Klavyede Yüzde İşareti (%) Nerede, Nasıl Yapılır ?

Klavyede yüzde % işareti nerede ? Klavyede yüzde işareti (%) nasıl yapılır ? Klavyede yüzde işareti çalışmıyor nasıl yazabilirim ? Yüzde işaretini ekleyemiyorum, nasıl kullanabilirim ?  Bu yazımızda sizlere klavyede yüzde işaretinin nasıl yapıldığını anlattık. İşte detaylar.. 

Bilgisayar klavyelerinin üzerinde 100’ün üzerinde tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerindeki tuşların çoğunluğu rakam ve harflerden oluşmaktadır. Bu tuşları direkt olarak yazmak ya da kullanmak istediğimiz içeriklerde kullanabiliyoruz.

Klavyeler üzerinde gözle görülür olan bu tuşların yanı sıra yüzlerce sembol ve işareti de klavyelerimiz üzerinden belirli tuş kombinasyonları ile de oluşturabiliyor.

Bu tuş kombinasyonlarına örnek verecek olursak; mesela klavyemizden dolar sembolünü oluşturmak için Alt+4 tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Yani klavyemizde dolar ($) işaretini oluşturmak için alt tuşuna basılı tutarken rakam tuşlarından ‘4’ tuşuna basıyoruz. Euro sembolünü oluşturmak için ise ALT+E Tuşu kombinasyonunu uyguluyoruz. Daha bir çok simge ve işaret klavyelerimizden değişik tuş kombinasyonları ile oluşturuluyor.

Aynı şekilde konumuzun ana başlığı olan YÜZDE işaretini de bilgisayarımızda klavyemiz üzerinde oluşturmak için belirli bir tuş kombinasyonunu uygulamamız gerekiyor.

İŞTE KLAVYEDE YÜZDE (%) İŞARETİ NEREDE, NASIL YAPILIR ? 

Klavyeden yüzde işaretini oluşturabilmeniz için 2’li tuş kombinasyonu uygulamanız gerekiyor.

Yüzde işaretini oluşturmak için uygulayacağımız tuş kombinasyonu aşağıdaki gibidir;

” SHİFT + 5 ”  

Yani klavyemizde SHİFT tuşuna basılı iken klavyemizin üst kısmında yer alan rakam tuşlarından ”5 TUŞUNA” basıyoruz. Bu tuş kombinasyonu ile birlikte yüzde işareti oluşturmak istediğiniz içerikte yazılacaktır.

Aşağıdaki resimden bu tuşların nerede yer aldığına bakabilirsiniz.

Klavyeden yüzde işaretini oluşturamıyorum ? Başka bir yollar nasıl oluşturabilirim ? 

Klavyenizde bu tuşlardan herhangi biri arızalı ya da bozuk olabilir veyahut herhangi başka bir problem olabilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz; bununda farklı bir çözümü elbette var.

Klavyenizde yüzde işaretini oluşturamıyorsanız; dilerseniz buradan ( % ) yüzde işaretini seçip sağ tık, kopyala ve yapıştır yöntemi ile dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Elbette bu işlem anlık olarak şuan da herhangi bir yerde kullanacaksanız işinize yarayacaktır. Bu sebeple bunun en pratik olan diğer yöntemler ise aşağıdadır.

1.YÖNTEM :  ‘ Ekran klavyesini açmak ‘

Bilgisayarın ekran klavyesini açarak yüzde işaretini oluşturabilirsiniz. Ekran klavyesini açmak için Windows arama kısmına ”Ekran klavyesi” yazarak aratabilir, uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

2.YÖNTEM :  ‘ Karakter eşlem uygulaması ‘

Karakter eşlem uygulamasını kullanarak yüzde işaretini kopyalayabilirsiniz. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratabilir ve açabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde karakter eşlem uygulamasının ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere klavyede yüzde işaretinin nasıl oluşturulduğunu anlattık. Konu ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizlere aşağıdan ”YORUMLAR” kısmından belirtebilirsiniz. 

TeknoAjan.com | Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.