gibi tüm bilgisayarlarda da artık dahili bir mikrofon bulunmaktadır. Bilgisayarlarda yer alan bu mikrofonlar sayesinde bilgisayarımızda yaptığımı biz çok işlem de ses kaydı alabiliyor ve ilgili uygulamalar arayıcılığı ile karşı tarafa sesimizi iletebiliyoruz.

Örneğin; sesli veya videolu görüşmelerde karşı tarafa sesimizi iletebilmek için mikrofona ihtiyaç duyuyoruz. Aynı şekilde günümüzde bir çok oyuncu yine oyun oynarken oyun platformlarında oyuncular ile sesli ve videolu görüşmeler yapıyor ve haliyle mikrofona ihtiyaç duyuyor.

Bunların yanı sıra bir çok işlemde (ses kaydı, video kaydı vs. gibi) ve bir çok uygulama da mikrofona ihtiyaç duyuyoruz.

Bu uygulamalarda bilgisayarımızda yer alan dahili ya da harici mikrofona ihtiyaç duyuyoruz. Ancak bu uygulamalarda ihtiyaç duyulan mikrofon kullanımına Windows işletim sisteminde mikrofon erişimine izin vermemiz gerekiyor. Eğer ki bu erişime izin vermezsek bu uygulamalarda mikrofon erişimi olmayacak ve bu sebeple kullanılmayacaktır.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda mikrofon özelliğini kullanabilmemiz için Windows işletim sisteminde mikrofon erişine izin vermemiz gerekmektedir. Böylelikle tüm uygulamalarda mikrofonu kullanabiliyoruz.

Ayrıca, her zaman izin ver şeklinde olan mikrofon özelliği bazen bizlere güvenlik açısından tehlikeli anlar yaşatabiliyor. Zararlı ve bilgilerimizi ele geçirmeye yönelik zararlı yazılımlar cihazlarımıza bulaştığı takdir de ya da zararlı bir yazılımı farkında olmadan kullanıyorsak; bu uygulamalar bizleri mikrofon aracılığı ile dinleyebilmektedir.

Özellikle günümüzde bu tarz durumlar ile oldukça sık karşılaşılmasından ötürü, bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarının üzerinde yer alan kameraların üzerini bir bant vs. gibi kapatıcı şeyler ile kapatmaktadır ve mikrofon erişimlerini engellemektedir. Kişisel güvenliklerini tam anlamıyla güvence altına almak isteyen kullanıcılar bu yöntemleri oldukça sık tercih etmektedir.

Sizde bu ve ya başka sebepler ile mikrofon erişiminin hiç bir uygulama tarafından kullanılmasına izin vermek istemiyorsanız; Windows işletim sisteminde mikrofon erişimini tam anlamıyla kapatabilirsiniz.

Peki Windows 10 işletim sisteminde mikrofon erişimi nasıl açılıp kapatılıyor ? İşte sorunuzun cevabı bu yazımızda. Aşağıda sizler için Windows 10’da mikrofon erişimine nasıl izin verildiğini ve kapatıldığını gösterdik. 

Windows 10 Mikrofon Erişim Açma / Kapatma : 

1- Windows 10’da mikrofon erişim iznini açmak veya kapatmak için; ilk olarak Windows işletim sisteminde ”AYARLAR” kısmına gidin.

2- Windows ayarlar sayfasındaki seçeneklerden ”GİZLİLİK” seçeneğine gidin.

3- Gizlilik sayfasında sol kısımda yer alan ”MİKROFON” seçeneğine tıklayın.

4- Son olarak açmış olduğumuz mikrofon ayarları sayfasından mikrofon erişimine izin verebilir veya açık olan erişim izini kapatabilirsiniz.

Bu kısımda ‘‘Bu cihaz için mikrofon erişimi kapalı’‘ ifadesi karşınıza çıkıyorsa, cihazınızda mikrofon erişimi kapalı durumdadır.

‘Bu cihaz için mikrofon erişimi açık’‘ ifadesi karşınıza çıkıyorsa, cihazınızda mikrofon erişimi açık durumdadır.

İlgili kısımda yer alan ”DEĞİŞTİR” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan pencerede yer alan butona tıklayarak, mikrofon erişimini açabilir ya da kapatabilirsiniz.

İşlem bu kadar basit. 

*NOT: Bu ayarlamayı ayarlar kısmından dilediğiniz her zaman tercihiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

”Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sisteminde mikrofon erişiminin nasıl ayarlandığını gösterdik. Konu ile ilgili tüm teknik soru ve sorunlarınızı bizlere aşağından ‘yorumlar‘ kısmından belirtebilirsiniz.” 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.